Hledá se bývalý španělský král: Juan Carlos zřejmě odletěl do Karibiku

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zmizel

Hledá se bývalý španělský král Juan Carlos

Bývalý španělský král Juan Carlos I., který vládl zemi od roku 1975 až do roku 2014, v pondělí oznámil, že se stěhuje ze Španělska. Dlouholetý monarcha v současnosti čelí vyšetřování kvůli finančnímu skandálu, jeho odpůrci proto tvrdí, že chce utéci před spravedlností.

V úterý už se po Juanu Carlosovi I. slehla zem. Kam zmizel, nikdo neví. Španělská média tvrdí, že je v Dominikánské republice, ve které má mnoho přátel, to ale popřely imigrační úřady této země. Bývalý král podle nich „nevstoupil na státní území“ karibského státu.

Portugalské listy zase píší o tom, že je šlechtic v Portugalsku. Španělský královský palác se k jeho místu pobytu nevyjádřil.

Pondělní oznámení o odchodu monarchy, který své vlasti vládl téměř čtyři dekády a po většinu času byl širokou veřejností respektován a velmi oblíben, zaplnilo titulní stránky všech španělských novin. A třebaže názory médií, jejich čtenářů i politiků na Juana Carlose se různí, všichni se shodují v tom, že bývalý panovník je jednou z největších postav španělské historie.

„Přechod k demokracii po smrti diktátora Franciska Franka si bez něj nelze představit, historie by bez něj byla jiná a zřejmě ne lepší,“ napsal katalánský deník El Periódico. Podle něj Juan Carlos I. odchodem ze země prokázal Španělsku svou „poslední (špatnou) službu“. Bývalý monarcha se v minulosti mezi jinými přátelil také s českým prezidentem Václavem Havlem.

Část veřejnosti otce nynějšího krále Felipeho VI. za odchod ze země chválí, jiní tvrdí, že utekl před justicí, třebaže Juan Carlos I. slíbil, že vyšetřovatelům bude k dispozici.

Juan Carlos je ztělesněním prohnilé demokracie, tvrdí separatisté

Kriticky se na adresu královské koruny vyjádřili katalánští separatisté. „Útěk emeritního krále neznamená, že zmizela potřeba vyšetřit a soudit zkaženost monarchie,“ uvedl šéf katalánského parlamentu Roger Torrent. Šéf frakce katalánských separatistů ve španělském parlamentu Gabriel Rufián nepřímo označil Juana Carlose za „zloděje“. „Ale nejde jen o jednu osobu, nýbrž o celou instituci, monarchii, která je prohnilá,“ citoval Rufiána deník El Periódico. Deník zároveň připomněl, že Juan Carlos I. zatím není soudně vyšetřován ani ve Španělsku, ani ve Švýcarsku.

„Plně respektujeme důvody, které vedly k rozhodnutí královské rodiny, tedy vytvořit odstup od údajně pochybného a hanebného chování jednoho z jejích členů,“ uvedl španělský premiér Pedro Sánchez. „Instituce by neměly být souzeny, měli by být souzeni lidé. A v tomto případě Juan Carlos jasně řekl, že pokud bude třeba, je justici k dispozici –⁠ jako jakýkoliv jiný Španěl,“ dodal ministerský předseda.

Od roku 2018 prokuratura vyšetřovala kauzu týkající se zakázky výstavby vysokorychlostní železnice v Saúdské Arábii, kterou v roce 2011 získalo konsorcium španělských firem. Případ pak převzala prokuratura nejvyššího soudu. Vyšetřuje se podezření, že Saúdská Arábie zaplatila několika lidem, mezi nimiž je jmenován i Juan Carlos I., jako úplatek miliony eur.

Podle médií Juan Carlos I. údajně převedl velkou sumu peněz bývalé milence, což vyšetřovatelé hodnotí jako možnou snahu ukrýt peníze před úřady. Premiér Pedro Sánchez k obviněním nedávno řekl, že jej znepokojují.

Tagy: