GLOSA: Debata o manželství pro všechny? Magnet na pitomé výroky. Nyní se vytáhl Exner

Projednávání novely občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožňovala uzavřít manželský svazek, vzbuzuje již tradičně velké vášně mezi zákonodárci i běžnými lidmi. Není zrovna nouze o poněkud pitomé výroky, jež pocházejí z obou stran barikád. Například podle poslance Martina Exnera (STAN) je debata o manželství pro všechny „sporem mezi evropskou liberální svobodou a ruským konzervativním světem“. Doufejme, že se tento výrok nedostane například k našim „proruským“ polským sousedům. Spor o důl Turów by se mohl znovu roztočit na plné obrátky.

V české společnosti existují na manželství pro stejnopohlavní páry velmi různorodé pohledy a názory. Hlavním argumentem podporovatelů je narovnání práv. Protiargumentem mnoha umírněných odpůrců je pouze slovíčko „manželství“. Nemají problém se zrovnoprávněním registrovaného partnerství a manželství, jen tomu nechtějí říkat „manželství“. Diskuse o tom, který ze dvou postojů je správný, je naprosto na místě.

Zdaleka nejhorší jsou však extrémy na obou stranách. Například když šéf SPD Tomio Okamura v roce 2021 během schůze Sněmovny prohlásil, že by jako dítě raději skočil z okna dětského domova, než aby byl adoptován stejnopohlavním párem. Jak už bylo ale naznačeno, velmi podivné výroky zaznívají i z druhé strany pomyslné barikády.

Prosím vás, řekněte někdo Baltům a Polákům, že podle poslance STAN Martina Exnera jsou součástí ruského světa...

Posted by Konzervativní noviny on Wednesday, May 31, 2023

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: GLOSA: Kuchařová udělala pro LGBT komunitu víc než všichni aktivisti dohromady

Velké zjednodušení nyní do složité diskuse přinesl poslanec Martin Exner (STAN). „Jde o spor mezi evropskou liberální svobodou pro všechny, přející práva i menšinám, které nikomu nic neberou, versus ruský konzervativní svět, v němž vítězí silnější, vítěz bere vše a slabší si od nich musí nechat leccos líbit,“ prohlásil na sociálních sítích.

K tomu zákonodárce přiložil mapu Evropy – ukazující země s „manželstvím pro všechny“, „registrovaným partnerstvím“ a „manželstvím pro stejnopohlavní páry zakázané ústavou“ – která má celý problém jasně dokumentovat.

„Proruská“ Ukrajina a Polsko

Z prohlášení Martina Exnera tedy vyplývá, že „ruskému konzervativnímu světu“ s plnými doušky holduje například Ukrajina, kterou Rusko v únoru 2022 napadlo. Ruský svět se zřejmě pozdává i Polsku, Litvě či Lotyšsku. Naopak na té „správné“ straně stojí například Německo či Francie. Teď si ale vzpomeňme, co dělal německý kancléř Olaf Scholz a francouzský prezident Emmanuel Macron během prvních dnů od vypuknutí ruské invaze.

Zatímco Polsko a pobaltské země se od prvopočátku společně s Českem řadily do skupiny „jestřábů“ (vedených USA a Velkou Británií), kteří jasně a zřetelně začali podporovat napadenou Ukrajinu ve všech sférách, Scholz si mezitím počítal, zda se mu vyplatí vyloučit Rusko z mezinárodního bankovního systému SWIFT, a Macron telefonoval masovému vrahovi Putinovi do Moskvy.

Přitom v případě ukrajinsko-ruského konfliktu lze jednoduše dělit strany na tu „dobrou“ a „zlou“. Jenže u manželství pro stejnopohlavní páry bývají takové myšlenky často velmi stupidní. U politiků by bylo dobré, kdyby přestali škatulkovat a přešli skutečně k meritu věci.

Poměrně přesně celý problém vystihl před časem někdejší šéf TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek: „Jsem sice vnitřně zásadně proti. Přesto navrhuji, abyste už schválili to ‚manželství pro všechny‘. Nebo to bude kvůli mediální scéně jedním z hlavních témat příštích voleb. A hlavní témata příštích voleb by měla být mnohem zásadnější pro naši existenci i budoucnost.“

Pravda je, že kdyby novela občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožňovala uzavřít manželský svazek, skutečně prošla, jistě by pak ubylo exhibicionismu i pitomých výroků na obou stranách.

Tagy: