CNN Prima News znečištěné ovzduší

znečištěné ovzduší

Výpis příspěvků ke štítku „znečištěné ovzduší“

GLOSA: Sníh černý tajak komiňař. Z ostravského nebe už nepadají saze, ale vyhráno není

13. prosince 2022 11:54

Bývávaly časy, kdy se ostravský sníh už ve vzduchu míchal se zplodinami z těžkého průmyslu, takže na zem padaly vločky, které připomínaly saze. Sníh černý tajak komiňař, říkávala moje babička. Jako kominík. Když v pondělí zasypala Ostravu nebývale štědrá bílá nadílka, udržela se sněhová čepice i na vysokých pecích. Tedy na těch odstavených ve Vítkovicích. Smogu z koksoven, chemiček a huti se město zdaleka nezbavilo.

Jako by vymřelo celé Rakousko. Kvůli znečištění zemře na světě každý šestý člověk

19. května 2022 16:49

Ze studie medicínského webu Lancet vychází, že v roce 2019 kvůli znečištění životního prostředí zemřelo více lidí než kvůli malárii, HIV, drogám či alkoholu. Znečištění vede podle výzkumu každý rok ke smrti přibližně devíti milionů lidí, což pro ilustraci odpovídá počtu obyvatel Rakouska či Švýcarska. Hlavní vinu na tom má špinavé ovzduší, ale i chemické znečištění vody.

Spasí PET láhve gumárenský průmysl? Michelin přišel s revoluční technologií

12. května 2021 17:38

Byť se to nemusí zdát, pneumatiky jsou významným znečišťovatelem životního prostřední. Dle odborníků vyprodukují až tisíckrát více škodlivých látek než výfukové plyny. Tento problém však doposud nikdo neřešil. Do boje za ekologičtější obutí se tak pustil francouzský gumárenský gigant Michelin a ve spolupráci s biochemickou společností Carbios vyvinul revoluční technologii, která by aktuální situaci mohla výrazně zlepšit.

Stejnak umřem dřív. Reportáž z Karviné, třetího nejzamořenějšího města Evropy

31. ledna 2021 08:13

„Na co to je? Robime na šachtě, tak stejnak umřem dřiv,“ zpochybňují havíři výsledky nové mezinárodní studie, podle níž Karviná dýchá třetí nejznečištěnější vzduch v Evropě. „Nezbývá mi nic jiného, než to tady nějak přežít,“ komentuje zase stav ovzduší 35letá Petra. Ve městě se ovšem kvůli špinavému vzduchu i předčasně umírá, jak zjistili vědci.