reklama

Rostou! V českých lesích nastalo pro houby ideální počasí, tvrdí mykolog

Vlhké a zároveň teplé počasí je ideální kombinací pro to, aby začaly růst houby. Právě poslední deštivé dny v květnu už přinesly i viditelné výsledky. Čeští houbaři si tak z lesa odnášejí první úlovky. Někteří spíše skromné, zato jiným se již podařilo naplnit košíky až po okraj, řekl pro CNN Prima NEWS mykolog Zdeněk Hájek.

reklama

Češi patří mezi nejvášnivější houbaře na světě. Proto mnohé potěšilo, že díky vlhkému a teplému počasí posledních dnů začaly v českých lesích růst houby. Podle mykologa Zdeňka Hájka můžou houbaři najít například různé druhy holubinek, hřiby žlutomasé (takzvané babky, pozn. red.), první kozáky březové i žampiony.

K tématu

Houby teď rostou v listnatých vlhkých lesích, ale také v parcích a zahradách. Naopak jehličnaté lesy, kterých je v Česku nejvíce, se vlivem sucha probouzejí pomaleji.

„Záleží na počasí, ideální kombinací pro růst hub je vlhko a teplo,“ říká mykolog Hájek, který ovšem houbaře vyzývá k opatrnosti. Každý houbař by měl sbírat jen houby, o nichž si je naprosto jistý, že jsou jedlé.

„Na rozeznání jedlých hub od těch nejedlých je jednoduchá pomůcka - naučit se je znát. Chodit do poraden mykologických, případně si vzít k ruce nějakého zkušeného houbaře nebo mykologa a naučit se několik desítek druhů hub, které pak spolehlivě poznáme,“ radí Hájek.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama