Historický skanzen, kde se žije dodnes. Severočeské Zubrnice měly být srovnány se zemí

Zavedeme vás do skanzenu v severočeských Zubrnicích. Původně chtěli většinu vesnice v minulém století srovnat se zemí, nakonec se ji ale díky pár nadšencům podařilo uchovat, a dokonce i rozšířit.

Vše odstartoval zdejší kostel. Právě ten měl být – podobně jako předtím už několik cenných staveb v Zubrnicích – v sedmdesátých letech odstřelen. Lidé se proti tomu ale začali bouřit a sepsali i petici. To do obce přivedlo Františka Ledvinku z tehdejšího vlastivědného muzea z Ústí nad Labem.

Cenné památky zachránila nemoc bagristy

„Když místo uviděl, tak řekl: ‚To teda ne. Udělám všechno pro to, aby se žádný kostel nezboural,‘ a taky se tak stalo. Kostel byl zachráněn,“ vypráví v pořadu Prima Česko Věra Kmoníčková, ředitelka Skanzenu Zubrnice.

A podobnou historii má i jeden ze zdejších domů, který měl být také srovnán se zemí. Těsně před demolicí ho zachránila nemoc bagristy. „Celé bourání se posunulo nebo pozdrželo a díky tomu se podařilo tu krásnou roubenou stavbu zachránit,“ říká dál Kmoníčková.

Stavbu se zakladateli skanzenu Františku Ledvinkovi podařilo rychle převést pod nově vznikající muzeum. Dům ale rozhodně nevypadal tak jako teď. Pracovníky skanzenu čekalo hodně práce, než ho dostali do nynější podoby.

„Já si pamatuju, kdy to opravdu sloužilo pro místní JZD jako dům na skladovací prostory, takže z toho původního se nedochovalo opravdu vůbec nic,“ vzpomíná Lenka Pfeiferová, zástupkyně ředitelky skanzenu.

Teď už by ale nikdo z návštěvníků nejspíš netipoval, že nic z vybavení domu není původní. Přesto se tu ale dozví řadu věcí, které jsou typické právě pro místní kraj. Například důvod drážek v parapetech oken. Hospodyně udržovala teplo ve světnici, zatímco venku byla zima. Okna se rosila, takže voda stékala dolů. Drážky ji odvedly do otvoru, který vedl skrz, a stačilo čas od času tu vodu jen z té hranaté nádoby vylít.

Zubrnický skanzen je velmi unikátní. Nachází se totiž přímo v živé vesnici. Vedle expozic tak najdete i obydlené domy, vysvětluje Kmoníčková: „Tady probíhá normální život. Normálně tady lidi fungují, bydlí, žijí a mezi tím my fungujeme jako muzeum.“

Rozložit, přestěhovat a zase složit

Řada domů v Zubrnicích není původní. Většinu sem převezli z okolních obcí. Jako například mlýn, který je z nedaleké Homole u Panny.

„Táta měl pekárnu, tam pekl chleba. Rohlíky motali ručně, pak si koupili rohlíkový stroj. Mlýn už nejel. Kolo jsme dali na půdu,“ vypráví Ladislav Ptáček, bývalý majitel mlýna.

Ladislav Ptáček v domě vyrostl. Starý mlýn už ale rodina po čase nevyužívala a na pozemku chátral. Proto se ho nakonec rozhodl za korunu darovat skanzenu. Pracovníci muzea ho rozebírali 3 roky. Každou část museli přesně popsat, aby dům o pár desítek kilometrů dál dokázali dát dokupy. A podařilo se. „On se tam přesně hodí, akorát je otočenej,“ hodnotí Ptáček.

Podobných darovaných domů má skanzen rozložených ještě několik. Postavit je na novém místě ale přijde na několik milionů korun a na to bohužel muzeum v tuto chvíli nemá finance. Podpořit je ale můžete i vy – například tím, že se do skanzenu vydáte. Otevřeno mají každý den kromě pondělí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni
Ekonomika

Je za diktátorů líp? Studie ukazuje, jak tyrani lidem lžou o jejich životní úrovni

Zlatí komunisti, za nich měli všichni práci a mohli si dovolit byt. Takto nostalgicky někdy Češi hodnotí éru před listopadem 1989. Nemusí jít nutně o ztrátu paměti v tom, jak nízkou životní úroveň státy někdejšího sovětského bloku měly. Totalitní režimy totiž o ekonomické prosperitě jimi ovládaných zemí lžou. A tím víc, čím utuženější zřízení tyto země mají.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:35

Zatímco spíte. Ukrajinci zveřejnili snímek z obrany území

06:57

Putin má nejméně tři dvojníky. Hned je poznám, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

06:22

Guardian: Znovuzískání Krymu „se zdá být nevyhnutelné“, říká Zelenského zástupkyně

05:41

Zelenskyj: Úspěch ukrajinské protiofenzívy se neomezuje jen na Lyman

Živě
ON-LINE: Ukrajinci odhalili plány. Dobytí Krymu je nevyhnutelné, říká Zelenského člověk

Ruský ústavní soud dal v neděli zelenou připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Británie pořídí dvě specializované lodi na ochranu infrastruktury na dně moří, jako jsou plynovody či kabely.

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Domácí zpravodajství

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Babiš prodává obytňák? Bude to chtít exorcismus, smějí se lidé ironickému inzerátu

Od vyhlášení výsledků druhého kola senátních voleb neuplynul ani den, ale internet již zaplavily vtípky poukazující na drtivou prohru kandidátů hnutí ANO. Mezi ty nejsdílenější se soudě z reakcí na sociálních sítích řadí falešný inzerát, dle kterého předseda ANO Andrej Babiš prodává svůj ikonický karavan. „Měl jsem ho pár měsíce, použiť len necelé sezóne,“ uvádí mimo jiné satirická anonce.

Děčínský čaroděj měl obrat klientky o miliony. Neždímu je, pomáhám, vysvětluje v dopise

O případu samozvaného čaroděje z Děčína, který měl podle policie za magické rituály z žen vylákat přes internet stovky tisíc korun, jsme vám v Krimi zprávách už říkali. Policie ho obvinila z podvodu. Do naší redakce v Ústí nad Labem ale přišel dopis a můžeme prozradit, že ho nedonesla sova. Samozvaný čaroděj v něm tvrdí, že není žádný podvodník – magické schopnosti prý zdědil po předcích.