Halloweenská tragédie i kabelka pro první dámu. Co přivedlo Koreu do krize?

Jihokorejská první dáma Kim Keon-hee

Karmazin popsal situaci v Jižní Koreji

Jižní Korea se začátkem týdne začala otřásat v hluboké vnitrostátní krizi, která vyvrcholila krátkodobým vyhlášením stanného práva, manévry armády a snahou o sesazení prezidenta Jun Sok-jola. Právě šéf Soulu je hlavní postavou krize, podle listu Time ho tíží mnohé skandály.

Podobné události by možná člověk předpokládal v Severní Koreji, ne u jejího jižního a demokratického souseda. Jižní Korea se nečekaně propadla do obří krize, kterou vybublalo na povrch dlouholeté napětí v zemi.

ČTĚTE VÍCE: Severní Korea bombarduje jih nesnesitelným hlukem, obyvatelé šílí. Odpovědí Soulu je K-pop

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo, načež armáda oblehla parlament. Zákonodárci ale stanné právo zamítli. Hlavní postavou opozice, která se snaží o Sok-jolovo odvolání, je I Če-mjong, kterého jihokorejský prezident v květnu roku 2022 jen těsně porazil ve volbách.

Halloweenské neštěstí

Jenže popularita Sok-jola se krátce po hlasování začala strmě propadat a nyní se pohybuje jen kolem 10 procent. Velký podíl na tom má i halloweenská tragédie, kterou musel prezident řešit už pár měsíců po volbách.

Večer 29. října 2022 došlo v Soulu při halloweenských oslavách k ušlapání 159 lidí, dalších skoro 200 lidí vyvázlo se zraněními. Tragédie otřásla celou jihokorejskou společností a kritici začali ukazovat na Sok-jola a na neschopnost úřadů.

Administrativa se po tlaku veřejnosti přiznala k určitým chybám, informovaly The Korea Times. Sok-jol se ale následně snažil z odpovědnosti vyvázat a kauzu zamést pod koberec.

První dáma dostala luxusní kabelku

Další ránu jeho reputace dostala na konci roku 2023. Tehdy se objevilo video, na kterém měla první dáma Kim Keon-heeová za podivných okolností přijmout jako dar kabelku Dior v hodnotě asi 53 tisíc korun. Dar předával jistý pastor, který incident natočil na skrytou kameru, napsal list Time.

I za tento čin se Sok-jol omlouval, ačkoli kvapné vyšetřování dospělo k závěru, že dar údajně neměl spojitost s politickými aktivitami jihokorejského prezidenta.

Nebyl to ale jediný škraloup první dámy. Opozice ženu viní také z toho, že se v minulosti podílela na manipulování s cenami akcií firmy Deutsch Motors, která vyrábí vozy BMW. Ani zde se ale provinění Keon-heeové oficiálně nepotvrdilo.

Vlivem přešlapů prezidentského páru se každopádně podpora administrativy dostala na bod mrazu. Opoziční strany se proto během nynější krize snaží prezidenta zbavit moci, zatímco on se pokouší své postavení upevnit.

Jihokorejský prezident obvinil opozici, že se paktuje se Severní Koreou a ohrožuje tím bezpečnost státu. To podle Washington Postu přiznávají i zahraniční pozorovatelé, což státník využil k vyhlášení stanného práva, které na Korejském poloostrově rozpoutalo nečekanou krizi. Situaci vedle Korejců s obavami sledují i v zahraničí. Oslabení klíčového partnera v napjaté chvíli je totiž špatnou zprávou především pro Spojené státy.

PODÍVEJTE SE: Chaos v Jižní Koreji. Prezident vyhlásil stanné právo, pak ustoupil. Opozice ho chce odvolat

Tagy:
napětí Jižní Korea Severní Korea skandál První dáma Jun Sok-jol Kim Keon-hee