reklama

Hnilička: Na plné stadiony si počkáme. Záchranný program pro sport začne do týdne

Vláda schválila balíček na pomoc sportu. Národní sportovní agentura rozdělí celkem miliardu korun na dotacích pro sportovní organizace na náklady na provoz zařízení, která kvůli koronavirové pandemii nesměla fungovat. Bližší informace o chystané finanční injekci sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

reklama

Miliarda korun pokryje podle Hniličky také výdaje za zrušené nebo odložené akce. „Je to dost peněz a skvělá zpráva pro sportovní prostředí,“ sdělil v pořadu Nový den. „My jsme si předtím udělali vlastní průzkum a zjistili jsme, že by pomoc využilo zhruba 4 200 z 8 000 našich sportovních organizací. Jsme si jistí, že jsme to prostředí zasáhli efektivně,“ dodal.

Kabinet záchranný balíček pro sport schválil v pondělí. Podle Hniličky se celý program rozběhne během několika dní. „Vznikne formulář, kde si žadatel vyplní údaje o energiích nebo o jiných datech a posléze si bude moci zažádat o finanční pomoc. Program se spustí asi během týdne. Na vyřízení žádostí pak bude čas do konce srpna. Jde nám o to dostat peníze do organizací co nejdříve,“ prohlásil šéf Národní sportovní agentury.

K tématu

Vyplácení financí ze záchranného balíčku započne zhruba v polovině června. Dotace pokryjí vždy maximálně polovinu doložených ztrát. Podle Hniličky organizacím prospívá, že ostatní dotační programy pro sport, které zaštiťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, nebyly během pandemie nijak kráceny.

Pondělní krok vlády kvituje také Česká unie sportu. „Podařilo se přesně definovat příjemce této státní pomoci, kteří jsou v nouzi. U některých subjektů by dokonce hrozila insolvence, zastavení sportovní činnosti nebo neúnosné navýšení členských příspěvků,“ uvedl v tiskové zprávě její předseda Miroslav Janata.

Na plné ochozy si ještě počkáme

Podle Hniličky bude náročné sečíst škody, které kvůli pandemii utrpělo v tuzemsku sportovní odvětví. „Máme tu neziskovou i komerční sféru, největší ztráta bude ve velkých soutěžích, ty ale Národní sportovní agentura nespravuje. Nejdůležitější je, aby se opatření rozvolnila co nejrychleji. Některé ztráty nepokryjí žádné COVID programy, ale to, že se budou moci ty akce znovu pořádat,“ míní Hnilička.

Šéf Národní sportovní agentury předpokládá, že nejdéle si na „normální“ provoz počkají správci velkých stadiónů. „K nějakému restartu sportu by mohlo dojít po 15. červnu. V nedohlednu je ale pořádání hokejových a fotbalových zápasů, kam by přišlo deset tisíc diváků. To je poslední oblast, která dokončí restart celého sportovního odvětví,“ uzavřel Hnilička.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama