reklama

Pavlínce ve třech měsících diagnostikovali kapavku. Rodiče viní nemocnici

Na televizi CNN Prima NEWS se obrátila paní Murková z Mostu. Před čtyřmi lety měli v nemocnici její tehdy tříměsíční dceři Pavlínce náhodně diagnostikovat kapavku. Rodina je ale přesvědčená, že výsledky testů v nemocnici zaměnili. Nikdo z nich prý totiž kapavkou netrpěl. Od té doby se snaží neúspěšně bránit. Nemocnice chybu odmítá.

reklama

„Manžel ke mně ani nesměl, protože jsem si myslela, že mě podváděl. Jenže on si myslel, že jsem ho podváděla já,“ popisuje Ivana Murková situaci v jejich rodině krátce poté, co se dozvěděli, že jejich tehdy tříměsíční dcera má mít kapavku.

Do nemocnice se dívenka dostala poté, co omylem spolkla při koupání trochu sprchového gelu. Při té příležitosti dělali Pavlínce testy, které měly vyjít pozitivní právě na kapavku. V rodině si do doby, než manželům přišly výsledky testů, vzájemně nevěřili.

„Neměla jsem kapavku, manžel neměl kapavku, starší Ivanka neměla kapavku,“ tvrdí zoufalá matka. Rodina si myslela, že dceru otestují znovu a vše se vysvětlí. To prý ale v nemocnici odmítli. „Celou dobu Pavlínku léčili, a když jsem jim řekla, že kapavku nemám, tak proč léčí Pavlínku, říkali, že to musí dovyléčit a už se se mnou přestali o tom bavit,“ vypráví Murková.

Rodina je přesvědčená, že v nemocnici tehdy vyměnili vzorky. „Dětská doktorka přišla a řekla, že na oddělení leží dítě stejně staré jako Pavlínka a že má také kapavku,“ dodává.

Mohla se nakazit při porodu i jinde

Krajská zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice patří, vinu odmítá. „Jakékoliv pochybení odmítáme a víc komunikovat k této věci nebudeme. Jedná se navíc o velmi citlivá osobní data a my nemáme souhlas se zbavením mlčenlivosti,“ uvádí.

„Nejedná se o mě, Pavlínka má teď v papírech napsané, že měla kapavku. Jak jí to vysvětlím, že to není žádná pravda?“ dodává matka. Podle právníků naděje na vymazání tohoto údaje ze zdravotní dokumentace existuje. Musí s tím ale souhlasit dané zdravotnické zařízení – v tomto případě mostecká nemocnice. Jinak se musí poškozený obrátit na soud.

„Poškozený musí prokázat, že nemocí netrpěl a ani trpět nemohl. S největší pravděpodobností je nutné sáhnout po znalci příslušného oboru, který by jasně definoval, že v takto útlém věku nemůže pacient onemocnět danou nemocí,“ říká advokát Narcis Tomášek.

Podle lékařů existuje možnost, že by se dítě mohlo nakazit i jinak než při porodu. „Je možné, že se holčička nakazila od ošetřující osoby například přes nějaký předmět. Typicky to bývá vlhký ručník. Bakterie, která způsobuje kapavku, tedy gonokok, totiž vydrží ve vlhkém prostředí zhruba jednu až dvě hodiny,“ vysvětluje dermatoveneroložka Monika Arenbergerová.

V tomto případě by tak Murkovi museli dokazovat, že se jejich dcera s nikým nakaženým nesetkala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry
Politika

Trable vznikající Fialovy vlády: Židle se kýve hned pod několika kandidáty na ministry

Nová vláda Petra Fialy nezačala ještě ani vládnout a už se začala kývat židle pod kandidáty na ministry, které pečlivě vybírala. Kvůli možnému střetu zájmů se kandidatury již zřekl místopředseda STAN Věslav Michalik. Někteří Piráti nyní tlačí na to, aby se ministrem spravedlnosti nestal Pavel Blažek z ODS. A otázkou je i to, zda ministrem zdravotnictví skutečně bude Vlastimil Válek z TOP 09.

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch: Očkováním dětí stabilizujeme školy. Píšou mi rodiče, kteří na vakcíny už čekají

Očkování dětí je bezpečné a může díky němu dojít ke stabilizaci ve školství, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Naočkovaný člověk je podle něj o 60 procent méně infekční. V rozhovoru mluvil dále i o tom, zda na třetí dávku musí i lidé, kteří nákazu prodělali a mají zároveň i ukončené očkování.

reklama