ČSSD jednalo o dalších krocích. (zdroj: CNN Prima NEWS)
Všichni by se chtěli vrátit do života jako před pandemií. Zajít do hospody na pivo či si jít zasportovat však ještě nějakou dobu nepůjde. Na tiskové konferenci to oznámil předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Situace s koronavirem je podle něj taková, že rozvolnění by byl velmi špatný krok. Prodloužení nouzového stavu, které někteří označují za protiústavní, bylo podle něj v souladu s Ústavou.
„Všichni by chtěli žít bez omezení, jít do své oblíbené hospody na pivo, jít na návštěvy, zasportovat si, ale bohužel, ještě nějakou dobu to nepůjde, protože ten virus to neumožňuje,“ řekl na tiskové konferenci sociálních demokratů Hamáček s tím, že žádné rozvolnění právě teď není na stole. Cestou z krize je podle něj rychlé proočkování populace.
Pokud by došlo na rozvolnění, které by podle něj hrozilo v situaci, kdy by neplatil nouzový stav, tak by to na zemi mohlo mít ničivé důsledky. „Někdo hovořil o tom, že jsme v nějaké cílové rovince. Já bych chtěl všechny poprosit, abychom tu cílovou rovinku doběhli, aby se nám nestalo to, že nám přetečou kapacity na JIP, že sanitky s infarkty a po autohaváriích budou čekat, protože budou plná lůžka, a že se vlastně v cílové rovince střelíme do hlavy,“ prohlásil vicepremiér.
Nyní je podle Hamáčka klíčové udržet efektivní opatření. Moc prostoru pro další zpřísňování naopak nevidí. Ministr vnitra zmínil, že hejtmani během vyjednávání s vládou požadovali zrušení zákazu vycházení, ale nakonec o jeho ponechání rozhodli odborníci z řad epidemiologů, kteří se podle Hamáčka báli, že v případě zrušení zákazu by se mezi lidmi konaly „noční párty“.
Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. (Zdroj: ČTK) Zdroj: ČTK
Hamáček: Že jsme obešli Ústavu? O tom nemůže být řeč
Nouzový stav se vládě podařilo prodloužit o 14 dní. Opoziční poslanci jim sice ve čtvrtek nevyšli vstříc, ale kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se během soboty a neděle domluvil s hejtmany krajů. Nový nouzový stav na základě jejich žádosti však část opozice i někteří právníci považují za protiústavní.
S tímto názorem Hamáček nesouhlasí. Vláda podle něj postupovala v souladu s Ústavou i ústavním zákonem o bezpečnosti a krizovým zákonem. Opozice ve Sněmovně může dle slov Hamáčka dát najevo svůj nesouhlas. „Nemůže být řeč o tom, že by si tu vláda uzurpovala jakékoliv kompetence proti vůli Sněmovny, protože ta svoji vůli kdykoliv vyjádřit může,“ řekl ministr vnitra s tím, že ultimátním nástrojem opozice může být hlasování o nedůvěře vlády.
Poté, co ve čtvrtek neprošel vládní návrh na prodloužení nouzového stavu mezi poslanci, tak se země podle Hamáčka ocitla nad propastí. „Když Sněmovna odhlasovala neprodloužení nouzového stavu, tak jsme všichni viděli jámu. Já mám pocit, že tu jámu viděla i opozice,“ řekl Hamáček s tím, že kritickou situaci si uvědomovali i hejtmani, kteří podle něj jednali velmi racionálně. Nyní se však vyjednávání o možném prodloužení nového nouzového stavu vrátí zpět do Poslanecké sněmovny.