Hasiči, policisté a vojáci, kteří pomáhali bojovat s koronavirovou epidemií, dostanou mimořádnou odměnu 20 tisíc korun. Na pondělním zasedání to schválila vláda, informovali na sociálních sítích ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO). Celkem vláda na mimořádné odměny a s nimi spojené vedlejší náklady vyčlení z rozpočtu více než 1,4 miliardy korun.
„Vláda právě schválila můj návrh na odměny pro příslušníky hasičských sborů a policie za jejich nasazení v době COVID-19 ve výši 20 000 Kč. Vláda schválila i odměny pro nasazené vojáky a příslušníky vězeňské služby,“ uvedl Hamáček na Twitteru.
Hamáček v dubnu řekl, že by peníze měli dostat ti, kteří byli opravdu nasazeni v terénu, nikoli nadřízení. Odměna by se proto měla týkat jen příslušníků nejvýše osmé platové třídy. Hamáček už předtím novinářům řekl, že bude peníze žádat ze státního rozpočtu, podle jeho dřívějšího prohlášení chce uvolnit zhruba 770 milionů korun.
Od září nebudou preventivní testy na covid zdarma, rozhodla vláda
Od 1. září se nebudou ze zdravotního pojištění hradit preventivní testy na COVID-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Rozhodla o tom v pondělí vláda, novinářům to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Odměny se budou týkat 26 761 policistů a 7 100 hasičů. „Jen děkovat nestačí, ale spolu s odměnou chci ještě jednou také všem policistům a hasičům říct: Děkuji, bez vás bychom to nezvládli,“ uvedl Hamáček. Příslušníci bezpečnostních sborů podle vnitra pracovali bez nároku na náhradní volno a bez práva na proplacený přesčas museli odsloužit 150 hodin.
Odměnu dostane i zhruba šest tisíc příslušníků Vězeňské služby ČR. Úřad vlády v tiskové zprávě upřesnil, že se to týká 6 511 příslušníku bezpečnostního sboru ministerstva spravedlnosti. „Ve chvíli, kdy dojde k převodu prostředků do resortních kapitol, tak budou vyplaceny,“ řekl Hamáček. Realistické podle něj je, že by odměny resorty rozeslaly v srpnové výplatě.
S bojem proti covidu podle úřadu pomáhalo také 11 853 vojáků z povolání. „Bez těžké práce, kterou odváděli v nemocnicích, domovech pro seniory nebo v call centrech hygienických stanic, bychom zcela jistě překonávali důsledky pandemie mnohem obtížněji. Mimořádná odměna pro každého z nich je naprosto zasloužená,“ uvedl Metnar.
Na služební platy vojáků půjde 237 milionů z rozpočtové rezervy. Včetně souvisejících výdajů pak částka činí 322 milionů korun, uvedlo ministerstvo obrany v tiskové zprávě.
Kabinet začátkem března rozhodl o odměnách pro zdravotníky. V lůžkových zařízeních šlo o 75 tisíc korun hrubého, nezdravotničtí pracovníci dostali 30 tisíc. Částka se odvíjí podle skutečně odpracovaných hodin v období od 1. října 2020 do letošního 28. února.