Marně byste hledali krok vlády v oblasti energetiky, který není pod tvrdou palbou kritiky od minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra. Energetický expert se s oblibou strefuje do čehokoliv, co by se jen byť malou částí mohlo dotknout polostátní skupiny ČEZ. Je ale kritika vždy oprávněná? V některých případech ne. Za občasným přeháněním stojí snaha tvrdě si obhájit zejména své investice a majetek.
Michal Šnobr je hlasitým kritikem současné vlády a rád se staví do role ublíženého minoritního akcionáře skupiny ČEZ. Jeho slova zesílila v době energetické krize, kdy polostátní společnost vykazovala rekordní zisk. Fialova vláda ale začala kupit nesmyslné výroky o rozdělení skupiny nebo o ovládnutí klíčových tuzemských elektráren. Poté jako třešničku na dortu vymyslela daň z neočekávaných zisků, která dopadá zejména na akcionáře ČEZ.
Komentáře a glosy
Texty zveřejňované v rubrice Názory se nemusí ztotožňovat s postoji redakce CNN Prima NEWS. Jedná se o autorské komentáře redaktorů a externích přispěvatelů.
ČTĚTE TAKÉ: Ceny opět mírně rostou, zdražily dovolené. Podle statistiků zpomalilo i zlevňování potravin
Šnobr se do počínání ministrů opřel zejména kvůli zmíněné windfall tax. Ta ČEZ poškozuje nejvíce ze všech firem, které jsou daní zatíženy. Kvůli ní musela energetická skupina loni státu zaplatit 30 miliard korun a dalších 10 miliard putovalo za nadměrné tržby z výroby. Kvůli tomuto zásahu státu se zisk ČEZ propadl o 63 procent na 26 miliard korun.
To je věc, která Šnobra dráždí. Tyto peníze totiž v zisku, potažmo v dividendách chybí. Jako minoritář má totiž ve společnosti dlouhodobě uložené své peníze a jde mu tak o jeho majetek. Nejde přitom o žádných pár kusů akcií. Podle některých informací by měl držet přes 5 milionů kusů cenných papírů, přičemž na loňské dividendě měl inkasovat více než čtvrt miliardy korun. Kromě toho je však Šnobr i skutečným expertem, který přinesl miliardy korun i skupině J&T v oblasti energetiky.
Na druhé straně ale své výtky vyšponoval do extrémních výšin. Kromě ministra průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) si pro své štiplavé komentáře vybírá i ministra financí Zbyňka Stanjuru nebo premiéra Petra Fialu (oba ODS).
Trnem v oku je tendr na dostavbu Dukovan
Celou vládu pak naposledy ve větší míře sepsul za výběr korejské společnosti KHNP pro výstavbu dvou jaderných bloků v Dukovanech. Složitostí i cenou se jedná o tendr století, který je pod velkým drobnohledem všech energetických odborníků. Šnobr ale tvrdil, že vybraná společnost garantuje dostavbu pouze jednoho bloku.
Tuto kritiku nevydržel další z energetických odborníků Jiří Gavor, který je výkonným ředitelem Asociace nezávislých dodavatelů energií. „Pokud se domluvila notifikace prvního bloku, tak považuji prakticky za vyloučené, že by se nedomluvila notifikace druhého bloku. Ani neočekávám, že by se jednalo o tragické zhoršení podmínek. Daleko pikantnější a ostřejší bude jednání o konečné dodavatelské smlouvě,“ řekl Gavor v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Gavor v pořadu také zmínil, že od Šnobra postrádá uznání tendru. Podle něj je totiž začátek tendru v podstatě dobrý. Nutno dodat, že se jedná skutečně o začátek a zatím byla vybrána pouze vítězná firma. Zatím není podepsána smlouva, na kterou mají obě strany čas do konce března příštího roku. Například v tomto případě míří zloba naštvaného minoritáře úplně mimo.
Šnobr nahrazuje opoziční hnutí
Šnobr se svými slovními výpady může řadit ve svém oboru mezi aktivnější kritiky než parlamentní opoziční hnutí. S takovou kadencí jako on nestíhá reagovat ani někdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, který se za úspěšný tendr sám pochválil. Zároveň ale Havlíček Šnobrovi nepodkuřuje a příliš na něj nereaguje.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Slevy přes aplikace budou přibývat, očekávají řetězce. Platíme soukromím, varuje ekonomka
Důvod je prostý. Minoritní akcionář ČEZ totiž ve své době šil i do vlády Andreje Babiše (ANO). Někdejší premiér totiž v roce 2018 prohlásil, že by stavbu nového bloku Dukovan měla financovat dceřinná společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje. Po tomto výroku se akcie společnosti na burze propadly. Šnobr reagoval tím, že se jedná o nereálné a nefunkční řešení, které ani nemá oporu v zákonech. Havlíček si je moc dobře vědom, že v případě opětovného ovládnutí ministerstva průmyslu by se oblíbeným terčem Šnobrovy kritiky stal on sám.