ANO by suverénně vyhrálo volby před druhým SPD, uvádí exkluzivní model STEM

Volby do Poslanecké sněmovny by suverénně vyhrálo hnutí ANO, na druhém místě by se překvapivě umístila SPD Tomia Okamury, která by těsně porazila třetí ODS. Vyplývá to z exkluzivního volebního modelu STEM pro CNN Prima NEWS, který vznikl na počátku září, tedy v době, kdy ve společnosti rezonovala první velká protivládní demonstrace.

Pokud by se v dnešní době konaly sněmovní volby, vyhrálo by je podle volebního modelu hnutí ANO s 30 procenty hlasů. Na druhém místě by se ocitla SPD s 14,3 procenta. Největší vládní strana ODS by tedy obsadila až třetí místo s 14,2 procenta. Nutno poznamenat, že rozdíl mezi SPD a ODS je v rámci statistické chyby. Až dosud byla nicméně Fialova strana podle většiny průzkumů jednoznačně před Okamurovým hnutím.

Následovali by Piráti se ziskem 9,4 procenta hlasů a do Sněmovny by se ještě těsně s pěti procenty dostaly TOP 09 a STAN. Naopak lidovcům (4,5 %) ani ČSSD (4 %) by potencionální zisk hlasů ke vstupu do dolní komory Parlamentu nestačil. Je potřeba však brát v úvahu, že i půlprocentní změny se pohybují v rámci statistické chyby.

Hnutí ANO by ve volbách dominovalo a to přesto, že by oproti srpnovému průzkumu ztratilo více než procento hlasů. Ještě o několik desetin větší ztrátu však zaznamenala také ODS premiéra Petra Fialy a přibližně o půl procentního bodu by si pohoršily vládní TOP 09 a STAN. Zásadní nárůst podpory však zaznamenala strana Tomio Okamury. SPD si za měsíc polepšila o 2,4 procentního bodu.

„Hnutí SPD v době zjitřených nálad a nejistých výhledů získává díky svému dlouhodobě protestnímu založení. Nově se svým výsledkem dorovnalo zisku ODS,“ uvedli výzkumníci STEM. Průzkum ukazuje, že se začíná pomalu zlepšovat pozice Pirátů. „Z bývalých koaličních stran druhé koalice se daří lépe Pirátům, kteří od voleb zvládli konsolidovat své jádro i pravděpodobný zisk a zatím se vyhýbají větším skandálům a přešlapům,“ vysvětlili výzkumníci.

Patrné jsou však rozdíly mezi věrností voličů jednotlivých stran. Nejstabilnější podporu loajálních voličů mají ANO (22,8 %), ODS (10,8 %) či SPD (8,7 %). Naopak například STAN disponuje pouze 2,4 procenty loajálních voličů. Výzkumníci se zabývali také volebním potenciálem, tedy počtem voličů, na které mohou strany teoreticky dosáhnout. Také zde dominuje hnutí ANO s 34,1 procenta maximálního možného zisku, druhé je znovu SPD s 26,6 procenta a až třetí je ODS s 20,5 procenta.

Hnutí ANO boduje u seniorů

Důvodem k relativně nízkému zisku ODS může být mimo jiné fakt, že dochází k častému přelévání hlasů mezi stranami koalice Spolu. „Část voličů stran koalice Spolu nemá ve výběru konkrétní strany (ODS, KDU-ČSL nebo TOP 09) jasno. Tato proměnlivá podpora se u obou menších stran projevuje v nejistotě výsledku pohybujícího se v čase kolem pětiprocentní hranice,“ uvádí STEM.

Zajímavostí je, že hnutí ANO naprosto dominuje u voličů starších 60 let (47 % z nich). Hnutí bývalého premiéra Andreje Babiše podporují také z velké části lidé se základním vzděláním (39 % z nich) či vyučených bez maturity (41 % z nich). Vysokoškolsky vzdělaní lidé zase spíše preferují ODS (21 % z nich). Vládní strany mají také větší úspěch ve velkých městech. „Strany koalic Spolu a PirStan si po volbách udržují výraznou oporu ve velkých městech, hnutí ANO spíše ve městech okresní velikosti,“ píší výzkumníci STEM.

STEM se pomocí kombinace online a telefonického dotazování optal reprezentativního vzorku 2003 občanů České republiky starších 18 let v období od 1. až 8. září 2022. „Výzkum probíhal po skončení klidnějšího prázdninového období, v době, kdy v médiích rezonovala první větší demonstrace proti dosavadnímu směřování ČR a proti současné vládě, před vládním oznámením o zastropování cen energií,“ doplňují výzkumníci.

Hlavní zprávy

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?
Názory

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:47

Žádné Putinovo úsilí nemůže změnit dynamiku války, řekl bývalý ředitel CIA David Petraeus

20:15

Ukrajinské ministerstvo obrany zveřejnilo fotky z osvobozování Chersonské oblasti

19:57

Moskva se zlobí, protože do Kazachstánu se vrátil ukrajinský velvyslanec

19:38

Elon Musk pobouřil Ukrajince receptem na ukončení války. Krym by nechal Rusku

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Živě
ON-LINE: USA posílají Ukrajině další vojenskou pomoc. Součástí jsou raketomety HIMARS

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS.

Bude mít Česko vlastní moře? Vtipálci rozjeli anexi Kaliningradu, žertují i politici

Jaké by to bylo, kdyby Česko mělo moře? Tato otázka se zjevně zamlouvá řadě spoluobčanů a stejně tak i Poláků. Ti totiž z recese rozjeli diskusi o tom, že by Rusko mohlo přijít o svoji Kaliningradskou oblast na pobřeží Baltského moře právě ve prospěch Prahy, potažmo Varšavy. A satira očividně táhne, protože petici požadující anexi regionu podepsalo již několik tisíc lidí. Záležitost si nyní žije vlastním životem, kdy Češi i Poláci tvoří jednu vtipnou koláž za druhou a smějí se na úkor Ruska. To naopak o věci mluví zcela vážně a anexi Kaliningradské oblasti odmítá.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.

Domácí zpravodajství

Zeman navrhl zástupce ombudsmana. Sází na právníka, který napadal opatření proti covidu

Prezident Miloš Zeman navrhl na zástupce ombudsmana právníky Zdeňka Koudelku a Petra Scholze. Oba mají podle něj rozsáhlé zkušenosti a odborné znalosti. Na hradním webu to bez bližších informací uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrhy kandidátů na zástupce veřejného ochránce práv po Monice Šimůnkové, která ke konci srpna na tuto funkci rezignovala, Senát přijímá do 7. října.

Fiala k možné korupci v Brně: Pokud se bude týkat politiků ODS, budeme to řešit

Pokud se prokáže, že se kauza týká politiků ODS, bude to strana řešit, řekl v úterý na tiskové konferenci premiér a šéf ODS Petr Fiala o zásahu policie v Brně v souvislosti s přidělováním městských bytů na radnici Brno-střed. Policie zajistila osm lidí a zasahovala u vlivného brněnského politika z ODS Otakara Bradáče, podle webu Aktuálně.cz známého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Fiala dodal, že více informací ale o kauze prý zatím nemá.