Rozhovor s Radkem Jarošem (zdroj: CNN Prima NEWS)
„Čeští horolezci Marek Holeček a Radoslav Groh v Himálaji předvedli úžasný výkon,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS horolezec Radek Jaroš, který jako první Čech vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku. Reagoval tak na fakt, že čeští horolezci byli téměř čtyři dny uvězněni pod vrcholem sedmitisícovky Baruntse kvůli nepříznivému počasí. Nakonec se jim ale podařilo sestoupit do takové výšky, ve které je mohl vyzvednout vrtulník.
I když hora Baruntse není ani v padesátce nejvyšších hor světa, předvedli čeští horolezci podle Jaroše úžasný výkon. „Horolezectví je škála disciplín stejně jako atletika. To, že někdo leze na nižší kopce, neznamená, že podává nižší výkony. Kolikrát to může být naopak. Kluci lezli sami, bez pomoci, takže jde o výkon na úrovni dlouhých běžeckých tratí v atletice,“ vysvětlil v Novém dni.
Holečkovi a Grohovi po dosažení vrcholku zabránilo v sestupu počasí. Uvízli téměř na čtyři dny ve sněhové vánici, mlze a s tenčící se zásobou potravin. Podle Jaroše je často větší problém dostat se dolů než nahoru. „Člověk je vyčerpaný a demotivovaný. To je strašně složité,“ uvedl horolezec.
Dvěma Čechům se nakonec podařilo sestoupit do takové výšky, ve které je mohl vyzvednout vrtulník, což jim podle Jaroše hodně pomohlo. „Rozhodně jim ušetřil hodně dlouhé trápení při sestupu nebezpečným terénem, nebo potom při návratu do civilizace údolím hor,“ zdůraznil první Čech, který vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku.
V Himálaji vychází předpověď počasí lépe než na Vysočině
Podle něj je dobře, že horolezci čtyři dny vyčkali na lepší počasí. „Měli relativně bezpečný plac. Neviděli víc než na několik desítek metrů a byli v neznámém terénu. Potom je rozhodování jednoduché – zůstat na místě, protože člověk se jinak může dostat do lavinoidního terénu, neuvidí trhliny a podobně. V určitém okamžiku je lepší zkusit vyčkat,“ zdůraznil Jaroš a dodal, že Holeček a Grohem navíc měli satelitní telefon, takže věděli, jaké bude počasí.
„Měli naději, že za den, dva, tři se počasí zlepší. Dnes jsou předpovědi v Himálaji relativně kvalitní, takže je bezpečnější vyčkávat na místě a vyhnout se krokům do neznáma. V Himálajích nám kolikrát vycházela předpověď počasí lépe než na Vysočině,“ podotkl.
Zároveň připomněl, že horolezci měli co se týče zdravotnictví štěstí, že byli v Nepálu, a ne třeba v sousedním Tibetu či Pákistánu. „V Tibetu neoperuje nikdo, protože tam Číňani nikoho nepustí, a v Pákistánu jen armáda. Nepál je neuvěřitelně plný vrtulníků a se zraněními tak přicházejí často do styku,“ vysvětlil Jaroš.
Horolezci jsou podle něj v pořádku. „Jsou jen vyčerpaní, dehydrovaní a tak. Jak znám Máru a Radka, tak tu dehydrataci určitě už hodně dobře spláchli,“ dodal s úsměvem Jaroš. Holeček s Grohem jsou v současné době v bezpečí nepálského hlavního města Káthmandú a míří domů.