reklama

Rostou! V českých lesích nastalo pro houby ideální počasí, tvrdí mykolog

Vlhké a zároveň teplé počasí je ideální kombinací pro to, aby začaly růst houby. Právě poslední deštivé dny v květnu už přinesly i viditelné výsledky. Čeští houbaři si tak z lesa odnášejí první úlovky. Někteří spíše skromné, zato jiným se již podařilo naplnit košíky až po okraj, řekl pro CNN Prima NEWS mykolog Zdeněk Hájek.

reklama

Češi patří mezi nejvášnivější houbaře na světě. Proto mnohé potěšilo, že díky vlhkému a teplému počasí posledních dnů začaly v českých lesích růst houby. Podle mykologa Zdeňka Hájka můžou houbaři najít například různé druhy holubinek, hřiby žlutomasé (takzvané babky, pozn. red.), první kozáky březové i žampiony.

K tématu

Houby teď rostou v listnatých vlhkých lesích, ale také v parcích a zahradách. Naopak jehličnaté lesy, kterých je v Česku nejvíce, se vlivem sucha probouzejí pomaleji.

„Záleží na počasí, ideální kombinací pro růst hub je vlhko a teplo,“ říká mykolog Hájek, který ovšem houbaře vyzývá k opatrnosti. Každý houbař by měl sbírat jen houby, o nichž si je naprosto jistý, že jsou jedlé.

„Na rozeznání jedlých hub od těch nejedlých je jednoduchá pomůcka - naučit se je znát. Chodit do poraden mykologických, případně si vzít k ruce nějakého zkušeného houbaře nebo mykologa a naučit se několik desítek druhů hub, které pak spolehlivě poznáme,“ radí Hájek.

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

Vojtěch měl skončit už v lednu, vědomě lhal, nešetřil končícího ministra Milan Kubek

  • Aktualizováno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) měl být vyhozen už v zimě, reagoval na pondělní rezignaci ministra Prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ztratil podle něj důvěru odborné veřejnosti. S tím ale zcela nesouhlasí další odborníci. Například podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera udělal hodně pro pacienty, ale měl pekelné PR. Vojtěcha chválí také epidemiolog Rastislav Maďar.

Nehody

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

Dálnici D1 blokuje vážná nehoda, na 210. kilometru se srazilo šest aut, včetně kamionů

  • Aktualizováno

Hromadná nehoda šesti aut uzavřela dnes krátce před polednem dálnici D1 před exitem 210 u Holubic na Vyškovsku. Dálnice ve směru na Prahu je neprůjezdná, v opačném směru se tvoří kolony. Policisté dopravu odklání na exitu 210. Objízdná trasa vede po silnici 430, auta se vrací na dálnici na Rohlence, řekl policejní mluvčí Petr Vala. Tři lidé jsou zranění, na místě zasahuje pět posádek záchranářů včetně vrtulníku.

Rozhovor

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Šmucler: Vojtěch byl jeden z nejlepších ministrů. Na COVID-19 si za měsíce nikdo nevzpomene

Ministr Adam Vojtěch (za ANO) byl jedním z těch nejlepších, prohlásil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. A to i přesto, že je kritikem velké části vládních nařízení v souvislosti s koronavirem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že ale nikdy nekritizoval ministra přímo, ale spíš lidi kolem něj a PR, které měl. To, že resort nově povede epidemiolog a bývalý náměstek na zdravotnictví Roman Prymula, bere jako logickou věc, protože pandemii v podstatě řídil od počátku. Navíc dodal, že na COVID-19 si stejně za půl roku nikdo nevzpomene.

reklama
Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent, oznámili ministři
reklama
reklama
Prymula: Denně bude osm tisíc nakažených. Milion nemocných ale nedopustíme

Partie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama