reklama

Havel bral stopaře, Olga pletla svetry. Jak na prezidenta vzpomíná ochranka?

Na bývalého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla, který zemřel před 10 lety, vzpomíná mnoho jeho přátel a kolegů. Řadí se k nim i ti, kteří měli na starost ochranu hlavy státu. S osobními strážci Havla se setkával také policista a bývalý ochránce Josef K. Je těžké chránit prezidenta? A jaký byl Václav Havel klient? To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.

reklama

Při jaké příležitosti jste se s Václavem Havlem a jeho ochranným týmem setkával?
S prezidentovou ochrankou jsme se setkávali na společných projektech a i naši klienti třeba chtěli s panem prezidentem mluvit. Měli jsme také společné výcviky a akce, takže naše světy se protínaly. Bylo to moc příjemné období, protože pan prezident byl lidový člověk, skromný a na nic si nehrál. I když i třeba mě potkal někde s klientem, hned se usmál a zamával na mě. Bylo to moc milé. Choval se naprosto přirozeně, což na druhou stranu někdy pro ochranku moc příjemné není.

Jak to myslíte?
Václav Havel byl spontánní a chodil mezi lidi a ochranka má všechno plánované dopředu. Pan prezident samozřejmě může jít do davu, ale je to riziková situace. I přesto, že máte v davu své lidi v civilu, vždycky se bojíte, protože to v tu chvíli nemáte stoprocentně pod kontrolou. Musíte se připravit na všechno.

Rozčiloval se někdy Václav Havel nad postupy ochránců?
Musíte brát, že správný ochránce svého klienta nikdy nezradí, což znamená, že o něm nemluví negativně. Na tým by to nevrhalo dobré světlo. Nicméně poznáte, kdy jsou jejich slova hraná, někdy raději ani nemluví. Ale u pana prezidenta Havla to bylo upřímné a měli ho rádi. Třeba se pak smáli, co jim zase provedl. Někdy se i on sám omluvil, že jim jejich práci ztížil. Nebylo to tak, že by Havel dělal naschvály, což se u některých klientů také stává. V davu na něj někdo zavolal, poznal v něm někoho známého a chtěl ho jít pozdravit.

Pan prezident také rád řídil auto, z čehož ochránci radost neměli. Bral také stopaře. Byla by velká náhoda, kdyby to byl člověk, který by mu chtěl ublížit, ale přesto ho přinejmenším prohledali a zajistili tak, aby se nic nestalo. Ochranné týmy vždycky spíše přemýšlí nad tou horší variantou, aby predikovaly to, co se může stát.

S ochrankou prezidenta Havla jste spolupracoval hlavně v době, kdy první dámou byla jeho manželka Olga. Na tu se pochopitelně ochrana také vztahovala. Jak na ni ochránci vzpomínali?
Chlapi, co jsem znal, o panu prezidentovi neříkali nic špatného a o Olze Havlové už vůbec ne. Nikdo na ni nesměl sáhnout. Byla to velmi příjemná a slušná žena. Vím, že paní Havlová na ochránce třeba myslela s jídlem nebo jim pletla svetry.

Význam slušný člověk tady přesně vystihuje to, kým Olga Havlová byla. Také víme, že Havla velmi pozitivně ovlivňovala, byla tolerantní se vším všudy a nezradila ho. Měla toho hodně na práci a pro pana prezidenta toho hodně obětovala. Bylo velmi smutné, když zemřela. Pan prezident v ní rozhodně ztratil nejlepšího přítele a ochranka to také nesla těžce. To samé bylo, když zemřel sám Havel.

Prezident má svoji ochranku i poté, co ve své funkci skončí. Jsou zde nějaká specifika?
Tým je menší, ale jinak žádná specifika nejsou. Ochránci fungují pořád stejně. Samozřejmě se vyhodnocuje spousta informací, případně určité nebezpečí, takže v tu chvíli se třeba tým zvětší.

Václav Havel byl v době prezidentování zdravotně indisponován, nyní má problém se zdravím i současná hlava státu Miloš Zeman. U něj vidíme, že mu ochranka velmi pomáhá a snaží se mu ulevit. Dělo se něco podobného i za Havla?
Tohle bohužel nevím, ale určitě mu také lidsky vycházeli vstříc a pomáhali mu. Každá zdravotní indispozice klienta, který se chrání, způsobuje ochrannému týmu komplikace a je třeba se na ni připravit. Spíš si vybavuji, že někde na veřejnosti s Václavem Havlem chodila jeho druhá manželka Dagmar. Václav Havel byl ale drobnější postavy než Miloš Zeman, což má na celou logistiku ochrany osob také velký vliv.

V rámci 10. výročí úmrtí českého prezidenta si můžete jednu z hlavních tváří české politiky připomenout filmem s názvem Havel z roku 2020, který je dostupný ve videopůjčovně na webu iPrima.cz.

Tagy:
manželka Václav Havel policista Dagmar Havlová spisovatel klient ochranka první dáma disident ochránci dramatik Olga Havlová

Hlavní zprávy

Překážky Ledecké v cestě za další senzací. Jakým lyžařským hvězdám může ukrást medaili?

Příliš medailových nadějí Česká republika na nadcházejících hrách v Pekingu nemá. Fanoušci spoléhají zejména na Ester Ledeckou. Medaile na snowboardu se očekává, cenný kov z alpského lyžování je spíše přáním. Každopádně ve sjezdu a v super-G patří do společnosti favoritek. Koho musí „obojživelnice“ na sjezdovce porazit, aby přidala další senzaci? Největší soupeřky má mezi Italkami, Rakušankami a Švýcarkami. Podívejte se v galerii.

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Benda: Předvádíte destrukci za každou cenu. Jste akorát nervózní, oponoval Fiala z SPD

Čtvrteční jednání v Poslanecké sněmovně bylo podle poslance Marka Bendy (ODS) mimořádně absurdní. „Je to destrukce za každou cenu,“ prohlásil na účet opozice. Poslanec Radim Fiala (SPD) mu však v pořadu 360° oponoval. Je toho názoru, že opozice má nárok říci, co si o současném stavu myslí. „Křičíte na nás něco o nenávisti a jste zkrátka nervózní, za což my nemůžeme,“ reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

reklama