Vlna kritiky se snesla na moderátora Jeremyho Clarksona poté, co se ve svém sloupku pro britský The Sunday Times pustil do švédské aktivistky Grety Thunbergové. Největší pobouření vyvolalo jeho tvrzení, že „by Greta potřebovala na zadek“.
Clarkson kritizoval osmnáctiletou aktivistku za její vystoupení na klimatické konferenci COP26. Prý se neumí chovat a nechápe ji.
„Fenomén Grety Thunbergové prostě nechápu. Nemá žádné znalosti o tom, jak funguje svět, žádné způsoby a žádná písmena za jménem, protože místo toho, aby chodila do školy, se věnuje plavbě kolem světa,“ napsal podle webu Evening Standard bývalý moderátor pořadu Top Gear a dodal, že by potřebovala „plácnou přes zadek“.
KOMENTÁŘ: Nej akce roku, která nikoho nezajímá. Glasgow hostí jen eko jedničkáře
Klimatický summit OSN ve skotském Glasgow je nejdůležitější politickou akcí roku. Škoda že to nikoho nezajímá. Státníci Ruska, Číny či Brazílie – tedy zemí, které se klíčovou měrou podílejí na znečišťování planety – se neobtěžovali do Británie přijet a dali světu jasně najevo, že z klimatických změn nechtějí mít těžké spaní. Evropa s Amerikou tak dostaly šanci ukázat, jak jsou v ekologickém boji bezzubé.
Právě toto prohlášení mnohé uživatele sociálních pobouřilo. „Že si Jeremy Clarkson myslel, že je v pořádku napsat, že Greta Thunbergová potřebuje plácnout přes zadek a Times se to rozhodl zveřejnit, prostě nedokážu pochopit. Do kterého roku jsem se vrátil v čase,“ tázal se jeden z uživatelů sociálních sítí. „Bílý muž středního věku využívá řádky v novinách k tomu, aby se mohl navážet do mladé dívky, která se zajímá o životní prostředí. To je prostě ku*va divné,“ psali další.
Bývalý moderátor slavného motoristického pořadu Top Gear také uvedl, že by bylo lepší, aby aktivistka věnovala svůj čas osvětě v nezápadních zemích se špatnými klimatickými výsledky. Například v Číně.
„Raději by měla jezdit na kole do zemí, ve kterých si lidé hůře uvědomují, co by se mělo dělat. Například Čína. To bych rád viděl. Gretu, jak stojí v té její parce s batohem na zádech před Čung-nan-chajem, ústřední budovou tamní vlády, a poučuje vůdce o jejich politice v oblasti uhlí, stromů a tak dále,“ rýpl si Clarkson.
Už nás unavuje poslouchat jen bla, bla, bla
Klimatická konference COP26 ve skotském Glasgow potrvá do 12. listopadu. Cílem summitu pod záštitou OSN je najít společné řešení oteplování planety a jak ho udržet pod kritickou hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou. Lídři světových mocností se zatím dohodli například na iniciativě na zastavení odlesňování nebo na omezení výroby elektrické energie z uhlí.
Podle webu Evening Standard nebyla Greta oficiálně přizvána, aby na summitu vystoupila. Známá ekologická aktivistka však vystoupila na demonstraci 5. listopadu, která se uskutečnila ve stejném městě. Tisíce převážně mladých lidí tam chtěly podpořit rychlejší kroky k ochraně klimatu.
Podle Grety světoví lídři nic nedělají. „Zdá se, že jejich hlavním cílem je pokračovat v boji za status quo,“ varovala. „Nepotřebujeme další prázdné sliby. Už nás unavuje poslouchat jen bla, bla, bla, naši lídři se jako lídři nechovají,“ řekla.