Část opozice chce vyslovit vládě nedůvěru, část chce rozpustit Sněmovnu a předčasné volby. Zatím to ale vypadá, že dostatek hlasů nebudou mít opoziční politici vůbec na nic. Strany se totiž nejsou schopny dohodnout.
Koalice Spolu vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby jeho vláda požádala o důvěru. Babiš už se nechal slyšet, že k tomu nevidí důvod. V tom případě chtějí ODS, TOP 09 a KDU-ČSL začít shánět podpisy a vyvolat hlasování o nedůvěře.
Co se bude dít, když Sněmovna vysloví vládě nedůvěru? Moc do rukou dostane Zeman
Česká politická scéna zažívá poslední dobou jedno drama za druhým. Menšinový kabinet Andreje Babiše (ANO) přišel o podporu komunistů, odvolávají se ministři, pokračuje koronavirová krize. K tomu všemu koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) řekla, že se pokusí vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Co by to reálně znamenalo?
„Začneme hledat podporu pro mimořádnou schůzi k vyslovení nedůvěry vládě,“ řekl CNN Prima NEWS šéf ODS Petr Fiala. Jenže k tomu, aby Sněmovna o nedůvěře vládě vůbec hlasovala, musí návrh podat písemně nejméně 50 poslanců. Koalice Spolu má ve Sněmovně 40 zákonodárců, potřebuje jich tedy ještě 10 sehnat.
A právě to může být problém. Zatím to vypadá, že oněch 10 podpisů se nenajde. Hlasování o nedůvěře vládě chce sice vyvolat i SPD Tomia Okamury, která má 19 poslanců, má ale svůj vlastní návrh, pod který se poslanci koalice Spolu odmítají podepsat. Stejně tak Okamurovci nechtějí připojit podpisy pro návrh ODS a spol.
„Hnutí SPD již před měsícem vyzvalo ostatní opoziční strany, aby nám připojily podpisy k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě. ODS a další strany vědí, že naše žádost leží tři týdny ve Sněmovně. Kdo chce, může se připodepsat, my jsme to navrhli jako první. Vypadá to z jejich strany jako pouhý marketing,“ řekl CNN Prima NEWS Okamura.
Piráti a STAN chtějí rozpustit Sněmovnu
ODS, lidovci a TOP 09 se nemohou spolehnout ani na Piráty a hnutí STAN. „Za nás stále platí, že vyslovovat vládě nedůvěru není nejlepší nápad. Prezident buď nechá dovládnout Babiše bez důvěry, nebo vytáhne z klobouku nějakou svoji vládu,“ sdělil CNN Prima NEWS předseda STAN Vít Rakušan.
Sněmovna schválila nový způsob přepočtu volebních hlasů. Zvýhodní úspěšnější strany
Poslanecká sněmovna schválila nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, který mírně zvýhodňuje úspěšnější strany. Poslanecké mandáty budou přidělovány automaticky podle výsledků, poslanci nepřijali návrh, aby část křesel po volbách obsazovaly strany. Dále rozhodli, že dvoučlenné volební koalice budou potřebovat ke vstupu do Sněmovny aspoň osm procent hlasů, vícečetné koalice 11 procent. Změnu nyní posoudí Senát. Sněmovna s ním úpravy předem projednávala.
Podpisy pro návrh nedá ani KSČM. „Podepisovat se nebudeme, ale pokud bude schůze svolána, tak budeme hlasovat pro nedůvěru,“ řekl CNN Prima NEWS šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.
Pokud tedy některá ze stran neustoupí, na hlasování o nedůvěře vůbec nemusí dojít. Koalici Spolu by nestačily ani hlasy nezařazených poslanců, kterých je šest. Podle Fialy se bude příští týden intenzivně vyjednávat. „Věřím, že se pak spojí všichni, kterým není jedno, co tato vláda způsobuje občanům. Postupujeme ale krok za krokem,“ uvedl lídr občanských demokratů.
Podle Rakušana i šéfa Pirátů Ivana Bartoše dává mnohem větší smysl rozpustit Sněmovnu a tím dát moc do rukou voličům. „A o to budeme usilovat, jakmile bude schválen volební zákon,“ podotkl Rakušan. „My chceme vrátit moc do rukou lidí a nechat je rozhodnout ve volbách, a tedy jít cestou případného rozpuštění Sněmovny,“ doplnil Bartoš.
Předčasné volby by musely být o prázdninách
Jenže ani rozpuštění Sněmovny není reálné. Muselo by pro něj hlasovat minimálně 120 poslanců. Jen hnutí ANO má v dolní komoře 78 poslanců, sociální demokraté 14.
Nový volební zákon bude navíc platit až od července. ODS totiž před dvěma lety prosadila návrh, že zákony budou nabývat účinnosti jen 1. ledna nebo 1. července. Předčasné volby by se tak musely konat o prázdninách.
Pokud by opozice chtěla účinnost změnit, zasáhnout by musel Senát. Upravený návrh volebního zákona by musel poslat zpátky do Sněmovny, která by o něm opět hlasovala.