„Černí šerifové“ leckde nahrazují strážníky a policisty. Jaké jsou ale jejich pravomoci?

Jaké pravomoci mají hlídači nebo ochranka?

Jaké pravomoce mají pracovníci ochranky a ostrahy?

Potkáte je na nádražích a různých akcích. Na jihu Moravy například částečně suplují strážníky. Pracovníci ostrahy a soukromých bezpečnostních agentur, neboli lidově řečeno „černí šerifové“, ovšem nemají žádné speciální pravomoci.

V Brně například pracovníci soukromé bezpečnostní agentury částečně suplují strážníky. Najala je tam radnice městské části Brno-střed, aby dohlíželi na pořádek na Moravském náměstí a Zelném trhu v historickém centru jihomoravské metropole, kde údajně roste agresivita lidí bez domova. Radní tím chtějí ulevit městským  strážníkům.

ČTĚTE TAKÉ: Ficova ochranka chybovala, tvrdí expert. Popsal kiksy bodyguardů před i po atentátu

V obchodech mají zase členové ostrahy za úkol předcházet krádežím. O ty totiž v supermarketech rozhodně není nouze, jak řekl mluvčí řetězce Penny Tomáš Kubík: „Ve většině případů se jedná pouze o drobné krádeže, které odhalíme ještě ve stadiu pokusu. Mezi dlouhodobě oblíbené cíle patří například drobné cukrovinky nebo tvrdý alkohol.“

Proto jsou podle něj všechny prodejny standardně zabezpečené několikerým způsobem. „Mezi nejdůležitější opatření patří mimo jiné kamerový systém, elektronický zabezpečovací systém nebo personál, který je proškolený. Každý pokus o krádež i krádež samotnou hlásíme policii,“ vysvětlil Kubík.

Podle osloveného právníka je ale pracovník ostrahy ve stejné pozici jako kterýkoliv jiný občan. „Každý, tedy i pracovník bezpečnostní agentury, je oprávněn zadržet osobu, která je podezřelá ze spáchání trestné činnosti. Buďto přímo při páchání trestné činnosti nebo bezprostředně poté, aby zabránil útěku takové osoby,“ uvedl právník David Zdeněk.

Pracovník soukromé bezpečnostní agentury může člověka podezřelého z krádeže například vyzvat, aby mu ukázal obsah kapes nebo tašky. Tím ale jeho pravomoci de facto končí. „V žádném případě nemá právo lustrovat tu osobu nebo zjišťovat její totožnost, má ale právo, stejně jako jakýkoliv jiný občan, zadržet ji na místě po nezbytně nutnou dobu, minimálně tedy do příjezdu policie,“ doplnil Zdeněk.

„Já si myslím, že by neměl zjišťovat totožnost ani prohledávat, jenom zadržet,“ řekla CNN Prima NEWS zákaznice supermarketu středního věku. Jiná dotázaná žena měla poněkud radikálnější názor: „Měli by mít v tomhle směru nějaký pravomoci. Když někdo krade, tak se nedá nic dělat.“

Daleko větší pravomoci poskytuje zákon strážníkům, ovšem republiková policie je na tom ještě mnohem lépe. Právě policie si od strážníků přebírá každé podezření na spáchání trestného činu a případ poté řeší.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bezpečnostní expert: Nejde zakázat prezidentovi jezdit na motorce. Ochranka s tím počítá

Tagy:
policie krádež Brno bezpečnostní složky ostraha ochranka bezpečnostní agentura Penny Market Policie České republiky Moravské náměstí Zelný trh (Brno) Tomáš Kubík hlídači