360°, Roman Prymula, Petr Smejkal, Zdeněk Hostomský, Jiří Beran - 30.6. v 21:20
Covid jsem prodělal a mám obě očkování, tak proč bych měl nosit roušku, divil se ve středečním pořadu 360° na CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský. Respirátory a roušky bere jako symbol strachu a podřízenosti. V debatě lékařů také prohlásil, že rozšíření indické mutace zvané delta považuje za pozitivní varování pro lidi, kteří se ještě nenechali očkovat.
„Podívejte se na mě, jsem dvakrát očkován, nemoc jsem prodělal, tak proč musím nosit roušku? Pan epidemiolog Rastislav Maďar mi řekl, abych bral roušky a respirátory jako symbol. Beru to jako symbol strachu a podřízenosti. Ani jedno mi není sympatické,“ prohlásil Hostomský ve vysílání CNN Prima NEWS.
Česko se v současnosti potýká s nárůstem lidi infikovaných indickou mutací zvanou delta. I když se mutace šíří rychleji a je nakažlivější, podle Hostomského se jí nemusíme bát. „Místo toho, abychom slavili a rozvolnili, jsou hlasy, že je tady delta. Je to varianta přirozeného mutování. Šíří se rychleji, ale není prokázáno, že by hospitalizace byla náročnější,“ vysvětlil.
Došlo také na porovnání s britskou mutací, v současnosti označovanou jako alfa. „Když přišla britská mutace, bylo zde očekávání, že nás převálcuje. Ale zvykli jsme si na ni,“ dodal biochemik. Situace z minulého roku se podle něj tedy nemůže opakovat.
„Stav je jiný, jsme očkovaní, 70 procent lidí má imunitu. Je svůdné, abychom byli opatrní, ale společenský tlak žít normálně je silný, tak bych nešel zpět do minulého roku,“ míní Hostomský. Na výskytu delty vidí i faktory, které mohou společnosti pomoci. „Lidé, kteří nejsou vakcinovaní, si mohou říct: ‚Pozor, je tu delta, nechám se očkovat.‘ Beru ji jako pozitivní varování,“ překvapil.
S deltou by zemřelo jen 10 tisíc lidí
Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal se ale s Hostomským neshodl. „Zavedli jsme respirátor místo roušky kvůli zvýšenému reprodukčnímu číslu s nástupem britské mutace. Připravoval bych se na to, že ve vnitřních prostorách respirátory mít budeme. Přece jen nevíme, co nová varianta udělá,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.
Naopak na stranu Hostomského se přidal epidemiolog Jiří Beran. Obavu z mutace delta rovněž nesdílí. „Musíme ji přestat démonizovat. Data z Velká Británie ukazují, že má dvacetkrát menší smrtnost než britská mutace. Kdyby tedy virus napadl všechny lidi v Česku, zemře tu jen 10 tisíc lidí,“ argumentoval.
Prymula: Další vlna by v Česku nemusela být
Delta má menší smrtnost z důvodu, že napadá i mladší lidi, u kterých není průběh nemoci takový. „Přirozené promoření ale nefunguje, nejsem příznivcem tohoto přístupu. Tím, že v Česku je hodně lidí proočkovaných a s imunitou, máme záruku, že by tu nemusela být další velká vlna,“ odhadl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.