reklama

Milionové útraty Hniličkovy agentury: Luxusní auta bez soutěže, přezutí kol za 40 tisíc

Bývalý šéf Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička utrácel v organizaci miliony za služební auta či výbavu pro zaměstnance. Činil tak, aniž by skutečně doložil, zda prémiovou techniku potřebuje. Vychází to z kontroly ministerstva financí, píše zpravodajský web iROZHLAS.

reklama

Hnilička si podle závěru dokumentu například loni v dubnu nechal od soukromé firmy vypracovat čtyřstránkovou prezentaci na vybudování multifunkčních hal. Ta stála téměř 50 tisíc korun.

„Informace k dané problematice jsou uváděny v rozsahu stanoveném objednávkou – čtyři slidy, průměrná finanční hodnota jednoho informačního slidu tak vychází na 12 375 Kč,“ uvádí web iROZHLAS na základě závěru kontroly ministerstva financí.

Kontroloři nerozumějí tomu, proč si NSA prezentaci nevytvořila sama, když vycházela z jejích vlastních materiálů. Agentura se prý rovněž vůbec nezabývala „hospodárností a efektivností celé operace“.

„Připravit takto informačně hutný materiál na několik málo stran je velmi pracné,“ sdělil Radiožurnálu Ondřej Špaček, jednatel firmy Economic Impact, která prezentaci pro NSA vytvořila.

Dokument měli zúčastnění využít k uzavření Memoranda o spolupráci s Českou komorou architektů, Českou komorou autorizovaných inženýrů a Českým vysokým učením technickým.

To se nakonec uzavřelo v červnu 2020, ze spolupráce s NSA ale podle Jana Kasla, předsedy České komory architektů, „nevzniklo nic zásadního“. „To memorandum se dosud nenaplnilo, protože NSA nebyla schopna vůbec fungovat. My jsme nabízeli určité oblasti spolupráce, abychom cíleně směřovali obrovské investice, které do sportovních staveb měly jít, ale bohužel se nestalo nic zásadního,“ řekl Radiožurnálu.

Hnilička se k situaci vyjadřovat nechtěl. Prý si nepamatuje, k čemu peníze využil. Bývalý poslanec hnutí ANO na post předsedy NSA rezignoval minulé pondělí. Jako důvod tehdy uvedl, že už od ledna byl pod tlakem, když se navzdory vládním opatřením proti koronaviru zúčastnil oslavy v hotelu v Teplicích.

Server Seznam Zprávy upozornil také na to, že agentura pro schvalování dotací angažovala externí firmu. V agentuře proto byla kontrola ministerstva financí, která zjistila i další nedostatky. Hnilička zdůraznil, že funkci neopustil kvůli výsledkům kontroly. Rozhodl se rezignovat z osobních důvodů kvůli enormnímu vytížení. Krok podle svých slov zvažoval několik měsíců.

„Ty nejdůležitější důvody jsou asi ve světle posledních měsíců pracovní vytížení a s tím spojený rodinný život. To vytížení bylo opravdu enormní. Nebylo to nijak impulzivní rozhodnutí, přemýšlel jsem o tom už dlouho,“ řekl minulé pondělí ke svému odchodu na tiskové konferenci.

Příslušenství za desítky tisíc zaměstnanci nedostali

Kontroloři v agentuře našli hned 32 pochybení. Jedním z nich je například již zmíněné využití a rozdělování dotací či celkový chod NSA. Ministerstvo financí se zajímalo třeba také o to, jak firma kupovala pro Hniličku a dva další místopředsedy firemní auta. Z kontroly vzešlo, že si v listopadu 2019 nakoupila tři Škody Superb III za 1 965 000 korun bez DPH a bez veřejné soutěže.

Ve stejný den si navíc od stejného dodavatele za dalších 151 tisíc korun pořídila zimní pneumatiky s disky. Podle kontrolorů NSA jednala úmyslně a nákup pneumatik vyčlenila z ceny proto, aby se vešla do celkového budgetu dvou milionů korun, a nemusela tak k nákupu aut vypisovat výběrové řízení.

„Postupem zadavatele došlo k porušení pravidla pro zadávání veřejných zakázek,“ napsali kontroloři do protokolu. Agentura měla podle nich zakázky sjednotit už jen proto, že v listopadu klienti již museli jezdit na zimních pneumatikách. Za přezutí jednoho auta navíc NSA dala přes 39 tisíc korun bez daně. Výměnu kol financovala ze státních peněz.

Kontroloři také zjistili, že agentura při nákupu aut požadovala maximální vybavení. Nevysvětlila ale, proč mají mít auta například minimálně 18palcová kola z lehkých slitin, vnější senzory, které automaticky přepnou světla při změně světelných podmínek, či kožené sedačky s vyhříváním a polohováním.

Tato zjištění však NSA označila za spekulace, postupovala prý v souladu se zákonem. Podle Jakuba Večerky, mluvčího agentury, se údajně jednalo o ojeté vozy, a proto „byl jejich nákup účelným a hospodárným řešením“.

NSA rovněž nakoupila prémiovou techniku a výbavu jako notebooky Apple Macbook, mobily iPhone či iPady s příslušenstvím za více než 117 tisíc korun. Polovinu z těchto iPadů prý navíc dodnes nedala žádnému ze zaměstnanců.

Ze závěru kontroly tak vychází, že firma techniku pořídila podle osobní preference konkrétní značky, a ne podle jejích funkcí a parametrů. Proti tomu se ale ohradila NSA. Příslušenství od firmy Apple si prý vybrala kvůli větší bezpečnosti. Žádný seznam konkrétních parametrů ale nesepsala a na nákupu se se společností dohodla jen ústně.

NSA hrozí pokuty

NSA proti závěrům kontroly podala několik námitek, dvěma ministerstvo financí částečně vyhovělo, zbylé tři ale zamítlo, uvedl mluvčí ministerstva Šimon Blecha. Organizace se podle mluvčího Večerky ještě se závěry neseznámila, nechtěla se k nim tedy proto vyjadřovat.

„Národní sportovní agentura má v tuto chvíli povinnost přijmout opatření k nápravě a zamezení opakovaného výskytu nedostatků, které ve většině případů vznikly jako důsledek nedostatečně ošetřených řídicích a kontrolních mechanismů. O přijatých opatřeních musí podat ministerstvu financí písemnou informaci,“ řekl Blecha.

Agentuře za provinění hrozí peněžní postihy. Zjištění nyní resort předá do dalšího přezkoumání Státnímu úřadu inspekce práce, Národnímu archivu, finančnímu úřadu, Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstvu vnitra.

Bývalý hokejový brankář Hnilička byl od roku 2018 vládním zmocněncem pro sport. V srpnu 2019 se ujal vedení nově zřízené Národní sportovní agentury, která převzala od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy agendu sportu včetně rozdělování dotací. Všechny státní prostředky rozděluje od letoška, ale už loni spravovala mimořádné programy na kompenzaci ztrát způsobených opatřeními proti koronaviru.

Tagy:

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla
Názory

KOMENTÁŘ: Jak nás Schillerová chtěla dál bezstarostně zadlužovat, ale ČNB jí to zatrhla

Česká národní banka učinila začátkem srpna možná nejdůležitější rozhodnutí za několik posledních let. Nenechala se totiž ovlivnit orodováním ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) za zachování nezvykle nízkých úrokových sazeb. Šéfka státní kasy se přiznala, že 5. srpna zavítala na měnověpolitické zasedání bankovní rady, kterou dle svých slov varovala před razantním zvyšováním úrokové sazby.

Jste žvanilové. Chystáte kšefty. Můžete mlčet? Co zaznělo ve vyhrocené Partii

S blížícím se termínem voleb politici evidentně začínají ztrácet nervy. Výrazně se to projevilo v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Došlo nejen na názorové střety, ale i na okřikování, výzvy ke slušnému chování a na tvrdá obvinění. Přečtěte si přehledně, co prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová či šéf SPD Tomio Okamura.

Německo míří po 16 letech k rudo-zelené vládě. Naznačila to poslední debata před volbami

Čtyřicet osm procent dotázaných označilo v bleskovém průzkumu kandidáta sociální demokracie Olafa Scholze na německého kancléře za vítěze poslední televizní debaty před nedělními volbami do Spolkového sněmu. Stále více se tak ukazuje, že by se Německo mělo připravit na výraznou změnu politického kurzu po šestnáctileté vládě Angely Merkelové, zastupující křesťansko-demokratickou unii CDU/CSU.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Tajemné zmizení mladého páru. FBI zřejmě našla ostatky 22leté dívky, po snoubenci pátrá

Američtí vyšetřovatelé řeší záhadné zmizení snoubenců Gabby Petitové a Briana Laudrieho. Pár cestoval po několika západních státech USA, 1. září se však muž vrátil do North Port na Floridě bez své partnerky. Po 22leté dívce bylo 11. září vyhlášeno pátrání, nyní agenti Federálního vyšetřovací úřadu (FBI) uvedli, že pravděpodobně nalezli ostatky ženy ve Wyomingu. Její snoubenec se od minulého úterý taktéž pohřešuje.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama