Pokud bude situace v příštích týdnech pokračovat příznivě, bude chtít vláda otevřít obchody již v půlce listopadu, aby měli lidé k dispozici tzv. předvánoční režim. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to řekl v rozhovoru pro sobotní MF Dnes.
„Připravujeme scénáře. Ty budou samozřejmě odpovídat situaci, která nastane v průběhu listopadu. Naší ambicí a cílem je umožnit předvánoční nákupy a provoz obchodů v nějakém vánočním režimu,“ řekl vicepremiér na dotaz MF Dnes, jak bude vypadat předvánoční období.
Přestože uvedl, že si neumí představit, že by se lidé v masivním měřítku potkávali v obchodech, očekává, že by obchody mohly otevřít v půlce listopadu.
Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Jaroslav Faltýnek by mohl skončit i jako předseda klubu poslanců hnutí ANO. O jeho osudu mají rozhodnout poslanečtí kolegové z klubu ANO na společné schůzi 10. listopadu. Zatímco někteří v něj důvěru neztratili, jiní se ho budou ptát. A to jak na vyšehradskou schůzku, tak na jeho cestu do španělské Málagy v době nouzového stavu. Z té se vrátil ve čtvrtek odpoledne.
„Odhadujeme, že by to mohlo být v půlce listopadu. Má-li platit předvánoční režim, tedy znovuotevření obchodů, tak bychom byli rádi, aby platil od druhé poloviny listopadu. Nesmírně důležité ale při rozhodování bude, jak dopadne první půlka listopadu, byť si sám neumím představit, že bychom předvánoční prodej lidem neumožnili. Byla by to rána jak pro prodejce a obchodníky, tak by to mělo i značný sociologický dopad, pokud by si lidé nemohli nakoupit dárky,“ upřesnil.
Vše by mělo probíhat za přísných hygienických podmínek. „Primárním cílem je obchody otevřít a současně nastavit a důsledně kontrolovat náročný hygienický režim. To znamená nastavit parametry odstupů, dezinfekcí, množství lidí v jednotlivých prodejnách a provozovnách, obchodních centrech,“ vysvětlil svůj postoj.
Snažíme se udržet průmysl, jsme závislí na výrobě
Havlíček se rovněž vyjádřil k otázce úplného lockdownu a případného zavření průmyslové výroby. „My se dneska snažíme odizolovat valnou část maloobchodu a drobných provozoven a ty oblasti, kde nejvíce dochází k sociálním kontaktům, tedy kulturu, sport. Protože jsme průmyslově orientovanou zemí, která je zcela závislá na výrobě, tak se na druhou stranu snažíme udržet výrobu a export. Pokud bychom to narušili, tak to bude mít nedozírné ekonomické dopady,“ řekl.
Zároveň uvedl, že podpora postiženým podnikatelům nepotrvá věčně. „Není možné podporovat všechny. Považovali jsme za správné, abychom ten střední stav udrželi, proto jsme udělali ta opatření na jaře. A stejně tak nyní považujeme za správné, abychom opětovně udrželi ty segmenty, které spadly do těch opatření. Na rovinu ale říkám, není to možné dělat donekonečna, protože stát na to nebude mít. A je tak nejspíš jasné, že někteří skončí, protože podpora napřesrok už nebude tak masivní, jako byla v letošním roce,“ sdělil.