reklama

Hostem pořadu INTERVIEW je Pavel Baudiš, zakladatel firmy Avast

Pavel Baudiš byl „ajťákem“ od počátku své kariéry. V roce 1988 vytvořil za víkend svůj první antivirový program. Krátce poté s přítelem Eduardem Kučerou založil ještě před politickými změnami v roce 1989 družstvo Alwil, v němž se programování antivirů věnovali naplno. Z něho později vznikla společnost Avast.

reklama

Baudiš s Kučerou jsou do značné míry ztělesněním amerického snu v českých podmínkách. K dokonalosti jim chybí snad jen garáž, ve které tehdy firma vznikla. Avast dnes patří mezi globální špičku v oblasti vývoje a výroby softwaru, jehož úkolem je bránit počítače, počítačové sítě a další zařízení před útoky zvenčí.

K tématu

Před deseti lety zakladatelé Avastu přibrali do party prvního investora, o čtyři roky později dalšího. V roce 2016 Avast koupil svého konkurenta AVG a před dvěma lety pak vstoupil na akciovou burzu v Londýně. Investoři firmu ocenili na 70 miliard korun. Z Pavla Baudiše, který je největším akcionářem Avastu, se tímto stal jeden z českých dolarových miliardářů. Jeho majetek se odhaduje na téměř čtyřicet miliard korun, 1,6 miliardy dolarů.

Do vedení firmy dnes už Baudiš tolik aktivně nezasahuje, i když s kolegou Eduardem Kučerou stále rádi chodí do svých kanceláří na pražské Pankráci. Čerstvý šedesátník Baudiš je také aktivní filantrop, respektive štědrý je i Nadační fond Avast. Firma nedávno věnovala skoro půl miliardy korun na boj s pandemií koronaviru a na vývoj vakcíny proti nemoci COVID-19.

Další hlavní zprávy

reklama
Policejní razie na ministerstvu a ve firmách, jde o dodávky respirátorů a roušek
reklama
reklama
V Botswaně záhadně umírají stovky slonů. Vědci netuší, co tragédii způsobilo

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Babiš jako strýček Skrblík. Piráti se diví milionům z Agrofertu pro premiéra
Při rozhodování o eutanazii by pacient neměl být ovlivněný rodinou, řekl Bartoň
OKD přeruší od pátku těžbu ve všech dolech na Karvinsku, podíl nakažených je 20 procent
Další články
reklama
reklama