ČSSD k politické situaci (zdroj: CNN Prima NEWS)
V kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 existuje jedna vyšetřovací verze spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155 ruské vojenské zpravodajské služby GRU. Na pondělní tiskové konferenci ČSSD to řekl předseda strany, vicepremiér Jan Hamáček. Prezident Miloš Zeman v nedělním projevu uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi.
„Tou první, to jest původní, že došlo k výbuchu v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem, a tou druhou, že se jednalo o akci cizí rozvědky. Beru obě dvě tyto verze vážně a přeji si, aby byly důkladně prošetřeny,“ řekl v neděli Zeman.
„Pokud vím, tak v kauze existuje jedna vyšetřovací verze, ta je spojená s pohybem příslušníků jednotky 29155,“ reagoval v pondělí Hamáček.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Zdroj: CNN Prima NEWS
Zemanův projev byl podle Hamáčka takový, že si v něm každý včetně Ruska našel „to svoje“. Hlava státu se ne úplně šťastně rozhodla pokusit se složitou kauzu převyprávět českým občanům v několika minutách, míní.
„Vycházeli jsme z informací, které nám byly dodány nejen Bezpečnostní informační službou, ale i policií a státním zastupitelstvím. Na základě těchto informací jsme zareagovali velmi tvrdě jako Česká republika, tudíž je evidentní, že důkazy byly přesvědčivé,“ řekl Hamáček.
Stejné důkazy následně obdrželi spojenci, Poslanecká sněmovna či Senát a podle Hamáčka nezazněly žádné pochyby. „Skutečnosti byly natolik závažné, že vysvětlují bezprecedentní konání české vlády a obrovskou podporu, které se nám dostává od spojenců,“ dodal.
Solidaritu s Českem vyjadřují mnohé země
Na znamení solidarity s ČR již minulý týden vypověděly ruské diplomaty Slovensko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, v pondělí vyhoštění jednoho diplomata oznámilo Rumunsko. Nyní se k nim přidali také premiéři Polska, Slovenska a Maďarska.
Ti také odsoudili nepřiměřená ruská opatření přijatá v odvetě za vyhoštění ruských diplomatů z Česka, jak uvedla agentura Reuters o prohlášení z videokonference předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky (V4). Tu svolal na pondělní poledne polský premiér Mateusz Morawiecki, jehož země nyní V4 předsedá. Podle vyjádření polských diplomatů na pořadu virtuálního summitu měly být „nedávné sabotážní činy Ruska v Česku“ a koordinace společného postoje zemí V4 vůči agresivní ruské politice.