reklama

Generál Šedivý: Bělorusko už nebude jako dřív, bezprostřední riziko ČR nehrozí

Nemyslím si, že by Rusko použilo nějak masivně svá vojska podobně, jako tomu bylo v Československu v roce 1968, uvedl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý v pořadu K věci. I když se Lukašenkovi podaří situaci vyřešit, Bělorusko podle Šedivého už nebude jako dřív – i díky uvědomění si pokrokových prodemokratických sil v zemi. Pro ČR podle něj bezprostředně bezpečnostní riziko v souvislosti se situací v Bělorusku nehrozí, zprostředkovaně by však mohlo.

reklama

„Samozřejmě že určité obavy existují. Přece jenom ta situace je tam poměrně dost dramatická. A pokud Lukašenko sáhne znovu k síle – ať už policejní, nebo tak, jak vyhrožuje, i armádní, pak by se mohla zkomplikovat ještě víc a mohlo by to být bezpečnostní riziko,“ uvedl bývalý náčelník generálního štábu na dotaz, zda je situace v Bělorusku bezpečnostním rizikem.

Moderátorku Marii Bastlovou zajímalo, zda může být bezpečnostním rizikem i pro nás. „Myslím si, že ne bezprostředně pro Českou republiku. Jenom snad s tou poznámkou, že by se Česká republika mohla stát účastníkem sporu, jak už Lukašenko jednou řekl, že Česká republika zasahuje do vnitřních záležitosti Běloruska na počátku konfliktu. Takže zprostředkovaně asi ano, ale určitě ne přímo,“ odpověděl Šedivý.

Proč jedná naše bezpečnostní rada, když jde o území jiného státu?

„Celkově je to destabilizace této části Evropy, to je bezesporu nutné projednat v bezpečnostní radě. A ten druhý důvod je ten, že jsme členové Severoatlantické aliance, a v tomto případě jsou bezprostředně ohroženi – nebo se může stát, že budou ohroženi – naši spojenci, pobaltské republiky Litva, Lotyško a případně Polsko,“ vysvětlil host. „Lukašenko přesunul část svých vojsk na svoji západní hranici. Ať už to jsou speciální síly letectva a podobně. A s cílem odvést pozornost může vyprovokovat konflikt při hranicích a pak je potřeba o tom velmi důkladně jednat i na naší bezpečnostní radě.“

„V každém případě bych mu poradil, aby stáhnul vojska do posádek a postupoval podobně, jako se postupovalo v Československu v roce 1989, kdy hlavní úkol zněl, aby vojska zůstala v kasárnách, aby byly zajištěny zbraně, klid a vojáci se v žádném případě nedostávali do konfliktních situací jak s obyvatelstvem, tak s vládnoucí garniturou,“ našel Šedivý možnou paralelu s naší historií. „Vojáci by měli zůstat mimo dění.“

Pokud chce Lukašenko zůstat u moci, musí situaci zklidnit

Jaké má v tuto chvíli Lukašenko možnosti? „Lukašenko nemá zase už tak moc možností. On má jedinou možnost – pokud se chce udržet u moci, celou tu situaci musí nějakým způsobem zklidnit, vyjít vstříc řadě požadavků, které demonstranti a opozice požadují,“ reagoval bývalý náčelník generálního štábu na dotaz moderátorky a zopakoval, že armáda by měla zůstat mimo toto dění.

„Je tam pochopitelně významný faktor, a to je vazba na Putina a na Rusko. Tam bude (Lukašenko) velmi úzce koordinovat veškeré kroky spolu s Putinem, takže bude dělat všechno pro to, aby se u moci udržel, a nějaké sankce, které se proti němu budou užívat, nebudou tak úplně zásadní.“

Podle Šedivého situace v Bělorusku nevyhovuje ani Putinovi a Rusku jako takovému, protože nejen že narušuje bezpečnost a klid této zóny, ale poznamenává i vztahy mezi Ruskem a Běloruskem.

Rusko bude podle něj na území Běloruska působit všemi možnými prostředky, ať už oficiálními, nebo neoficiálními. Lukašenko by mohl využívat ruských zpravodajských informací zejména tak, aby situaci zklidnil. „Nemyslím si, že by Rusko použilo nějak masivně svá vojska podobně, jako tomu bylo v Československu v roce 1968.“

Bělorusko už nebude jako před volbami

A jak může na Bělorusko působit EU a NATO? Podle Šedivého jsou primární rozhovory, používání argumentů pro a proti, silnějším nástrojem jsou pak sankce. „A samozřejmě jsme připraveni, což demonstruje Severoatlantická aliance, bránit naše alianční teritorium na východní hranici v případě, že by chtěl někdo zneužít formou provokací naše partnery, mluvíme o pobaltských republikách. Tam je demonstrace a rozhodnutí Severoatlantické aliance, která říká, že toto narušení nedopustíme, zároveň varování, aby někdo takový nástroj vůči nám nechtěl použít.“

„To, co Lukašenko předvedl bezprostředně po volbách, to bylo skutečně zneužití policejní moci a také to pochopitelně vyústilo v masové demonstrace,“ připomněl ještě Šedivý s tím, že i když se podaří situaci Lukašenkovi nějakým způsobem vyřešit, nebude už to Bělorusko, které bylo před volbami, a Lukašenko ani v budoucnu nebude moci použít násilí tak, jak to provedl po volbách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň
Volby 2021

Právník Sokol o „Husté dvojce“ Maláčová–Stropnický: Ještě že mám zbraň

Velmi ostrou kritiku si vysloužila „Hustá dvojka“, tedy ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) a její spolukandidát do Sněmovny Matěj Stropnický (za ČSSD), od hostů pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Známého právníka Tomáše Sokola dvojice politiků svým videem přesvědčila podle jeho slov nanejvýš o tom, že je rád, že je držitelem zbraně. Proti duu Maláčová–Stropnický se vyjádřili i bývalý fotbalista Ladislav Vízek a politický komentátor Roman Joch.

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách
Koronavirus

Hřib vyzývá Babiše: Počty nakažených rostou, obnovte testování na školách

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval premiéra Andreje Babiše (ANO), aby vláda s ohledem na růst počtu nakažených COVID-19 obnovila povinné screeningové testování ve školách a státní příspěvek školám na testy. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu uvedl, že ministerstvo s ohledem na výsledky testování na začátku září zatím nebude v plošném testování ve školách pokračovat, zvažuje zopakování screeningu na podzim.

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál
Donald Trump

Trump se může zbláznit. O případném útoku vás informuji, měl slíbit Číně americký generál

Prezident Donald Trump by se mohl zbláznit, a tak musíme udělat vše pro to, aby se nedostal k jadernému tlačítku. Tak by se podle knihy Peril dal shrnout utajený plán generála Marka Milleyho. Ten po útoku na Kapitol letos v lednu dospěl k názoru, že bývalého amerického prezidenta postihla po prohraných volbách vážná duševní krize a že je nutné jednat bez jeho vědomí.

Propusťte Frančettiho, nebo očekávejte následky. Ruská ministryně dala Česku ultimátum

Rusko chce, aby Česká republika propustila Rusa Alexandra Frančettiho, zadrženého v neděli v Praze. Podle agentury TASS to řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová s tím, že Praha nemá případ politizovat. Jeho vydání Ukrajině podle ní bude mít důsledky. Frančettiho zadržela česká policie na žádost Ukrajiny, která ho viní z toho, že se v roce 2014 aktivně podílel na ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Jediný Čech, který byl v F1: Schumacher mi přál hodně štěstí. Snad budu mít brzy nástupce

Celý svět se 16. září 2001 ještě vzpamatovával z teroristických útoků v USA. Jakékoliv sportovní události byly pochopitelně upozaděné, přesto přesně před 20 lety nastal velký den pro Českou republiku. Tomáš Enge se stal prvním – a stále posledním – Čechem, který závodil ve slavné formuli 1. O nezapomenutelné zkušenosti vyprávěl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

Lesbické matce odebral soud v Polsku děti. Je to diskriminace, rozhodl Štrasburk

Polská matka, která byla zbavena péče o své děti, uspěla u Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) s žalobou proti Varšavě. Polští soudci podle Štrasburku při rozhodování o svěření dětí do péče ženu diskriminovali kvůli jejímu vztahu s jinou ženou a porušili tím její právo na soukromý život. Polsko nyní musí ženě zaplatit odškodné 10 000 eur (v přepočtu 253 000 korun). Rozsudek není pravomocný, všichni zúčastnění mají tři měsíce na odvolání.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Babiš není žádný bojovník proti rakovině. Odborníci cupují premiéra kvůli brožuře VZP

Premiér Andrej Babiš (ANO) rozhodně není žádný bojovník s rakovinou, vzkazují českému premiérovi zástupci organizací, jež se věnují onkologickým nemocem. Reagují tak na brožuru Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která obsahuje Babišův komentář i jeho fotografii. Přibližně dva miliony klientů VZP mělo dostat materiál ještě v září, pojišťovna ale rozesílání kvůli souvislosti s politikou nakonec odložila až na dobu po říjnových volbách.

reklama