reklama

Kurzarbeitem si kupujeme čas. Ekonomiku vždy nastartují investice, míní Pekarová

Nezaměstnanost v Česku v červnu vzrostla na 3,7 procenta. Nadále je však nejnižší v celé Evropské unii. Experti se obávají, že když skončí vládní kurzarbeitový program Antivirus na konci sprna, nezaměstnanost se může i zdvojnásobit. Jakým způsobem by bylo dobré nadále podporovat zaměstnance a firmy? O tom diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD).

reklama

Práci kvůli pandemii koronaviru ztrácejí převážně lidé ze sektoru pohostinství, dopravy, hotelnictví nebo cestovního ruchu. Firmám a zaměstnancům pomáhá vládní program Antivirus, ten má ale na konci srpna skončit. „My si kurzarbeitem kupujeme čas. Až skončí vládní podpora, zaměstnavatelé budou možná muset propouštět. Stát by měl jednak podporovat udržení pracovních míst a také by měl vytvářet pozice nové,“ řekla šéfka TOP 09 v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Ministerstvo sociálních věcí proto navrhuje, aby se kurzarbeit prodloužil minimálně do konce roku. „My chceme zasadit kurzarbeit dle německého vzoru do zákoníku práce,“ uvedl Pícl. „Musíme zaměstnance udržet co nejdéle v zaměstnání. Když budou bez práce a přestanou utrácet, ekonomice to uškodí více. Prodloužení Antiviru vyjde stát levněji,“ dodal.

K tématu

Natahování vládních příspěvků ale nemusí být podle Markéty Pekarové Adamové nejlepší nápad. „Když budeme ekonomiku takto uměle udržovat, neznamená to, že se rychle vzpamatuje. Jen tím oddálíme řez, třeba na konec roku,“ řekla pro CNN Prima NEWS. Podle ní je zapotřebí ekonomiku především znovu nastartovat.

Stát by neměl investovat do „zombie“ ekonomiky

Předsedkyně TOP 09 navrhuje restartovat byznys pomocí několika způsobů. Podle ní by byla velká chyba, kdyby se pozastavily naplánované investice, například do obecních projektů. „Musíme podporovat ekonomiku formou investic. Je třeba nechat peníze obcím a krajům, aby pokračovaly ve věcech, které mají nastartované,“ řekla.

Stát by měl podle ní také změnit klíč, na základě kterého do jednotlivých oblastí investuje. „Můžeme nastalou situaci využít jako příležitost, abychom peníze investovali nikoli do ‚zombie' ekonomiky, ale do míst, které mají nějakou přidanou hodnotu, například inovační,“ vysvětlila Pekarová Adamová.

Pro udržení ekonomiky je podle ní rovněž potřeba, aby se zaměstnanci rychle rekvalifikovali. „Je potřeba motivovat lidi, aby si hledali práci a získali znalosti, díky kterým by se mohli zařadit zpátky na trh práce,“ uzavřela předsedkyně TOP 09.

Tagy: investice 360⁰ Pavlíny Wolfové pandemie Antivirus kurzarbeit

Další hlavní zprávy

Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Český youtuber chce fight s Vémolou, Štáfek mu je málo. Pohrdá i promotérem
Ruské aktivity podkopávají demokracii, shodly se na jednání země G7
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama