Holt si vezmeme další svetr, radí Pekarová k šetření energií. Výsměch lidem, říká Kovanda

Markéta Pekarová Adamová a Lukáš Kovanda

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Jana Matesová, Lukáš Kovanda - 14.8. v 11:57

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v Partii Terezie Tománkové uvedla, že lidé mohou pomoci situaci s nedostatkem energií například tím, že si vezmou další svetr. Tato slova se však nelíbila ekonomovi Lukáši Kovandovi, který byl hostem druhé části Partie. Je to podle něj výsměch lidem.

Pekarová v souvislosti s vytápěním budov zavzpomínala na své studentské časy v zahraničí. „Když jsem byla jako studentka ve Velké Británii, tak si pamatuji, že teploty ve veřejných prostorách byly v zimě mnohem nižší. Bylo to standardní a lidé si nestěžovali,“ připomněla předsedkyně TOP 09.

Lidem pak radí, aby si v zimě oblékli další svetr. „U nás je to určitě pro některé diskomfort. Já se snažím to vnímat tak, že je to možnost, jak jako jednotlivec můžu pomoci celku – zbytečně neklimatizovat, zbytečně nevytápět a holt si vzít další svetr,“ řekla.

„Vím, že to zní mnohým jako ne zrovna příjemný plán, ale rozhodně je lepší, než energie v zimě nemít. K tomu by to mohlo dospět, pokud bychom situaci, kterou nám zanechala minulá vláda, neřešili,“ doplnila s tím, že sama nařídila snížení teploty v Poslanecké sněmovně.

Naopak exministryně financí Alena Schillerová (ANO) připomněla, že ne všichni mohou teploty omezovat. „V Poslanecké sněmovně to rozhodně problém nebude, ale existují různé sociální případy: lidé, kteří jsou nemohoucí, jimž musíte teplotu udržovat vyšší, služby, kterým hygienické normy stanovují, že musí držet určitou teplotu,“ uvedla.

Výsměch lidem

Tvrdě se však do slov Pekarové ve druhé části Partie opřel ekonom Kovanda. „Plán není dobře vysvětlován, podepisuji, že by lidé měli šetřit, ale to vědí. Vláda spíše ukazuje určitou bezradnost. Když lidé čekají systémové řešení drahé elektřiny a od vlády zazní, že si mají vzít více svetrů, je to trochu výsměch,“ řekl Kovanda.

„Lidé nejsou děti z mateřské školky. Vláda k nim přistupuje jako k nesvéprávným občanům. Vláda vlastně nic nedělá a čeká, že problém zmizí sám od sebe. To vzbuzuje frustraci. Lidé to berou jako výsměch,“ doplnil.

Tagy: