Ruský prezident Vladimir Putin se v úterý nechá naočkovat proti koronaviru. Řekl to během pondělního jednání, které se mělo točit právě ohledně očkování. Informaci o vakcinaci hlavy státu Ruské federace přinesla agentura RIA Novosti. Není však jasné, kterou vakcínu Putin dostane.
Na pondělním jednání Putin překvapil ostatní zúčastněné, když jim sdělil, že hned následující den si nechá aplikovat vakcínu. „Mimochodem, mám v úmyslu to udělat hned zítra,“ měl říct Putin podle agentury RIA Novosti.
Svět volá po vakcíně Sputnik V. Většina Rusů jí ale nevěří a očkovat by se nenechala
Čím dál více evropských států zvažuje možnost zakoupit nebo si rovnou objednalo ruskou vakcínu Sputnik V. Mezi nimi například Slovensko a Maďarsko, přestože tuto látku neschválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Chtějí tak řešit nedostatek vakcín vyrobených v jiných zemích. Sami Rusové jsou však ke své vlastní vakcíně zdrženliví. Více než polovina Sputnik V přímo odmítá. Aplikovat by si ji nechala jen necelá třetina Rusů.
Zpravodajská agentura ovšem neuvádí, kterou vakcínou se Putin nechá naočkovat. Prezidentův tiskový mluvčí Dmitrij Peskov doplnil, že může jít o jednu ze tří ruských vakcín, neupřesnil ale, jaká by to měla být.
Rusko vyvinulo svoji vlastní vakcínu Sputnik V, kterou se v největší zemi světa už očkuje a zasílá se rovněž do dalších států. Kromě té má Rusko ještě vakcínu EpiVacCorona a KoviVak.
V minulosti Putin prohlásil, že má v úmyslu se dát naočkovat až během léta. Navíc neprozradil, zda si nechá aplikovat právě Sputnik V a také se stavěl odmítavě k tomu, aby jeho očkování zabíraly televizní kamery. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov dodal, že prezidentovo očkování se ani teď nebude vysílat.
Vakcína, která rozvrátila vládu
Na území Evropské unie Sputnik V stále nemá souhlas od Evropské lékové agentury (EMA), a tudíž se v ní v unijních státech nemůže očkovat. Některé státy EU se ale rozhodly EMA obejít a Sputnik V si zajistily vlastní cestou. Na Slovensku to učinil premiér Igor Matovič a odstartoval tím vládní krizi, protože s tímto krokem nesouhlasili jeho koaliční partneři. V Maďarsku se pro změnu ruskou vakcínou už začalo očkovat. Sputnikem v Evropě očkují například i v Srbsku, které ovšem není součástí EU.
V samotném Rusku se přitom dosud plně, tedy i druhou dávkou, naočkovala jen necelá tři procenta populace, tedy asi 4,3 milionu obyvatel. Aspoň první dávku vakcíny pak dostalo zatím jen 6,3 milionu lidí, tedy lehce přes čtyři procenta celkové ruské populace.
Ke Sputniku V se navíc Rusové nestaví příliš optimisticky. Velké množství Rusů této vakcíně dokonce vůbec nevěří.