Rozhovor se Zdeňkem Hostomským
Biochemik Zdeněk Hostomský nepovažuje za šťastné, aby se děti nechávaly očkovat pouze kvůli tomu, aby se ve společnosti dosáhlo kolektivní imunity. „Nepřipadá mi to šťastné a ani zcela etické. Dával bych přednost tomu, abychom se zaměřili na rizikové skupiny lidí, u kterých benefity převládají nad riziky,“ zdůraznil ve středu v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
V Česku se začalo očkovat už i v ordinacích pediatrů. Některé další země jsou ale s očkováním dětí zdrženlivější a vyčkávají. Jednou z nich je Velká Británie, která dala na názor odborníků, podle nichž riziko nákazy nevyváží možné komplikace spojené s vakcinací.
Stejné téma hýbe i Německem. Očkovací komise tam sice doposud nedoporučila očkovat děti ve věku od 12 do 17 let, vláda tomuto kroku ale dala zelenou. „Odborníci říkají, že je potřeba udělat analýzu benefitů a rizik pro každého konkrétního pacienta. I když je vakcinace u malých dětí ve věku 12 let a výše povolená, čistě z vědeckého hlediska nejsou odborníci schopni říci, že u nich benefity převáží rizika,“ řekl biochemik Hostomský.
Podle něj se proto u očkování dětí používá jiný argument. „Takzvaně společenský, že těm dětem vakcína sice moc nepomůže, protože jim vlastně nic moc nehrozí, ale pomohou aspoň ochránit komunitu. Proto dochází k paradoxním situacím jako nyní v Německu, kdy odborníci nedoporučují očkovat teenagery, ale spolkoví ministři zdravotnictví na to tlačí,“ vysvětlil Hostomský s tím, že tamní ministři potřebují navýšit počet očkovaných, aby se dosáhlo kýžené kolektivní imunity.
Hostomský: Nepřipadá mi to šťastné a ani etické
A děti jsou z tohoto hlediska snadný cíl. „Nepřipadá mi to šťastné a ani zcela etické. Dával bych přednost tomu, abychom se zaměřili na skupiny lidí, u kterých benefity převládají nad riziky. Tedy seniory,“ řekl biochemik.
Podotýká, že vakcíny jsou skutečně bezpečné. „Spíše než otázka vědecká, je to tedy otázka etická. Zda máme brát děti jako materiál, který nám pomůže ochránit ty, kteří se z vlastní nezodpovědnosti nebo neinformovanosti nedali očkovat,“ upřesnil.
Názory na očkování dětí se liší nejen mezi odborníky, ale i státy. Mnozí rodiče proto tápou a nevědí, komu mohou věřit. „Záleží na konkrétní situaci, ale rozhodně by se očkování mělo vždy konzultovat s rodičem. Pokud má dítě problémy se srdcem či trpí obezitou, pak bych ho určitě nechal očkovat. Pokud je zdravé, zatím bych nespěchal,“ uzavřel Hostomský.
Biochemik Zdeněk Hostomský Zdroj: CNN Prima NEWS