Havlíček se navezl do vlády. ANO u moci neudělalo nic, jen zpackalo EET, opáčil Skopeček

Místopředsedové Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) a Karel Havlíček (ANO)

360°, Michael Kohajda, Margita Balaštíková, Helena Horská, Lenka Zlámalová - 12.7. v 22:30

Ušetřit 150 miliard během příštích dvou let je špatný sen vlády, protože jde o úplný nesmysl, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle něj vláda v konsolidaci veřejných financí plave. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) mu ale vytkl, že hnutí ANO nevyužilo období své vlády pro reformy. Jeho vlajkovou lodí podle něj byla pouze zpackaná elektronická evidence tržeb (EET).

Vláda podle Havlíčka nedokáže během dvou let ušetřit 150 miliard korun. „To je sen této vlády a já bych řekl, že špatný sen, protože jde o úplný nesmysl. Opírá to zejména o zvýšení daní, což je v naprostém rozporu s tím, co její představitelé řekli nejenom před volbami, ale dokonce ještě před pár měsíci,“ řekl v pořadu 360° Havlíček a zdůraznil, že jde o plošné zvyšování daní takřka u všech klíčových položek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vláda nedělá nic, jen škodí. Cesta do pekel může pokračovat, shodli se Pilný a Tlustý

Podle něj vláda v konsolidaci veřejných financí plave. „Papír snese všechno. Kdyby bylo po našem, snižovali bychom strukturální schodek, který je přibližně 200 miliard korun, o 50 miliard ročně. Garantuji, že bychom to zvládli, aniž bychom museli snižovat výdaje na vědu a aniž bychom se zásadním způsobem dotkli investic,“ sdělil Havlíček.

Skopeček ovšem Havlíčkovi vytkl, že předchozí vláda měla dvě období, která nevyužila. „Je smutné, že za předchozí roky, kdy mělo hnutí ANO šanci uskutečnit geniálnější a propracovanější konsolidaci veřejných financí nebo třeba i penzijní reformu, za kterou jsme také kritizováni, neudělalo vůbec nic. Jedinou vlajkovou lodí hnutí ANO byla zpackaná EET,“ řekl Skopček.

Podle něj navíc hnutí ANO mělo v době před covidem lepší podmínky. „Vládli v mnohem lepších ekonomických časech. V době růstu, nikoliv v době energetické krize či války na Ukrajině,“ podotkl Skopeček.

Zároveň ale připustil, že přestože jde o první pokus konsolidovat veřejné finance za 10 let, není dokonalý. „Dokázal bych si představit celou řadu věcí jinak. Nicméně také musím přiznat, že je to maximum možného, co se týče politických možností,“ sdělil Skopeček a dodal, že lze vytvořit lepší konsolidační balíček, ale nebyl by přijat a zůstal by teoretickým ekonomickým cvičením.

Tagy: