Havel bral stopaře, Olga pletla svetry. Jak na prezidenta vzpomíná ochranka?

Na bývalého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla, který zemřel před 10 lety, vzpomíná mnoho jeho přátel a kolegů. Řadí se k nim i ti, kteří měli na starost ochranu hlavy státu. S osobními strážci Havla se setkával také policista a bývalý ochránce Josef K. Je těžké chránit prezidenta? A jaký byl Václav Havel klient? To a mnoho dalšího se dozvíte v tomto článku.

Při jaké příležitosti jste se s Václavem Havlem a jeho ochranným týmem setkával?
S prezidentovou ochrankou jsme se setkávali na společných projektech a i naši klienti třeba chtěli s panem prezidentem mluvit. Měli jsme také společné výcviky a akce, takže naše světy se protínaly. Bylo to moc příjemné období, protože pan prezident byl lidový člověk, skromný a na nic si nehrál. I když i třeba mě potkal někde s klientem, hned se usmál a zamával na mě. Bylo to moc milé. Choval se naprosto přirozeně, což na druhou stranu někdy pro ochranku moc příjemné není.

Jak to myslíte?
Václav Havel byl spontánní a chodil mezi lidi a ochranka má všechno plánované dopředu. Pan prezident samozřejmě může jít do davu, ale je to riziková situace. I přesto, že máte v davu své lidi v civilu, vždycky se bojíte, protože to v tu chvíli nemáte stoprocentně pod kontrolou. Musíte se připravit na všechno.

Rozčiloval se někdy Václav Havel nad postupy ochránců?
Musíte brát, že správný ochránce svého klienta nikdy nezradí, což znamená, že o něm nemluví negativně. Na tým by to nevrhalo dobré světlo. Nicméně poznáte, kdy jsou jejich slova hraná, někdy raději ani nemluví. Ale u pana prezidenta Havla to bylo upřímné a měli ho rádi. Třeba se pak smáli, co jim zase provedl. Někdy se i on sám omluvil, že jim jejich práci ztížil. Nebylo to tak, že by Havel dělal naschvály, což se u některých klientů také stává. V davu na něj někdo zavolal, poznal v něm někoho známého a chtěl ho jít pozdravit.

Pan prezident také rád řídil auto, z čehož ochránci radost neměli. Bral také stopaře. Byla by velká náhoda, kdyby to byl člověk, který by mu chtěl ublížit, ale přesto ho přinejmenším prohledali a zajistili tak, aby se nic nestalo. Ochranné týmy vždycky spíše přemýšlí nad tou horší variantou, aby predikovaly to, co se může stát.

S ochrankou prezidenta Havla jste spolupracoval hlavně v době, kdy první dámou byla jeho manželka Olga. Na tu se pochopitelně ochrana také vztahovala. Jak na ni ochránci vzpomínali?
Chlapi, co jsem znal, o panu prezidentovi neříkali nic špatného a o Olze Havlové už vůbec ne. Nikdo na ni nesměl sáhnout. Byla to velmi příjemná a slušná žena. Vím, že paní Havlová na ochránce třeba myslela s jídlem nebo jim pletla svetry.

Význam slušný člověk tady přesně vystihuje to, kým Olga Havlová byla. Také víme, že Havla velmi pozitivně ovlivňovala, byla tolerantní se vším všudy a nezradila ho. Měla toho hodně na práci a pro pana prezidenta toho hodně obětovala. Bylo velmi smutné, když zemřela. Pan prezident v ní rozhodně ztratil nejlepšího přítele a ochranka to také nesla těžce. To samé bylo, když zemřel sám Havel.

Prezident má svoji ochranku i poté, co ve své funkci skončí. Jsou zde nějaká specifika?
Tým je menší, ale jinak žádná specifika nejsou. Ochránci fungují pořád stejně. Samozřejmě se vyhodnocuje spousta informací, případně určité nebezpečí, takže v tu chvíli se třeba tým zvětší.

Václav Havel byl v době prezidentování zdravotně indisponován, nyní má problém se zdravím i současná hlava státu Miloš Zeman. U něj vidíme, že mu ochranka velmi pomáhá a snaží se mu ulevit. Dělo se něco podobného i za Havla?
Tohle bohužel nevím, ale určitě mu také lidsky vycházeli vstříc a pomáhali mu. Každá zdravotní indispozice klienta, který se chrání, způsobuje ochrannému týmu komplikace a je třeba se na ni připravit. Spíš si vybavuji, že někde na veřejnosti s Václavem Havlem chodila jeho druhá manželka Dagmar. Václav Havel byl ale drobnější postavy než Miloš Zeman, což má na celou logistiku ochrany osob také velký vliv.

V rámci 10. výročí úmrtí českého prezidenta si můžete jednu z hlavních tváří české politiky připomenout filmem s názvem Havel z roku 2020, který je dostupný ve videopůjčovně na webu iPrima.cz.

Tagy: