Haitská policie oznámila, že zatkla Haiťana, který čelí obvinění, že do země přiletěl soukromým letadlem a spolupracoval se strůjci atentátů a vrahy prezidenta Jovenela Moïseho. Cílem zatčeného přitom bylo stát se novým prezidentem. Napsala o tom agentura AP.
Šéf haitské policie Léon Charles uvedl, že zatčený se jmenuje Christian Emmanuel Sanon. Podle AP muž žil na Floridě a na platformě YouTube sdílel videa, v nichž se označoval za doktora a obviňoval politické vedení Haiti z korupce. Jména osob, které jsou podezřelé ze zosnování atentátu, šéf policie podle AP nesdělil.
Atentátníci podle Charlese zajišťovali Sanonovi bezpečnost. Třiašedesátiletý muž se přitom chtěl stát prezidentem a zaměstnal je jako svou ochranku. V domě zatčeného na Haiti se podle policie našlo dvacet krabic s náboji, části zbraní, čtyři poznávací značky z Dominikánské republiky, čepice s logem americké Agentury pro potírání narkotik (DEA), zprávy od blíže neupřesněných osob a dvě auta.
Moïse byl zavražděn ve své rezidenci minulou středu nad ránem. Jeho manželka byla vážně zraněna a byla převezena do nemocnice ve floridském Miami.
Z vraždy prezidenta policie podle Charlese podezírá 26 Kolumbijců, z nichž 18 zadržela spolu se třemi Haiťany. Pět podezřelých je podle policie stále na útěku a nejméně tři byli zabiti.
"Jsou to nebezpeční jedinci," řekl Charles. "Mluvím tu o komandu, specializovaném komandu," dodal.
Haitská policie se podle Charlese s pomocí kolumbijských činitelů snaží objasnit okolnosti atentátu, včetně toho, kdy podezřelí opustili Kolumbii a kdo zaplatil za jejich letenky.
Sanon si podle policejního ředitele najal ochranku skrze venezuelskou bezpečnostní firmou, která sídlí v USA, píše list The Washington Post. Tito muži se Sanonem pak přiletěli na Haiti začátkem června. Původně měli Sanona jen chránit, později ale dostali rozkaz, aby prezidenta Moïseho zatkli. "Tam začala operace," uvedl Charles s tím, že se k původní skupině připojilo dalších 22 podezřelých, kteří se spojili také s haitskými občany.
Po vraždě prezidenta jeden z podezřelých Sanonovi podle policie zavolal. Následně se Sanon měl spojit s dvěma dalšími lidmi, kteří akci naplánovali. Charles přitom jména těchto lidí nesdělil a neuvedl, zda je policie identifikovala.
Na Haiti v neděli mezitím přiletěli představitelé amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS). Podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho budou pomáhat s vyšetřováním. Kirby v rozhovoru s televizí Fox News v neděli také řekl, že USA posuzují žádost o vyslání vojáků na Haiti, ale zatím v této věci nerozhodly.