Nad hlasovacími lístky pro volby do Evropského parlamentu se volič i zasměje. Vždyť už názvy některých partají připomínají černý humor břitkého satirika Jaroslava Haška. Když si Hašek v roce 1911 vymyslel Stranu mírného pokroku v mezích zákona, hodlal tehdejší třaskavou mezinárodní situaci jednou provždy vyřešit „vyhozením zeměkoule do povětří“. Nyní do eurovoleb míří třeba hnutí s názvem „ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku)“, jehož ústředním heslem je slogan: „My Mimozemšťani máme nadhled, tato válka jednou skončí u jednacího stolu.“
Zaujmout voliče lze různými způsoby, spisovatel Jaroslav Hašek to před 113 lety zkusil i následujícími předvolebními slogany:
Voličové, protestujte hlasovacím lístkem proti zemětřesení v Mexiku!
Každý náš volič obdrží kapesní akvárium!
Dnešní menu, sestavené výhradně pro naše pány voliče! Smažený mořský koník s pečenými chaluhami. Nadívané břicho klokana. Paštika ze slavičích jazýčků.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Sledujte exkluzivní duel Fialy s Babišem. Jak chtějí řešit bezpečnost v EU či Green Deal?
Co tak vyhodit zeměkouli do povětří?
Proslulý tvůrce románového Švejka před rakouskými parlamentními volbami v roce 1911 skutečně založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona a vyslal ji do boje o hlasy. S křesly v poslanecké sněmovně vídeňské Říšské rady ovšem příliš nepočítal, Hašek chtěl hlavně ukázat, jak nesmyslné bývají v předvolební kampani i sliby mnohých vážených politiků.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
Podobně jako dnes, i za Haška stál svět na prahu války. Itálie už třeba vedla regulérní boje s Tureckem, válčilo se v Číně a Mexiku, zatímco velmoci jako Německo, Rusko, Velká Británie, Francie či Rakousko-Uhersko stále více zbrojily a připravovaly se i na možný vzájemný konflikt.
Jenže řadový volič válku příliš nechce, takže Hašek před volbami přišel také s návrhem, jak vraždění lidstva na bojištích navždy eliminovat: „Strana mírného pokroku v mezích zákona prohlašuje, že co se týká mezinárodní situace, je opravdu tak špatná, že jedině vyhozením zeměkoule do povětří může být čeleno všeobecné katastrofě.“
Mimozemšťani s mobilem na Putina
Hašek záměrně přeháněl, kampaň jeho partaje měla působit co nejbláznivěji. Jak to ale myslí před letošními eurovolbami třeba hnutí s názvem „ANO LEPŠÍ EU S MIMOZEMŠŤANY (zastavíme drahotu a válku)“, to není úplně jasné. Pokusy o humor, když se členové strany převlékají za mimozemské tvory, jsou totiž namíchány s naprosto zásadními programovými vizemi: „Pokud získáme mandáty europoslanců, zastavíme válku a tím i zbytečnou drahotu.“
A jak válku na Ukrajině mimozemšťané ukončí? Předseda hnutí Tomáš Franěk to v médiích vysvětluje s fascinující bohorovností, jako by měl v mobilu přímá čísla na Putina i Zelenského: „Aby na sebe strany prostě nestřílely, aby bylo příměří. A ve chvíli, kdy dosáhneme nějakého příměří, tak pak se můžeme bavit dál o uspořádání, řekněme, nové Ukrajiny.“
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Pekarová Adamová a Schillerová diskutují o kokainu ve Sněmovně
Prasata zneužívaná politiky
Haškova strana žádala také zestátnění domovníků anebo rehabilitaci prasat: „Prasata jsou v opovržení a jejich jméno slouží zejména v době voleb k nadávkám, kterými hledí protivník označiti svého nepřítele za nečestného tvora. A viděli jste, ctění voličové, někdy nečestné prase? Nevypadá opařený vepř za výkladní skříní řeznického krámu jako vyložený charakter, který se i po smrti usmívá na ty, kteří ho snědí?“
Krajně pravicové seskupení Lepší život pro lidi také myslí na jídlo a na volebních lístcích do názvu partaje zakomponovalo i potraviny: „LEPŠÍ ŽIVOT PRO LIDI – min. mzda 70.000 Kč, min. důchod 50.000 Kč, návrat cen energií na ceny z roku 2019, v obchodech zboží nejvyšší kvality za ceny dostupné pro každého, zrušení daně z nemovitostí, STOP válce.“
Za bláznivým názvem strany je ovšem líbivý populismus na hraně utopie. A program zřejmě nezvolitelné partičky je založen především na ortodoxním nepřátelství vůči společné Evropě. „Současná Evropská unie chce jednotlivé národy a jejich tradice zcela zlikvidovat,“ hlásá lídr Pavel Opl na webových stránkách Programy do voleb.
Volte Národní maximalisty i Mourka
Absurdní název Oplovy strany by ovšem Jaroslava Haška stoprocentně zaujal. Spisovatel si v jedné povídce vymyslel spoustu fiktivních partají a například líčil dramatické soupeření Strany spasitelů lidu s Národními maximalisty, Lidovými minimalisty, Stranou národního pokrokového obzoru a Vencelídesovci, což byla strana Augustína Venceledíse, štamgasta a kuželkáře v hotelu U Růže.
A co strana Mourek, další podivuhodná parta pro volby do Evropského parlamentu? Pokud jde třeba o zavedení eura, kandidáti z Mourka diplomaticky prohlašují, že se „podřídí racionální úvaze“. A strana dokonce připomíná i někdejší rakouskou korunu, takže se mimoděk hlásí i k Jaroslavu Haškovi: „Podstatné je, aby finální rozhodnutí bylo výsledkem debaty odborníků nad možnými přínosy a riziky, a nikoli následkem sentimentu nad měnou, jejíž pojmenování ostatně není ani českou záležitostí, ale která původně jednoduše navázala na korunu rakousko-uherskou.“
Hašek by si jistě rád šťouchl i do „anarchokapitalistické“ strany, s níž jde do eurovoleb jistý Martin Urza. A která přímo na volebním lístku rovnou vyhlašuje, že žádné voliče nepotřebuje: „Urza.cz: Nechceme vaše hlasy; ke svobodě se nelze provolit. Odmítneme každou politickou funkci; nechceme totiž lidem nařizovat, jak mají žít. Máme jinou vizi. Jdeme jinou cestou – najdete ji na webu www.urza.cz.“
Strana mírného pokroku v mezích zákona vlastně také o žádné hlasy nestála, což prozrazovaly i další bláznivé body volebního programu. Hašek například žádal znovuzavedení otroctví: „Dokud byli otroci, nemusel pořádný člověk nic dělat. Zavedení otroctví propagujeme ovšem s tou podmínkou všelidskou, aby otroci nebyli házeni murénám.“
Češi chtějí u voleb něco extra
A co hledat za stranou „Česká republika na 1. místě“? Jsou to snad recesisté, kteří oslavují Čechy jako největší pijáky piva na zeměkouli? Nikoli. Za hnutím stojí aktivista domácí dezinformační scény Ladislav Vrabel, který už kvůli šíření poplašných zpráv stál před soudem. A určitě mu nejde třeba o to, abychom se i příští rok stali hokejovými šampiony, jako spíše o prvenství Čechů v počtu exekucí na hlavu. Vrabel už totiž čelil 27 exekucím, některé z nich přitom nesplácel přes dvacet let.
Jaroslav Hašek kandidujícím stranám z roku 1911 nastavoval svými absurditami ironické zrcadlo. Názvy některých hnutí a stran pro letošní eurovolby jsou sice také absurdní, jenže jejich lídři se berou smrtelně vážně. Což neznamená, že se volič nad podobnými politickými subjekty nemůže pousmát. Je to sice kouzlo nechtěného, ale zároveň docela sranda. Národ, který dal světu geniálního idiota Josefa Švejka, holt ve volbách kromě levice, pravice a liberálních stran potřebuje i něco extra. A to se mu i letos dostává v míře opravdu požehnané.