reklama

Hacker napadl počítačovou síť rodiny z Benešovska. Pachatel byl blíž, než tušila

Zprvu vše vypadalo tak, že se tohoto jednání musí dopouštět opravdu zkušený hacker (ilustrační foto).
Zdroj: Pexels.com

Ačkoliv mnohým chytrá domácnost většinou usnadňuje život, může ho i dost znepříjemnit. O tom by mohla vyprávět rodina z Benešovska, které hacker napadl jejich počítačovou síť. Po měsíci nepříjemností, kdy jim neznámý dokonce i vyhrožoval, ohlásila věc policii. Ta následně zjistila, že pachatel se nachází přímo pod střechou zoufalé rodiny.

reklama

„Středočeští kriminalisté přijali koncem loňského roku oznámení od rodiny z Benešovska, ve které měl neznámý hacker napadnout a dlouhodobě ovládat zabezpečenou domácí počítačovou síť,“ informovala o incidentu středočeská policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

K tématu

Rodině hacker opakovaně měnil názvy domácí Wi-Fi sítě, měnit hesla a PIN kódy ke všem stolním počítačům a notebookům i mobilním telefonům, průběžně odpojoval domácnost od internetu a způsoboval havárie operačních systémů různých elektronických zařízení.

„Otec rodiny celou věc nahlásil na policii po více než měsíci, co k tomuto jednání mělo docházet,“ řekla Schneeweissová. Zprvu to vypadalo, že musí jít opravdu o zkušeného hackera. V některých případech se začal napojovat i na chytrou televizi, kde zanechával různé vzkazy, množil ikony na stolních počítačích i noteboocích, mazal různé soubory a složky.

„Nakonec pak v anglickém jazyce sdělil, že ovládá Wi-Fi síť a dokáže zničit všechny počítače v domácnosti a aby tohoto jednání zanechal, řekl si o výkupné v celkové výši 100 tisíc korun,“ uvedla Schneeweissová.

Výslech celé rodiny je přivedl na stopu

Když policisté poprvé přijeli, vyslechli k věci celou čtyřčlennou rodinu a provedli šetření na všech elektronických zařízeních. „V tu chvíli jim některé indicie začaly napovídat, že se možná o útok hackera z vnějšího prostředí nejedná a více se zaměřili na všechny členy rodiny, zda útoky nepochází od někoho z nich, k tomu se však nikdo nepřiznal,“ popsala.

K tématu

Policejní kriminalisté však spolupracovali i se specialisty zabývajícími se kyberbezpečností a testováním zabezpečení proti kybernetickým útokům. Další informace pak policisty utvrdily, že útočník musí pocházet z rodiny.

„Když měli policisté dostatek důkazů, znovu vyslechli i nezletilého chlapce, který se pod tíhou všech zajištěných důkazů nakonec k celé věci doznal. Co ho k tomuto jednání vedlo, policistům nesdělil, možné je však to, že se nechtěl účastnit on-line výuky nebo chtěl dostat novější mobilní telefon a notebook,“ dodala Schneeweissová.

A trest? Vzhledem k tomu, že nezletilý mladík měl ke všem zařízením v domácnosti přístup, jeho chování nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu a celý případ byl minulý týden policisty odložen.

Zprvu vše vypadalo tak, že se tohoto jednání musí dopouštět opravdu zkušený hacker.
Zprvu vše vypadalo tak, že se tohoto jednání musí dopouštět opravdu zkušený hacker.
Zdroj: Pexels.com

Tagy: Policie ČR rodina Středočeský kraj wi-fi kybernetické hrozby Benešovsko počítačové systémy neznámý pachatel překvapivé odhalení
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg
Zaorálek je excelentní ministr, říká jeho nástupce Birke. Chce zůstat i starostou Náchoda
Prezident Zeman odvolal z funkce ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD
PŘEHLEDNĚ: Děti se vrátily do škol. Jak vypadá testování a na co si dát pozor?
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Požár pražské haly mají hasiči pod kontrolou. Nevětrejte, vyzývají občany
Další články
reklama
reklama