360°, Václav Hořejší. Zdeněk Hostomský, Ondřej Dostál - 23.4. v 20:14
Zlepšená epidemická situace není zásluhou vlády. Může za to dynamika viru. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to řekl biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský.
Hostomský současný vývoj epidemické situace vidí optimisticky. Zejména prý díky dynamice viru, nikoliv postupu vlády. „Příroda hraje v náš prospěch a vláda se toho snaží chytit a komplikovat co nejvíce, aby ukázala, jak je účinná,“ komentoval.
Imunolog Václav Hořejší s ním nesouhlasí. „Nemyslím si, že je to dynamikou infekce, ale účinkem protiepidemických opatření. Značná část obyvatelstva je očkovaná, část už infekci prodělala. Vláda má skupinu MeSES (Mezioborová skupina pro epidemické situace) a dala alespoň z 80 procent na to, co jí tato skupina odborníků poradila,“ uvedl Hořejší. Aktuální stav považuje za nadějný, ale měli bychom být stále opatrní.
Školáci a roušky
Podle Hostomského jsme nemuseli nutně být tak přísní, pokud jde o zavírání škol. „Až se na to budeme někdy retrospektivně dívat, školy budou považovány za největší problém, se kterým jsme se setkali,“ míní biochemik. „Všichni říkají, že jsou prioritou, tak proč je neotevřeme?“
„Když všechny žáky zkontrolujete, je tam jeden, maximálně dva pozitivní. Přesto musí malí školáci celé vyučování nosit roušky. To je prostě nehoráznost,“ řekl Hostomský.
„Rozhodně by se ve školách mělo testovat PCR testy a mrzí mě, že za takovou dobu to vláda nebyla schopna zorganizovat,“ doplnil Hořejší. „PCR testy jsou vždycky preferované, protože jsou citlivější,“ dodal Hostomský s tím, že u malých dětí je riziko nákazy mnohem menší než u dospělých nebo dospívajících.