V americkém státě Aljaška v pátek začalo první oficiální setkání vysoko postavených diplomatů Číny a USA od doby, kdy se kapitánského můstku v Bílém domě chopil Joe Biden. Krátce po skončení první části mítinku Spojené státy obvinily asijskou velmoc, že porušuje protokol jednání. Diskuzi po celou dobu provází řada konfrontací.
Nastavování agendy Bidenovy administrativy vůči Číně se komplikuje. Mítink na Aljašce se podle uniklých informací už na začátku zvrhnul ve vzájemnou kritiku zúčastněných stran.
Čínští diplomaté obvinili USA, že podněcují ostatní státy, aby se vůči asijskému obrovi chovaly nepřátelsky. Američané se naopak pustili do Číny kvůli její agresivní politice proti Tchaj-wanu a Hongkongu a rovněž Peking obvinili z toho, že podniká kyberútoky na americké cíle.
Lidská práva v USA na bodě mrazu
„Každá z těchto akcí podkopává a ohrožuje snahu udržet globální stabilitu,“ uvedl v prohlášení po mítinku americký ministr zahraničí Antony Blinken. Vedle něj se na americké straně schůzky zúčastnil také poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Na druhé straně stolu seděl například čínský ministr zahraničí Wang I.
Ten mimo jiné kritizoval, že jsou lidská práva v USA na bodě mrazu, Afroameričané v zemi podle něj čelí „masakru“. Podle amerických diplomatů přijeli čínští vyslanci na setkání jen všem hrozit a žádné konstruktivní jednání s nimi není možné. Informovala o tom BBC a CNN.
Ačkoli zahraniční média před schůzkou psala o nadějné příležitosti, jak nastavit pokojné vztahy obou velmocí, je zřejmé, že to tak jednoduché nebude. Dvoudenní mítink má však několik části a diplomaté budou mít ještě příležitost najít si čas k řešení reálných problémů.