Časopis Nature zveřejnil obsáhlou vědeckou studii, která se zabývá globálním poklesem emisí oxidu uhličitého (CO2) v důsledku světové pandemie. Podle výzkumu se snížil objem produkce tohoto plynu meziročně o 17 procent. Podle klimatologů přesto není důvod k oslavám.
Zavřené hranice, obchody, restaurace, omezená doprava a lidé v karanténě. To jsou faktory, kvůli kterým výrazně poklesly emise CO2. Skupina třinácti vědců nyní zveřejnila odbornou studii, z níž vyplývá, že denní objem oxidu uhličitého, který svět vyprodukoval konkrétně 7. dubna 2020, je srovnatelný s objemem emisí ke stejnému datu roku 2006.
V porovnání s rokem 2019 poklesly denní emise CO2 zhruba o 17 procent. Vědci analyzovali objem uhlíkových emisí v 69 zemích světa, zaměřili se navíc detailněji na situaci v 50 amerických státech a 30 čínských provinciích.
Největší meziroční pokles CO2 od druhé světové války
Experti zkoumali především šest hlavních ekonomických sektorů. Oxid uhličitý se uvolňuje do ovzduší například při spalování fosilních paliv nebo při výrobě cementu. V roce 2019 svět vyprodukoval denně přibližně 100 milionů tun CO2. Na začátku letošního dubna hodnoty klesly na 83 milionů tun za den.
S tím, jak se pozvolna uvolňují karanténní opatření, se bude objem emisí pravděpodobně opět zvyšovat. Už teď je ale jasné, že i kdyby se svět z pandemie rychle vzpamatoval a v polovině června se dostal zpátky do „normálního“ režimu, oproti roku 2019 poklesne meziroční produkce CO2 zhruba o 4 až 7 procent. Půjde tak o největší meziroční pokles emisí od konce druhé světové války, napsal britský Independent.
Největší podíl na snížení emisí má nyní celosvětově omezená letecká doprava. Kvůli uzavřeným letištím a hranicím klesla produkce CO2 v letectví o 60 procent. Emise, které produkuje povrchová doprava, se snížily meziročně o 36 procent.
Proč není důvod k oslavám?
„Tyto extrémní hodnoty jsou dočasné, nijak nereflektují strukturální změny v ekonomických, dopravních, nebo energetických systémech,“ vysvětlila vedoucí skupiny vědců Corinne Le Quéréová z britské univerzity East Anglia.
„Dokonce i takto obrovské poklesy emisí oxidu uhličitého mají jen minimální vliv na celkovou koncentraci plynu v atmosféře,“ sdělil pro National Geographic britský vědec Richard Betts z britského meteorologického ústavu Met Office.
Že není důvod k předčasným oslavám, si myslí i klimatická expertka Constantine Samarasová z Carnegie-Mellonovy univerzity v americkém Pittsburghu. „Musíme si uvědomit, že nejlepší a jedinou cestou k redukci emisí je změna v chování a strukturální změna v technologickém sektoru. Opravdu není co slavit,“ řekla Samarasová pro National Geographic.