reklama

Krize drtí ženy s dětmi. O práci přicházejí častěji než ty bez dětí, ukazují data

Když hospodářství směřuje do recese, obvykle se zvyšuje počet nezaměstnaných. Ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru je však v jednom ohledu výrazně odlišnější než ta, kterou svět zažil v roce 2009. Mnohem více dopadla na ženy, zejména na ty, které samy pečují o děti.

reklama

V průběhu koronavirové krize se v České republice zadlužila asi polovina samoživitelek a samoživitelů. Ještě loni v květnu ale s dluhy žila jen asi třetina z nich. Vyplývá to z průzkumu programu Vaše výživné. Období koronaviru se dotklo osmi z deseti dotazovaných rodičů samoživitelů, 40 procent z nich přiznalo, že bez podpory a pomoci rodiny či přátel, by krizi nezvládli. O práci v období první vlny pandemie přišlo 11 procent z nich.

Nejen v tomto ohledu je ekonomická krize vyvolaná šířením SARS-Cov-2 a protiepidemickými opatřeními specifická. Z dat Českého statistického úřady vyplývá, že v důsledku propadu výkonu tuzemské ekonomiky o práci mnohem častěji přicházely ženy než muži. To je zásadní rozdíl oproti hospodářské krizi, které Česká republika čelila v roce 2009 poté, co svět zasáhla finanční krize vyvolaná kolapsem amerického hypotečního trhu.

Genderové nůžky se rozevírají

Ještě v prvním čtvrtletí loňského roku bylo více nezaměstnaných mužů než žen. Rozdíl se pohyboval v rozmezí čtyř až sedmi tisíc osob. V dubnu se již začala projevovat první vlna pandemie včetně vládních protiepidemických opatření a počet nezaměstnaných mužů i žen byl téměř navlas stejný. V květnu počet žen bez práce předčil nezaměstnané muže o necelé čtyři tisíce.

Během letních měsíců se pak karta často obracela, ale od září už můžeme pozorovat jasný trend: Nezaměstnanost v této krizi daleko častěji postihuje ženy než muže. Vůbec nejvíce se „genderové nůžky“ na trhu práce rozevřely v lednu. Tehdy Český statistický úřad evidoval skoro 100 tisíc nezaměstnaných žen, ale jen necelých 70 tisíc nezaměstnaných mužů.

„Ano, tato krize je skutečně jiná právě v tom, jak dopadá na muže a na ženy. Častější ztráta práce u žen má několik příčin, které se sešly naráz. Asi nejvýznamnějším faktorem je uzavření značné části sektoru služeb během první i druhé vlny epidemie, kde častěji pracují ženy,“ zmínila pro CNN Prima NEWS jedno z možných vysvětlení Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Raději daly výpověď

Podle ní také roli sehrálo uzavření škol a přechod na distanční vzdělávání. „Mohlo se projevit, že s dětmi doma v takových situacích častěji zůstávají ženy. Některé se mohly ocitnout v bezvýchodné situaci, kdy se jim nedařilo sladit práci a homeschooling, a tak raději daly výpověď. Předpokládám, že se to týká zejména samoživitelek,“ dodala Hedija, která se dlouhodobě zabývá výzkumem trhu práce.

Tezi s upřednostněním ukončení pracovního poměru kvůli péči o děti v době lockdownu potvrzují zkušenosti rodičů také ze zahraničí. Časopis The Economist popsal příběhy z Velké Británie, Nizozemska, ale i ze Spojených států nebo Jižní Koreje. Rodiče nejčastěji uvádí, že výrazně vzrostly časové nároky na péči o děti, což jim způsobovalo značné problémy při práci z domova.

Mamawebům vládne „fuck“

Často se to prý podepisovalo také na jejich duševní pohodě. Podle Economistu se v době, kdy byly ve Velké Británii zavřené školy, více než zdvojnásobila frekvence slovíčka „fuck“ v diskusích na portálu Mumsnet.com, nejpopulárnějším britském webu o rodičovství.

Data ze Spojených států ukazují, že koronavirová krize měla nejhorší dopad na zaměstnanost žen s dětmi v porovnání s těmi, které děti nemají. Zatímco během nejhlubšího propadu americké ekonomiky se zaměstnanost žen s dětmi propadla asi o šest procent, u bezdětných byl propad jen asi dvouprocentní. Zaměstnanost žen s dětmi se ještě ani po více než roce nevrátila na předkrizovou úroveň, zatímco u bezdětných už je vyšší než před startem pandemie v USA. Při minulé krizi z let 2008 a 2009 byl přitom dopad na zaměstnanost žen s dětmi i bez dětí prakticky srovnatelný.

Tagy:
krize nezaměstnanost Český statistický úřad trh práce samoživitelky koronavirus homeschooling homeoffice

Hlavní zprávy

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

reklama