OBRAZEM: Bazénový Škromach, nutellový Fiala i Alenka Hranolka. Politický bizár v Ghibli stylu

Sociální sítě žijí novým trendem – obrázky ve stylu slavných animovaných pohádek od japonského studia Ghibli. Díky nové verzi nástroje ChatGPT je jejich tvorba otázkou jednoho příkazu a necelé minuty. Redakce CNN Prima NEWS proto otestovala umělou inteligenci, jak dobře zvládne předělat ikonické i bizarní momenty z české politiky do výtvarného stylu populárních animovaných snímků režiséra Hajaa Mijazakiho. Podívejte se, jak „pohádkově“ vypadá premiér Petr Fiala (ODS) s Nutellou, „jednička“ Miroslav Kalousek a exministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve svém hranolkovém kostýmu.

Japonské studio Ghibli se i v českém prostředí proslavilo filmy jako Cesta do fantazie, Princezna Mononoke či Můj soused Totoro. Animátoři pod taktovkou režiséra Hajaa Mijazakiho mají v rukou unikátní a snadno rozpoznatelný výtvarný styl, který se řada tvůrců snažila neúspěšně napodobit. Alespoň do té doby, než přišla nová verze ChatGPT od společnosti OpenAI.

MOHLA VÁM UNIKNOUT REPORTÁŽ: Ocel a pěst. Šance pro Romy i Vidláka aneb Jak Stačilo! v Ostravě ukázalo lídry

Nedávná aktualizace pro populárního chatbota s umělou inteligencí totiž umí až nebezpečně dobře pracovat s obrázky. Stačí mu ukázat fotku, zadat preferovaný výtvarný styl a do minuty má člověk u sebe výsledek. Internet tak zaplavily obrázky lidí, filmových momentů či historických událostí, jako kdyby vypadly z pohádek studia Ghibli.

V redakci CNN Prima NEWS jsme proto nástroj zkusili otestovat. Jako zdroj inspirace posloužily ikonické či bizarní okamžiky domácí politiky, o které není v Česku ani zdaleka nouze. Postup byl jednoduchý – vybrali jsme několik slavných fotek či screenshotů, ty nahráli do ChatGPT a poprosili umělou inteligenci, aby všechny překlopila do Mijazakiho výtvarného stylu.

Výsledek si můžete prohlédnout v tomto článku v galerii. AI nástroj si se vším poradil více než obstojně – nechybí premiér Petr Fiala s Nutellou, exprezident Václav Klaus „prohlížející“ si psací pero na slavném jednání v Chile či exprezident Václav Havel během sametové revoluce.

Svou „anime“ variaci má také expremiér Andrej Babiš (ANO) a jeho kohout Silver, bývalá šéfka státní kasy Alena Schillerová (ANO) v kostýmu hranolky, flákancový souboj o řečnický pultík s bývalým poslancem SPD Lubomírem Volným a „jednička“ Miroslav Kalousek. Nevynechali jsme ani exprezidenta Miloše Zemana, jak uhazuje holí na někdejšího premiéra Bohuslava Sobotku z ČSSD.

Kolekci českého politického bizáru v Ghibli stylu pak završil legendární bazének exsenátora sociálních demokratů Zdeňka Škromacha a dramatický pohlavek tehdejšího místopředsedy ODS Miroslava Macka pro exministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten sice po úpravě vypadá, že se mu snad pohlavek i líbil, což mírně neodpovídá fotografické předloze, ale stále jde o povedenou iteraci.

Mijazaki: Je to urážka života samého

Celý trend ovšem doprovází nemalá pachuť ze strany milovníků tvorby režiséra Mijazakiho. Ten už před lety brojil proti umělé inteligenci a všem podobným „nelidským nástrojům, které ničí kreativitu“.

„Jsem znechucený, absolutně znechucený. Takovou technologii bych si nikdy v životě nedovolil použít. Je to urážka života samotného. Mám pocit, že se blížíme k našemu úplnému konci. Jako lidé ztrácíme víru v sebe sama,“ řekl Mijazaki v dokumentu Owaranai hito z roku 2016 od veřejnoprávní japonské televize NHK. K současnému trendu se studio Ghibli nevyjádřilo.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Spor o školní obědy. Babiš viní vládu, že připravuje děti o maso. Naprostá lež, reagoval Jakob

Tagy: