CNN Prima News - živé vysílání
Pavel Baudiš byl „ajťákem“ od počátku své kariéry. V roce 1988 vytvořil za víkend svůj první antivirový program. Krátce poté s přítelem Eduardem Kučerou založil ještě před politickými změnami v roce 1989 družstvo Alwil, v němž se programování antivirů věnovali naplno. Z něho později vznikla společnost Avast.
Baudiš s Kučerou jsou do značné míry ztělesněním amerického snu v českých podmínkách. K dokonalosti jim chybí snad jen garáž, ve které tehdy firma vznikla. Avast dnes patří mezi globální špičku v oblasti vývoje a výroby softwaru, jehož úkolem je bránit počítače, počítačové sítě a další zařízení před útoky zvenčí.
Zvyšuje se počet hackerských útoků. Odborníci radí, jak se proti nim bránit
Česko se nachází nad světovým průměrem co do počtu kybernetických útoků na místní firmy a organizace. Zatímco české organizace registrují 530 útoků za týden, ve světě je jich průměrně jen 491. Jak se proti těmto útokům účinně bránit, radí odborníci Pavel Matějíček, manažer technické podpory ESET, a Karel Řehka, ředitel národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
Před deseti lety zakladatelé Avastu přibrali do party prvního investora, o čtyři roky později dalšího. V roce 2016 Avast koupil svého konkurenta AVG a před dvěma lety pak vstoupil na akciovou burzu v Londýně. Investoři firmu ocenili na 70 miliard korun. Z Pavla Baudiše, který je největším akcionářem Avastu, se tímto stal jeden z českých dolarových miliardářů. Jeho majetek se odhaduje na téměř čtyřicet miliard korun, 1,6 miliardy dolarů.
Do vedení firmy dnes už Baudiš tolik aktivně nezasahuje, i když s kolegou Eduardem Kučerou stále rádi chodí do svých kanceláří na pražské Pankráci. Čerstvý šedesátník Baudiš je také aktivní filantrop, respektive štědrý je i Nadační fond Avast. Firma nedávno věnovala skoro půl miliardy korun na boj s pandemií koronaviru a na vývoj vakcíny proti nemoci COVID-19.