reklama

BLOG: Hledej, šmudlo!

Když jsem před dvěma lety učinila to zásadní rozhodnutí, že krom psů bych ráda žila i se slepicemi, protože řekněme si to narovinu, slepice jsou boží, začala jsem důkladně studovat všechnu možnou slepičí literaturu – o tom, jak ubytovat, jak krmit, jak jim zajistit spokojené bydleníčko.

reklama

Když jsem před dvěma lety učinila to zásadní rozhodnutí, že krom psů bych ráda žila i se slepicemi, protože řekněme si to narovinu, slepice jsou boží, začala jsem důkladně studovat všechnu možnou slepičí literaturu – o tom, jak ubytovat, jak krmit, jak jim zajistit spokojené bydleníčko.

Koupila jsem kurník, udělala oplocený výběh, zakoupila slepičí dobroty, vařila v chladném počasí vývárky a škvarečky a slépečky nesly a nesly a nesly i v mrazech vynikající vajíčka jak bláznivé.

Supice zákeřné, rozmazlené to sou.

To začalo tak. Už loni v zimě jsem jim začala plánovat nějaké zastřešení na zimu. Závětří se střechou, kde by měly nastlanou slámu, aby je nezebaly prdýlky, jídlo, vodu a nemusely se brodit sněhem a mačkat pod kurníkem nebo pod stříškou u domu, páč sníh se jim moc nelíbí. Vzhledem k tomu, že jsem opravdu kutil všeuměl a jestli něco fakt jako umím dobře, tak si způsobovat zranění, zvolila jsem po důkladné přípravě a propočtech cestu nejmenšího odporu. Zpřístupním kvokíkům část stodoly. Stejně je víceméně prázdná. Až na tři hromady sena na zimu, z nichž dvě hromady jsou vyházené na roštech ve dvoumetrové výšce a jedna hromada zůstala na zemi, bo se navrch už nevlezla. A zrušila jsem oplocení výběhu. Stejně ho měly pořád otevřený, tak jen zbytečně zavazel. A v tu chvíli jako když mávne proutkem, všechny kvokice hromadně zahájily stávku a přestaly nést. A samotné kvokice začaly záhadně mizet na celé dny a objevovat se večer nebo až druhý den ráno. To bylo v květnu.

Takže výrazné zlepšení životního standardu a výrazné zvětšení životního prostoru způsobí vzpouru slepičích odborů a zastavení výroby? Tak fajn. Vy zastavíte výrobu, já zastavím dodávku vývárků a škvarečků. Nepomohlo.

Asi po třech měsících, šesti změnách jídelníčku a osmdesáti sedmi večerech s baterkou a hledáním zbloudilé kvokice jsem usedla k malířskému plátnu s voskovkama a začala kreslit možné varianty úniku z oplocené zahrady a způsoby, jak cizí člověk, pes, ježek, kuna, krtek chodí do kurníku krást vejce. Nepřišla jsem na nic. Tak jsem se zvedla ze židle, narazila si na hlavu plaveckou čepici a skočila šipku do hromady sena ve stodole. A nenašla jsem nic. A večer šla zase hledat zbloudilé kvokice.

Je to půl roku. A já, samozvaná odbornice na slepičí život, teta Koko a odbornice přes seškrabování kvokíkanců z podrážek lodiček, jsem na to konečně kápla. Stejně jako když vědec učiní nějaký úžasný objev hodný Nobelovky, i mě stačilo se na celý problém podívat jen z trochu jiného úhlu a ejhle, záhada vyřešena.  Ten konkrétní úhel nebyl svrchu, jako obvykle, ale zespod a tenhle fakt způsobilo posunutí krmítka ve stodole o půl metru dozadu. Tedy abych byla přesná. Posunula jsem kvokicím krmítko asi o půl metru dále do stodoly, aby jim nefoukalo od vrat na prdýlky a v předklonu, při boji o holý život a prsty na ruchách s tou splašenou svoločí, která se dožaduje snídaně, jsem otočila hlavu vlevo a uviděla TO. Hromadu. Pod hromadou. Hromadu vajec pod hromadou desek od šatní skříně, které zaručeně budu na něco potřebovat, proto jsem si je schovala a nad tou hromadou desek je ještě část hromady sena. Běžným okem hromada pod hromadou neviditelná. Při náhlé změně úhlu hromada najednou zřetelně viditelná a s ní i jako blesk z čistého nebe překvapující objasnění půlroční nevysvětlitelné záhady.

Vyrobily si domeček, čaramůry opeřené. Lepší a pohodlnější než kurník. Předpokládám. Osobně jsem to nezkoušela, abych to mohla posoudit objektivně. V domečku snášely vejce a když je při snášení zastihla tma, tak už v něm zůstaly až do rána. Když bylo v domečku obsazeno jinou kvokicí a v řadě zůstala další na snášení, tak ta místo do kurníku pak šla a ustlala si na noc někde poblíž. Vylovila jsem tedy půl tuny vajec, Zobku z díry ve stěně stodoly, které z ní trčela jen opeřená zadnice a dala jim všem přednášku o slepičí bezpečnosti při pohybu v zahradě a Koriandrovi, který jako rozumný chlap si je má hlídat, počítadlo, aby si ty své princezny mohl každý večer přepočítat.

A teď si dám šálu, čepici a jdu vyrábět hnízda, když teda ty v kurníku nejsou tak dobré, jako ty, co si samy vyrobí, tak se musím sakra vytáhnout. Já jim ještě ukážu, babiznám, kdo je tady borec ve výrobě těch nejpohodlnějších hnízd. Cha!

P.S.: Tento článek bych ráda věnovala Petru Dobrému a všem skvělým lidem z organizace Slepice v nouzi, kteří svůj čas věnují záchraně slepiček z velkochovů a především osvětě o životě slepic ve velkochovech. Díky za vaši práci. Díky za všechny opeřené holky.

Tagy:
Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě
Ekonomika

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika
Fotbal

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončil porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland.

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?
360°

Sledujte ŽIVĚ 360° s Kalouskem a Jiráskem: Hrozí Česku kvůli pandemii hospodářská krize?

Růst cen, snižování výroby, pokles životní úrovně, nezaměstnanost či sociální konflikty. Přesně to je charakteristika hospodářské krize. Čeká i Českou republiku. Nebo už je tady? A jak jí čelit? V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na toto téma budou diskutovat bývalý ministr financí Miroslav Kalousek s historikem Zdeňkem Jiráskem. Debatu sledujte na CNN Prima NEWS či v tomto článku.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama