Poslanci a vládní politici budou muset znovu řešit výši svých platů. Finanční odměny totiž byly zmrazeny od roku 2020 a nyní opozici dráždí jejich skokové navýšení. Ekonomové ale upozorňují, že platy politiků mají zanedbatelný vliv na státní rozpočet a jakékoliv vášně okolo jejich platů jsou zbytečné. Zároveň se ale shodují, že by politici neměli o svých platech rozhodovat. Jak by podle nich vypadalo optimální řešení?
Rozmrazování platů ústavních činitelů vyvolává velké vášně u politiků i veřejností. V poslední době se totiž hovoří o nutných úsporách a došlo na snížení valorizace penzí. Kvůli zmrazeným platům však poslancům a vládním politiků výdělky nyní skokově vzrostly. Další navyšování si nepřeje opozice ani prezident Petr Pavel. V koalici se proto rozhořela debata, jak situaci s platy vyřešit.
Podle hlavního ekonoma Roklen Pavla Peterky by měly platy politiků podléhat valorizaci, jako je tomu u důchodů. „Přestal by se z toho dělat politický konflikt. Navíc z pohledu státního rozpočtu jsou platy politiků úplně irelevantní. Debatu ale můžeme vést tak, zda je nutné mít tolik samospráv a platit jejich zástupce,“ řekl pro CNN Prima NEWS Peterka.
K TÉMATU: Úspory budou prubířský kámen koalice, míní komentátor. ODS s opozicí nechtějí zvýšení daní
Ekonom také dodává, že by valorizace měla být nastavena na průměrnou mzdu. Z mechanismu by ale vynechal inflaci, aby v případě ekonomických krizí neskákaly platy skokově jako u seniorů.
Kohajda: Zmrazení platů politiků je špatné. Nevím, v čem je problém, oponoval Fiala z SPD
Vládní koalice neví, koho by nastrčila do role rozhodování o platů politiků, kritizoval v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Radim Fiala (SPD). Podle něj by se mzdy měly zmrazit na celé volební období. Michael Kohajda (KDU-ČSL) to ale nepovažuje za správný postup, protože po rozmrazení by platy znovu přirozeně rostly.
Hlavní ekonom investiční společnosti Natland Petr Bartoň se domnívá, že současný „automat na zvyšování platů“ funguje dobře. Dosavadní vzorec totiž vychází z průměrných příjmů a valorizuje se podle jednotlivých kategorií.
Bartoň je nicméně kritický k současné debatě, zda se mají platy politiků zmrazit na delší časové období. „Lidový soud rozhodl, že maximální zvýšení penzí je vesmírné právo, zatímco jakékoliv zvýšení platu pro ústavní činitele je vesmírný zločin. Přitom rozpočtově je to zcela nesrovnatelné, a tak rádo se zapomíná, že si ústavní činitelé po dva roky platy zmrazili,“ řekl pro CNN Prima NEWS ekonom společnosti Natland.
Poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček tvrdí, že by si politici měli platy zmrazit. Podle něj není možné, aby se v době škrtů výdělky politiků zvedaly. „Je to špatně obhajitelný krok,“ řekl pro CNN Prima NEWS.
Podle něj by se měly platy politiků navázat na mediánovou mzdu nebo průměrnou mzdu v české ekonomice. „Existovala by tak motivace pro politiky, aby se mzdy zvyšovaly rychlejším tempem. Za třetí se domnívám, že by se mělo zpřehlednit ohodnocení politiků. Místo platu jim náleží různé příspěvky, náhrady a ve výsledku není zřejmé, kolik politici berou,“ dodal Křeček.