Hospody na českém venkově zavírají
Hospodští menších podniků si stěžují, že k nim chodí stále méně hostů. Někde už kvůli nedostatku zákazníků museli i zavřít. Od návštěvy restauračního zařízení podle provozovatelů odrazuje hlavně cena piva. Ekonomové však upozorňují, že zlatavý mok je u nás skoro nejlevnější v Evropě.
Úbytek štamgastů, vysoké ceny energií, ale třeba i poplatky za televizi a rádio. Miroslavě Adámkové už provoz hospody v obci Slup na jižní Moravě ekonomicky nedával smysl, a tak zavřela.
ČTĚTE TAKÉ: Přišla další vlna zdražování. Podívejte se, u kterých potravin letí ceny vzhůru
„Úbytek hostů začal už po pandemii covidu. Často si totiž kupovali výčepní zařízení domů. Pár lidí se pak složilo na sud a pivo pijí doma. Deset let jsem provozovala hospodu i v Micmanicích, tu jsem také musela zavřít,“ popsala bývalá hospodská pro CNN Prima NEWS.
Restaurace Na Růžku v Dobřanech fungovala dlouhá léta, majitel ji ale musel kvůli finančním problémům na konci února letošního roku také zavřít. Prostor nicméně dlouho prázdný nezůstal. Už na konci května tady byla otevřena nová vietnamská restaurace.
Pivo bude dále zdražovat
Česká republika je pomyslným rekordmanem, co se týče počtu hospod na počet obyvatel. Současně je ale tady podle Luboše Kastnera z Asociace malých a středních podnikatelů jedna z nejnižších cen piva v Evropě.
„Když se podíváme na Slovensko nebo na Polsko, můžeme vidět, že tam ceny piva vyskočily. Pivo častokrát tvoří až polovinu tržeb, bohužel není profitabilní. Je asi stejně profitabilní jako oběd,“ sdělil Kastner.
Ceny piva v Česku podle odhadů odborníků dál poletí nahoru. Například velké dvanáctistupňové pivo by mohlo o prázdninách stát v průměru něco málo přes 60 korun.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vinařství na Ústecku otevřelo novou kulturní scénu. Slavní přiznali, kolik kdy za víno dali