Prima Mazlíček - asistenční psi Helppes
Když se řekne vodicí pes, každý ví, komu tento pes pomáhá. Pokud ale řekneme asistenční pes, už je to náročnější. Lidi často napadne člověk s fyzickým postižením – na vozíku. Asistenční pes ale může pomáhat i s odhalením zvýšené hladiny cukru v krvi, s příchodem epileptického záchvatu, osobám s poruchami autistického spektra nebo třeba se sluchovým postižením. Dost často se jedná o „hendikepy“, které nejsou na první pohled vidět.
S asistenčním psem vstup zakázán
Kvůli tomu, že epilepsie není na první pohled viditelná nemoc, Marek Erben (majitel psa Reye) potvrdil, že se mu již několikrát stalo, že ho s jeho asistenčním psem Reyem někam nepustili. Jednalo se překvapivě hlavně o úřady nebo třeba kina.
To potvrzuje i ředitelka organizace Helppes, která cvičí asistenční i vodicí psy, Zuzana Daušová. Ze zákona musí být vpuštěni do zdravotnických a stravovacích zařízení, jinde je to na vůli majitele.
Bez příspěvku
„Asistenční psi navíc nejsou uznaní jako kompenzační pomůcka, což znamená, že na ně stát nepřispívá. Zato vodicí psy pro nevidomé stát hradí v plné výši. Je tam ale takový problém, že pokud stát dá nevidomému peníze na kompenzační pomůcku, musí si psa ze zákona od organizace koupit. Tím ztrácíte nad psem kontrolu. Nemůžete ho odebrat, pokud by tam bylo něco špatně nebo se změnila situace v rodině postiženého. Ale asistenční psy dostávají hendikepovaní do „zápůjčky“ a my na něho stále máme podle zákona právo, pokud bychom odhalili nějaké problémy. Tyto asistenční psy (nákup štěněte, výcvik, stravu, veterinární péči, a tak dále) hradí dobrovolní dárci,“ vysvětluje Daušová.
Ne každá organizace trénuje psy dobře
Také nastává problém i pro samotné klienty, kteří psa potřebují. Je důležité zvolit takovou organizaci, která splňuje mezinárodní standardy. Zuzana cvičí psy více než dvacet let. Helppes, jako první organizace nejen v ČR, ale i ze zemí tzv. bývalého východního bloku, dokázal splnit podmínky nejvyšších mezinárodních standardů v poskytování služeb tohoto druhu a získal akreditaci pro plnohodnotné členství v mezinárodních organizacích sdružujících poskytovatele těchto služeb – Assistance Dogs Europe a Assistance Dogs International.
Jak získat psa
V případě, že máte zájem o psího pomocníka, kontaktujte organizaci Helppes. Zašle vám e-mailem nebo poštou formulář žádosti. Po obdržení této vyplněné žádosti vás budou kontaktovat ohledně dodání dalších podkladů pro možnost rozhodnutí o přidělení psího pomocníka, mimo jiné zejména ohledně doporučení lékaře na asistenčního psa, zaslání kopie průkazu ZTP/P, ZTP, příp. TP a kopii o rozhodnutí o stupni závislosti a pozvou vás na setkání a pohovor, na kterém s vámi proberou všechny vaše i jejich otázky. Jejich psycholožka, lékařka psychiatrie a sociální pracovnice, společně s metodiky výcviku a pracovníky v sociálních službách vám vysvětlí vše potřebné ohledně příchodu psího pomocníka do vaší rodiny, jakou změnu to pro vás a vaši rodinu bude znamenat i vaše práva a povinnosti. Pokud bude shledáno vše v pořádku, bude vám, po vydání rozhodnutí o přidělení psího pomocníka, zaslán podrobný dotazník na objednávku a bude s vámi uzavřena smlouva o poskytování sociální služby.
V době, kdy se bude učit váš psí pomocník úkonům, které vám usnadní život, i vy se budete učit všemu potřebnému tak, abyste se psem dokázali vytvořit fungující tým. V průběhu výcviku se již budete také se svým budoucím čtyřnohým parťákem setkávat a seznamovat.
Parťák především
V reportáži v úvodu článku můžete vidět klienty právě Helppesu, kteří mluví o svých zkušenostech s asistenčními psy. Všem velmi pomáhají. Pana Rostislava dokonce jeho Quin „zvedl z postele“. Je totiž po mrtvici a doktor mu řekl, že bude jen ležet. Díky jeho čtyřnohému kamarádovi se to ale povedlo… Rosťa je na vozíčku a Quin mu pomáhá nejen zvedat věci, ale chodí s ním třeba i na nákup. Všichni, se kterými jsme mluvili, považují své psy hlavně za parťáky.
Šichta nikdy nekončí
Asistenčním psům „šichta“ nikdy nekončí. Nemohou si říct „dneska nejdu do práce“. Svého pána musí hlídat nonstop. Například cukrovkáře upozorní na klesající cukr v krvi dříve než přístroj a dá mu tak najevo, že je čas se přeměřit. Je to také jeden z důvodů, proč mají vodicí i asistenční psi na sobě nápis „NEHLADIT!“ – potřebují se soustředit.
Jedním z nejnovějších problémů, se kterými asistenční psi pomáhají a na co se trénují jsou posttraumatické poruchy. „Pomáhají jejich držitelům vyrovnávat se se stresem, úzkostí nebo strachem. Každý pes je vycvičen přesně dle potřeb žadatele. Přišlo to z Ameriky, kdy PTSD trpěli především vojáci, kterým pomáhali psi, ale zdaleka se neprojevuje jen u nich,“ popisuje Zuzana.
Dobrý skutek na závěr
Jsme velmi rádi, že jsme díky partnerovi našeho pořadu, společnosti Nativia, mohli předat všem třem respondentům – Tereze, Markovi i Rostislavovi – voucher na nákup krmiva pro jejich čtyřnohé pomocníky v hodnotě 1500 korun.
Společnost Nativia věnovala vouchery našim respondetům na nákup krmiva pro jejich parťáky Zdroj: Prima Mazlíček