Hnilička: Na plné stadiony si počkáme. Záchranný program pro sport začne do týdne

Milan Hnilička

Milan Hnilička byl hostem pořadu Nový den

Vláda schválila balíček na pomoc sportu. Národní sportovní agentura rozdělí celkem miliardu korun na dotacích pro sportovní organizace na náklady na provoz zařízení, která kvůli koronavirové pandemii nesměla fungovat. Bližší informace o chystané finanční injekci sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička.

Miliarda korun pokryje podle Hniličky také výdaje za zrušené nebo odložené akce. „Je to dost peněz a skvělá zpráva pro sportovní prostředí,“ sdělil v pořadu Nový den. „My jsme si předtím udělali vlastní průzkum a zjistili jsme, že by pomoc využilo zhruba 4 200 z 8 000 našich sportovních organizací. Jsme si jistí, že jsme to prostředí zasáhli efektivně,“ dodal.

Kabinet záchranný balíček pro sport schválil v pondělí. Podle Hniličky se celý program rozběhne během několika dní. „Vznikne formulář, kde si žadatel vyplní údaje o energiích nebo o jiných datech a posléze si bude moci zažádat o finanční pomoc. Program se spustí asi během týdne. Na vyřízení žádostí pak bude čas do konce srpna. Jde nám o to dostat peníze do organizací co nejdříve,“ prohlásil šéf Národní sportovní agentury.

Nejsem závislý, psychicky je to náročnější než pohyb, říká e-sportovec

Vedle klasického sportu získává čím dál více na popularitě tak zvaný e-sport neboli klání profesionálních hráčů počítačových her. Odpůrci této disciplíny jej za sport nepovažují. Profesionální e-fotbalista Jan Hradil však tvrdí, že v některých ohledech je jeho odvětví ještě obtížnější, než běžný pohyb. „Psychicky je to možná náročnější než klasický sport,“ řekl v pořadu Silný hlas.

Vyplácení financí ze záchranného balíčku započne zhruba v polovině června. Dotace pokryjí vždy maximálně polovinu doložených ztrát. Podle Hniličky organizacím prospívá, že ostatní dotační programy pro sport, které zaštiťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, nebyly během pandemie nijak kráceny.

Pondělní krok vlády kvituje také Česká unie sportu. „Podařilo se přesně definovat příjemce této státní pomoci, kteří jsou v nouzi. U některých subjektů by dokonce hrozila insolvence, zastavení sportovní činnosti nebo neúnosné navýšení členských příspěvků,“ uvedl v tiskové zprávě její předseda Miroslav Janata.

Na plné ochozy si ještě počkáme

Podle Hniličky bude náročné sečíst škody, které kvůli pandemii utrpělo v tuzemsku sportovní odvětví. „Máme tu neziskovou i komerční sféru, největší ztráta bude ve velkých soutěžích, ty ale Národní sportovní agentura nespravuje. Nejdůležitější je, aby se opatření rozvolnila co nejrychleji. Některé ztráty nepokryjí žádné COVID programy, ale to, že se budou moci ty akce znovu pořádat,“ míní Hnilička.

Šéf Národní sportovní agentury předpokládá, že nejdéle si na „normální“ provoz počkají správci velkých stadiónů. „K nějakému restartu sportu by mohlo dojít po 15. červnu. V nedohlednu je ale pořádání hokejových a fotbalových zápasů, kam by přišlo deset tisíc diváků. To je poslední oblast, která dokončí restart celého sportovního odvětví,“ uzavřel Hnilička.

Tagy: