reklama

Milionové útraty Hniličkovy agentury: Luxusní auta bez soutěže, přezutí kol za 40 tisíc

Hnilička uvedl, že funkci šéfa NSA neopustil kvůli výsledkům kontroly.
Zdroj: Profimedia.cz

Bývalý šéf Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička utrácel v organizaci miliony za služební auta či výbavu pro zaměstnance. Činil tak, aniž by skutečně doložil, zda prémiovou techniku potřebuje. Vychází to z kontroly ministerstva financí, píše zpravodajský web iROZHLAS.

reklama

Hnilička si podle závěru dokumentu například loni v dubnu nechal od soukromé firmy vypracovat čtyřstránkovou prezentaci na vybudování multifunkčních hal. Ta stála téměř 50 tisíc korun.

„Informace k dané problematice jsou uváděny v rozsahu stanoveném objednávkou – čtyři slidy, průměrná finanční hodnota jednoho informačního slidu tak vychází na 12 375 Kč,“ uvádí web iROZHLAS na základě závěru kontroly ministerstva financí.

K tématu

Kontroloři nerozumějí tomu, proč si NSA prezentaci nevytvořila sama, když vycházela z jejích vlastních materiálů. Agentura se prý rovněž vůbec nezabývala „hospodárností a efektivností celé operace“.

„Připravit takto informačně hutný materiál na několik málo stran je velmi pracné,“ sdělil Radiožurnálu Ondřej Špaček, jednatel firmy Economic Impact, která prezentaci pro NSA vytvořila.

Dokument měli zúčastnění využít k uzavření Memoranda o spolupráci s Českou komorou architektů, Českou komorou autorizovaných inženýrů a Českým vysokým učením technickým.

To se nakonec uzavřelo v červnu 2020, ze spolupráce s NSA ale podle Jana Kasla, předsedy České komory architektů, „nevzniklo nic zásadního“. „To memorandum se dosud nenaplnilo, protože NSA nebyla schopna vůbec fungovat. My jsme nabízeli určité oblasti spolupráce, abychom cíleně směřovali obrovské investice, které do sportovních staveb měly jít, ale bohužel se nestalo nic zásadního,“ řekl Radiožurnálu.

K tématu

Hnilička se k situaci vyjadřovat nechtěl. Prý si nepamatuje, k čemu peníze využil. Bývalý poslanec hnutí ANO na post předsedy NSA rezignoval minulé pondělí. Jako důvod tehdy uvedl, že už od ledna byl pod tlakem, když se navzdory vládním opatřením proti koronaviru zúčastnil oslavy v hotelu v Teplicích.

Server Seznam Zprávy upozornil také na to, že agentura pro schvalování dotací angažovala externí firmu. V agentuře proto byla kontrola ministerstva financí, která zjistila i další nedostatky. Hnilička zdůraznil, že funkci neopustil kvůli výsledkům kontroly. Rozhodl se rezignovat z osobních důvodů kvůli enormnímu vytížení. Krok podle svých slov zvažoval několik měsíců.

„Ty nejdůležitější důvody jsou asi ve světle posledních měsíců pracovní vytížení a s tím spojený rodinný život. To vytížení bylo opravdu enormní. Nebylo to nijak impulzivní rozhodnutí, přemýšlel jsem o tom už dlouho,“ řekl minulé pondělí ke svému odchodu na tiskové konferenci.

Příslušenství za desítky tisíc zaměstnanci nedostali

Kontroloři v agentuře našli hned 32 pochybení. Jedním z nich je například již zmíněné využití a rozdělování dotací či celkový chod NSA. Ministerstvo financí se zajímalo třeba také o to, jak firma kupovala pro Hniličku a dva další místopředsedy firemní auta. Z kontroly vzešlo, že si v listopadu 2019 nakoupila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH a bez veřejné soutěže.

Ve stejný den si navíc od stejného dodavatele za dalších 151 tisíc korun pořídila zimní pneumatiky s disky. Podle kontrolorů NSA jednala úmyslně a nákup pneumatik vyčlenila z ceny proto, aby se vešla do celkového budgetu dvou milionů korun, a nemusela tak k nákupu aut vypisovat výběrové řízení.

K tématu

„Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek,“ napsali kontroloři do protokolu. Agentura měla podle nich zakázky sjednotit už jen proto, že v listopadu klienti již museli jezdit na zimních pneumatikách. Za přezutí jednoho auta navíc NSA dala přes 39 tisíc korun bez daně. Výměnu kol financovala ze státních peněz.

Kontroloři také zjistili, že agentura při nákupu aut požadovala maximální vybavení. Nevysvětlila ale, proč mají mít auta například minimálně 18palcová kola z lehkých slitin, vnější senzory, které automaticky přepnou světla při změně světelných podmínek, či kožené sedačky s vyhříváním a polohováním.

Tato zjištění však NSA označila za spekulace, postupovala prý v souladu se zákonem. Podle Jakuba Večerky, mluvčího agentury, se údajně jednalo o ojeté vozy, a proto „byl jejich nákup účelným a hospodárným řešením“.

NSA rovněž nakoupila prémiovou techniku a výbavu jako notebooky Apple Macbook, mobily iPhone či iPady s příslušenstvím za více než 117 tisíc korun. Polovinu z těchto iPadů prý navíc dodnes nedala žádnému ze zaměstnanců.

Ze závěru kontroly tak vychází, že firma techniku pořídila podle osobní preference konkrétní značky, a ne podle jejích funkcí a parametrů. Proti tomu se ale ohradila NSA. Příslušenství od firmy Apple si prý vybrala kvůli větší bezpečnosti. Žádný seznam konkrétních parametrů ale nesepsala a na nákupu se se společností dohodla jen ústně.

NSA hrozí pokuty

NSA proti závěrům kontroly podala několik námitek, dvěma ministerstvo financí částečně vyhovělo, zbylé tři ale zamítlo, uvedl mluvčí ministerstva Šimon Blecha. Organizace se podle mluvčího Večerky ještě se závěry neseznámila, nechtěla se k nim tedy proto vyjadřovat.

„Národní sportovní agentura má v tuto chvíli povinnost přijmout opatření k nápravě a zamezení opakovaného výskytu nedostatků, které ve většině případů vznikly jako důsledek nedostatečně ošetřených řídicích a kontrolních mechanismů. O přijatých opatřeních musí podat ministerstvu financí písemnou informaci,“ řekl Blecha.

K tématu

Agentuře za provinění hrozí peněžní postihy. Zjištění nyní resort předá do dalšího přezkoumání Státnímu úřadu inspekce práce, Národnímu archivu, finančnímu úřadu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvu vnitra.

Bývalý hokejový brankář Hnilička byl od roku 2018 vládním zmocněncem pro sport. V srpnu 2019 se ujal vedení nově zřízené Národní sportovní agentury, která převzala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy agendu sportu včetně rozdělování dotací. Všechny státní prostředky rozděluje od letoška, ale už loni spravovala mimořádné programy na kompenzaci ztrát způsobených opatřeními proti koronaviru.

Milan Hnilička
Milan Hnilička
Zdroj: Profimedia.cz

Tagy: pokuta vyšetřování kontrola Národní sportovní agentura finance Milan Hnilička Ministerstvo financí drahá auta vybavení utrácení pochybnosti
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

EURO 2021

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

Španělé opět zaváhali. Zahodili penaltu, Poláci mají naději díky Lewandowskimu

Není to tak dlouho, co Španělsko vládlo fotbalové Evropě. Jenže na letošním Euru to zatím nevypadá, že La Roja naváže na triumfy z let 2008 a 2012. I ve druhém utkání doma v Seville na šampionátu remizovala reprezentace z Pyrenejského poloostrova, tentokrát 1:1 s Polskem. Svěřenci trenéra Luise Enriqueho budou muset o postup zabojovat v duelu se Slováky. S nimi Poláci na úvod ME prohráli, díky následné remíze ale stále mají šanci na osmifinále.

Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
Roztomilý omyl: Hummelsův syn slavil tátův „vlastňák“. Vysvětlím mu to, řekl stoper
Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Vakcíny fungují. Po druhé dávce očkování měl pozitivní test jen zlomek lidí
Únik chemikálií v Plzni má třetí oběť. Další muž bojuje o život na JIPce
Další články
reklama
reklama