Koalice Spolu už před třemi týdny vyhlásila, že by vláda Andreje Babiše (ANO) měla ve Sněmovně podstoupit hlasování o nedůvěře. Problém je, že hlasy pro svolání mimořádné schůze zatím nemůžou zástupci ODS, TOP 09 a lidovců sehnat. Aby se schůze konala, potřebují nejméně 50 podpisů.
Když komunisté ukončili toleranční dohodu s hnutím ANO, vystoupil 15. dubna předseda ODS Petr Fiala a vyzval premiéra Andreje Babiše, aby požádal Sněmovnu o vyslovení důvěry své vládě. „Pokud tak neučiní, hlasování o nedůvěře vyvoláváme my,“ dodala šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v polovině dubna.
Premiér Babiš obratem vzkázal, že nevidí důvody pro to, aby žádal Sněmovnu o důvěru. Koalice Spolu oznámila, že začíná sbírat podpisy. Pro to, aby se mimořádná schůze konala, musí podle Ústavy podat žádost písemně minimálně 50 poslanců.
ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mají dohromady 40 zákonodárců, potřebují tak dalších deset hlasů. A ty zatím nemají. Podepsat se totiž nechtějí komunisté, Piráti a ani STAN.
Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě chce také SPD. Předseda hnutí Tomio Okamura však trvá na tom, že s nápadem přišel jako první a poslanci koalice Spolu by tak měli podpisy připojit k jeho žádosti. „Šermují se, kdo to má komu podepsat. Také to může skončit fiaskem, že na hlasování o nedůvěře vůbec nedojde,“ popsal situaci zdroj blízký sněmovním kuloárům.
Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury ale takový scénář nehrozí. „Hlasy určitě mít budeme. Počítal jsem s tím, že potřebuji sedm až deset dnů na to, abychom podpisy shromáždili. V úterý jedná Sněmovna. Budu jednat se všemi,“ řekl Stanjura pro CNN Prima NEWS.
„V úterý začíná Sněmovna, poslanci se fyzicky dostaví a bude možné podpisy sesbírat. Více řekneme na tiskové konferenci,“ napsala CNN Prima NEWS Pekarová.
„Hnutí SPD jako první zahájilo sběr podpisů před měsícem a půl. Ostatní strany nám arch nepodepsaly, takže máme dojem, že ve skutečnosti koalice Spolu, Piráti a STAN podporují vládu. Žádné další jednání ze strany ostatních opozičních stran neprobíhá,“ napsal CNN Prima NEWS Okamura.
Někdo bude muset ustoupit
Pokud část opozice hlasovat o nedůvěře vládě opravdu chce, bude muset koalice Spolu či SPD ustoupit a žádost toho druhého podpořit. KSČM, Piráti a hnutí STAN už avizovali, že s jejich podpisy se počítat nemůže.
„Chceme předat moc lidem, proto chceme předčasné volby. Nechceme předat absolutní moc prezidentovi Zemanovi, proto nechceme nedůvěru vládě. Podpisy tedy nepřipojíme. Na našich podpisech však svolání schůze k nedůvěře nestojí. Chce ji i SPD, dohromady jim hlasy dají,“ sdělil CNN Prima NEWS šéf poslaneckého klubu STAN Jan Farský.
Piráti, Starostové i komunisté už zároveň řekli, že pokud se schůze uskuteční, ruce pro nedůvěru vládě zvednou. Nad takovým postupem kroutí hlavou Stanjura.
„Přijde mi srandovní, že někdo říká, že je pro nedůvěru vládě, ale nepodepíšeme se pro svolání schůze, kde by se to mělo řešit. To vůbec nejde dohromady. Pokud někdo nemá důvěru ve vládu, tak mi přijde nepochopitelné, proč by tu schůzi nechtěl,“ konstatoval.
Piráti a STAN dlouhodobě varují před tím, že pokud Sněmovna vysloví vládě nedůvěru, dostane do rukou moc prezident Miloš Zeman. Při takovém scénáři by mohl klidně jmenovat svoji vládu. Zeman už v pořadu Partie na CNN Prima NEWS řekl, že by nechal dovládnout Babišův kabinet bez důvěry do řádných voleb v říjnu.
Podle Pirátů a Starostů by bylo proto lepší rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Ani to ale není reálné. Pro rozpuštění Sněmovny je potřeba 120 poslanců. Jen vládní hnutí ANO má 78 zákonodárců a ČSSD 14. Zeman také navíc řekl, že i při rozpuštění Sněmovny by nechal Babiše u moci.