Výhled na západ slunce v hotelu ve městě Batumi Zdroj: Dáša Šamanová
Apartmánový hotel Magnetic je jeden z nejmodernějších hotelů v Gruzii. Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled z apartmánového hotelu Magnetic v gruzínském Kobuleti Zdroj: Dáša Šamanová
Majitelka českého hotelu Magnetic Beach Resort Daniela Zapletalová Zdroj: Dáša Šamanová
V apartmánovém hotelu Magnetic v gruzínském Kobuleti si lidé mohou dát i české pivo. Zdroj: Dáša Šamanová
V apartmánovém hotelu Magnetic v Gruzii lidé najdou moderní bazén, pláž, ale i bar. Zdroj: Dáša Šamanová
Apartmánový hotel Magnetic v gruzínském Kobuleti vlastní Češi. Zdroj: Dáša Šamanová
V hotelu Magnetic v gruzínském Kobuleti Češi mohou investovat do apartmánu. Peníze by se podle majitelky Daniely Zapletalové měly nejpozději do 12 let vrátit. Zdroj: Dáša Šamanová
Každý měsíc se v gruzínském přímořském městě Batumi prodá tisíc apartmánů a zájem roste i o nedaleké Kobuleti. Do lokality proudí peníze z celého světa a byty si zde začínají pořizovat i Češi. Finanční návratnost je totiž výrazně rychlejší než u investic v Česku.
„Poptávka zahraničních investorů po projektech v Gruzii každým rokem roste. Největší zájem je zatím o Batumi, kde se každý měsíc prodá více než tisíc apartmánů, což je o 36 procent víc, než tomu bylo v loňském roce. Proudí sem peníze z celého světa, nejvíce z Turecka, Ázerbajdžánu, ale také Izraele, Polska, Skandinávie a přidávají se i Češi,“ popsal adžarský ministr financí Jaba Phutkaradze. „Soustředíme se teď i na další oblasti, jako je například přímořské Kobuleti, jehož turistická návštěvnost se od loňského roku zvýšila o 26 procent,“ dodal.
Právě v Kobuleti, letovisku na pobřeží Černého moře, se v srpnu letošního roku otevřel český hotel Magnetic Beach Resort. Ten funguje jako apartmánový hotel, do jehož jednotlivých pokojů může vložit své peníze soukromý investor.
Apartmán za tři miliony
Lidé si mohou vybrat z různých typů kompletně a moderně vybavených apartmánů, které se liší zejména velikostí. Metr čtvereční stojí 3 750 až 4 500 dolarů. Apartmán je tedy možné pořídit už za 138 285 dolarů, tedy asi 3 250 000 korun.
„Majitel nám potom apartmán svěří, my ho pronajímáme jako součást pětihvězdičkového hotelu, také o něj pečujeme a servisujeme jej. Lidem, kteří pokoj koupí, proto odpadá nepříjemná starost, a už jen inkasují zisk z pronájmu. Všichni majitelé přitom mají stejné podmínky výdělku,“ vysvětlil předseda představenstva skupiny První investiční a zároveň provozovatel hotelového komplexu Magnetic Beach Resort Petr Zapletal.
Hotel funguje jen pár měsíců a 40 procent hostů zatím tvoří Gruzínci. V investicích ale projekt cílí do Česka. „Magnetic Beach Resort má v tuto chvíli 129 apartmánů, z nichž čtvrtina je již prodaná a další polovinu máme předběžně zarezervovanou. Sto procent z nich jsou výhradně čeští investoři a majitelé,“ popsal Zapletal.
„Máme spočítanou a vyzkoušenou návratnost investice do apartmánu v Gruzii do 12 let. Když porovnáme jakýkoli investiční projekt v České republice, bavíme se o období 30 let a více. K tomu si ještě můžeme připočíst výhled a tempo, s jakým se v Gruzii zdražují nemovitosti. Za posledních pět let v oblasti Kobuleti narostly meziročně ceny nemovitostí o 15 procent,“ upozornil zároveň.
Do dvou budov hotelu s apartmány, bazénem a restaurací bylo potřeba na začátku investovat 14 milionů dolarů. Zpočátku mělo jít jen o českou investici do gruzínského projektu, ale v První investiční se nakonec rozhodli jinak. „Nechtěli jsme stavět podle původního projektu, a tak jsme ho odkoupili a dokončili stavbu po svém, tedy podle nejvyšších evropských standardů,“ uvedl Petr Zapletal. Projekt si vzal na starosti spolu s manželkou Danielou, která se stala hlavní designérkou.
Důvodem bylo zejména to, že gruzínské stavby často nejsou příliš kvalitní a po pár letech je to na nich vidět. „Chtěli jsme udělat nejen hotel, který bude skvěle vypadat, ale trvali jsme na použití těch nejkvalitnějších materiálů, které jsme často dováželi z Česka nebo jiných částí Evropy, chtěli jsme budovu zateplit a podobně,“ podotkla Daniela Zapletalová.
Batumi leží na pobřeží Černého moře, které je čisté a plavou v něm delfíni. Zdroj: Dáša Šamanová
Gruzie je mezi turisty oblíbená především kvůli zelené přírodě, horám a moři. Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled na moře a město Batumi v botanické zahradě. Zdroj: Dáša Šamanová
Tradiční gruzínské jídlo chačapuri Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled na město Batumi z hory Anuria Zdroj: Dáša Šamanová
V gruzínském městě Batumi turisté najdou jak moderní architekturu, tak i historické stavby. Zdroj: Dáša Šamanová
Gruzie je mezi turisty oblíbená především kvůli zelené přírodě, horám a moři. Zdroj: Dáša Šamanová
Tradiční gruzínské jídlo Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled na moře v botanické zahradě v Batumi Zdroj: Dáša Šamanová
V gruzínském městě Batumi turisté najdou jak moderní architekturu, tak i historické stavby. Zdroj: Dáša Šamanová
Po gruzínské řece mohou turisté jet například na raftech. Zdroj: Dáša Šamanová
Západ slunce u Batumi Zdroj: Dáša Šamanová
Městská pláž v gruzínském Batumi Zdroj: Dáša Šamanová
Tradiční gruzínské jídlo Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled v botanické zahradě v gruzínském Batumi Zdroj: Dáša Šamanová
Kabinová lanovka Argo v Batumi patří mezi oblíbené turistické atrakce. Zdroj: Dáša Šamanová
Gruzie je mezi turisty oblíbená především kvůli zelené přírodě, horám a moři. Zdroj: Dáša Šamanová
Tradiční stánky s ovocem Zdroj: Dáša Šamanová
Tradiční gruzínské jídlo Zdroj: Dáša Šamanová
Jednou z největších chloub gruzínského Batumi je přístav. Zdroj: Dáša Šamanová
Výhled v gruzínském národním parku Zdroj: Dáša Šamanová
Obří ruské kolo v Batumi je jednou z nejvýraznějších atrakcí přístavu. Zdroj: Dáša Šamanová
Batumi leží na pobřeží Černého moře, které je čisté a plavou v něm delfíni. Zdroj: Dáša Šamanová
V gruzínském národním parku lidé najdou i jezírko, kde se dá koupat. Zdroj: Dáša Šamanová
Kabinová lanovka Argo v Batumi patří mezi oblíbené turistické atrakce. Zdroj: Dáša Šamanová
Chačapuri Gruzínci pečou v peci. Zdroj: Dáša Šamanová
V gruzínském národním parku lidé najdou například vodopády. Zdroj: Dáša Šamanová
V Gruzii si můžete dát i mnoho druhů ryb. Zdroj: Dáša Šamanová
Proč právě Gruzie?
Do Gruzie přijíždí čím dál více turistů a zejména Adžárie, tedy oblast na pobřeží, kde leží město Batumi i Kobuleti, je z 35 procent závislá na cestovním ruchu. Cestovatele lákají nejen zmíněné a většinou příjemně prázdné černé pláže, ale třeba i moderní architektura v Batumi nebo naopak nedotčená příroda v horách. Nejbližší z pobřeží je oblast Bakhmaro, ale vyrazit lze třeba i na Velký Kavkaz, kde jsou v zimě perfektní podmínky pro lyžování.
Investicím „hrají do karet“ nejen krásy gruzínské krajiny, ale také místní ekonomika a podmínky podnikání. V prestižním žebříčku Ease of Doing Business, který hodnotí právě přívětivost dané země pro podnikatele a který je každoročně součástí zprávy Doing Business Světové banky, obsadila Gruzie před dvěma lety sedmé místo, Česko skončilo na 41. příčce.
Gruzínská veřejná správa je navíc jednoduchá a minimálně byrokratická. Proces nákupu a převodu nemovitosti tam trvá méně než hodinu, neplatí se daň z převodu nemovitosti a koupě nemovitosti dává kupujícímu právo získat povolení k trvalému pobytu. Gruzie má také uzavřenou dohodu o zamezení dvojího zdanění s více než 50 zeměmi včetně České republiky a od roku 2014 také bezcelní dohodu o volném obchodu s Evropskou unií.