Další věc, která se vymkla z rukou, jak typické pro tuto zemi. Tímto prohlášením na adresu samoobslužných výdejních boxů Filip Lachmann, sociolog a člen Strany zelených, rozpoutal na sociálních sítích vášnivou debatu. Své prohlášení směřoval zejména k absenci regulací těchto boxů – s ohledem na jejich vzhled, ekologii či nepraktické umístění. Poslanec Patrik Nacher (ANO) osočil Lachmanna z „brblání“. Posměšně reagoval i senátor Zdeněk Hraba (ODS). O svůj názor se podělily také desítky uživatelů, přičemž někteří dávají Lachmannovi za pravdu.
Vlnu reakcí si vysloužil Lachmannův příspěvek, který na sociální síti X sdílel v pátek. „Další věc, co se vymkla z rukou. Jak typické pro tuhle zem,“ napsal a přiložil odkaz na článek webu Ekonews, týkající se výdejních boxů. Právě tato samoobslužná výdejní místa si Češi během krátké doby velmi oblíbili – ať už se jedná o AlzaBoxy, Z-Boxy od Zásilkovny, Parcelboxy od PPL či Pickup Box od DPD.
ČTĚTE TAKÉ: Hlasujte v ANKETĚ. Opravdu si myslí, že jsme tak blbí? Lidé kritizují obchody za Black Friday
Po celé republice se nacházejí tisíce těchto boxů, k nimž mají zákazníci přístup 24 hodin denně. Za výhodu mnozí označují i fakt, že se tato výdejní místa objevují i v těch nejmenších obcích.
Problém, na který Lachmann patrně odkazem na článek upozorňoval, je však podle některých kritiků právě v umístění těchto boxů. Mohou komplikovat dopravu, narušovat okolí a vytvářet „vizuální smog“. Někteří proto volají po nastavení určitých parametrů, na jejichž základě by boxy stále mohly přibývat – ale s respektem k okolí.
A v čem je zase problém?
„Mě tedy výrazně obtěžuje, jak silnici pravidelně blokují dodávky těch, co ty boxy doplňují. V řadě čeká klidně deset aut. Týpek si bez spěchu pípá ty své kódy a blokuje provoz,“ podpořil kritiku uživatel, který si říká Delniq.
„A v čem je zase problém? Jedna z mála věcí, která funguje dobře, zvyšuje se komfort pro zákazníky a vy zase brbláte,“ reagoval na příspěvek Nacher. Lachmann v reakci tvrzení politika úplně nevyvracel. „Nemusela by to akorát být na mnoha místech taková divočina,“ dodal.
Na Nacherův komentář reagovali i další uživatelé, například pan Michal. „Pane Nachere, zkuste si to přečíst. Vám fakt nevadí, že tyto boxy jsou na místech postavené zcela bez ladu a skladu. Nemohli bychom mít města alespoň trochu hezčí?“ ptal se. Podle Lachmanna je vzhled to poslední k řešení. „Ať jich je klidně víc, ale nesází se solitérně doslova kamkoliv, aniž by se řešilo zásobování, stínění všemu ostatnímu,“ vysvětloval svůj názor člen Zelených.
Na příspěvek Lachmanna reagoval také Hraba. „Pokud jste masochisté a chcete si systematicky snižovat životní úroveň, volte Zelené (a jejich klony). Aktuálně je totiž dle nich problém to, že si můžete nechat doručit balíček i do té nejmenší obce,“ rýpl si. Lachmann ho osočil ze lži.
Pod Hrabovým příspěvkem se někteří uživatelé Lachmanna nepřímo zastávají. „Nikdo neříká, že boxy jsou špatné, jen by to mělo mít nějaká pravidla, protože okrasou města rozhodně nejsou,“ napsal uživatel Petr. Ve stejném duchu argumentoval i Jindra. „Primárně se řeší vzhled a vizuální smog, aby to nekazilo prostory. Klidně ať jich je více, jen trošku myslet na umístění (nalepení k historické budově nevypadá nejlépe) a barevnou kombinaci,“ napsal.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Inflace v dalších měsících poroste, varoval Křeček. Pikora zmínil šílené vánoční ceny
Jiní však Lachmannovy úvahy a příspěvek silně kritizují. „Ono něco konečně jakž takž funguje, na rozdíl od pošty, tak to pojďme zase rozdrbat celé, ať se ti lidi náhodou nemají moc dobře,“ napsala uživatelka pod názvem Černá ovce. „Jedna z mála služeb, které v ČR fungují opravdu skvěle a téměř každý si to chválí. Logicky je jen otázkou času, než se najde nějaký politik s nápadem, jak se toho zbavit,“ uvedl uživatel Michal.
Vzhled společnosti obměňují
Vzhled boxů řeší i samotné výdejní společnosti. Jak uvedl web Ekonews, Alza má na podobě výdejních míst spolupracovat s architekty. V historických částech měst firma využívá „decentní šedý branding“.
Nový design představila také konkurenční Zásilkovna. Místo dosud instalovaných výrazně červených boxů hodlá budovat boxy v bílém, šedivém, béžovém nebo zeleném provedení. Ve velkých městech by se pak mohly objevit boxy se speciálními polepy, které by odrážely dominanty obcí nebo znázorňovaly významné rodáky.
V otázce umístění hraje významný rozdíl, kde výdejní místo stojí – zda na soukromém pozemku, nebo místech vlastněných městem. Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy například vytvořil podklad, který vzhled a umístění boxů řeší. Zatím se jedná o interní pracovní manuál.
Pokud zásady institutu schválí Rada hlavního města, pravidla budou závazná pouze pro „městské pozemky“. Pro ty soukromé – kde většina boxů stojí – by se jednalo o doporučení. V případě dodržení pravidel by však vlastníkům mohly plynout výhody, například v podobě dotací.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Nákupní šílenství Black Friday. Kde se slevová akce vzala a kam ji posunuly obchody v Česku?