reklama

Rostou! V českých lesích nastalo pro houby ideální počasí, tvrdí mykolog

Vlhké a zároveň teplé počasí je ideální kombinací pro to, aby začaly růst houby. Právě poslední deštivé dny v květnu už přinesly i viditelné výsledky. Čeští houbaři si tak z lesa odnášejí první úlovky. Někteří spíše skromné, zato jiným se již podařilo naplnit košíky až po okraj, řekl pro CNN Prima NEWS mykolog Zdeněk Hájek.

reklama

Češi patří mezi nejvášnivější houbaře na světě. Proto mnohé potěšilo, že díky vlhkému a teplému počasí posledních dnů začaly v českých lesích růst houby. Podle mykologa Zdeňka Hájka můžou houbaři najít například různé druhy holubinek, hřiby žlutomasé (takzvané babky, pozn. red.), první kozáky březové i žampiony.

K tématu

Houby teď rostou v listnatých vlhkých lesích, ale také v parcích a zahradách. Naopak jehličnaté lesy, kterých je v Česku nejvíce, se vlivem sucha probouzejí pomaleji.

„Záleží na počasí, ideální kombinací pro růst hub je vlhko a teplo,“ říká mykolog Hájek, který ovšem houbaře vyzývá k opatrnosti. Každý houbař by měl sbírat jen houby, o nichž si je naprosto jistý, že jsou jedlé.

„Na rozeznání jedlých hub od těch nejedlých je jednoduchá pomůcka - naučit se je znát. Chodit do poraden mykologických, případně si vzít k ruce nějakého zkušeného houbaře nebo mykologa a naučit se několik desítek druhů hub, které pak spolehlivě poznáme,“ radí Hájek.

Další hlavní zprávy

360°

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Politiku beru osobně. Vstoupit do ní ale nechci, trpěl bych, přiznal písničkář Klus

Od začátku své kariéry se skrze své písně Tomáš Klus vyjadřoval k politické situaci v zemi. Nyní adresuje album Čaučesko dvěma politikům – premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. „Neútočím na jejich osobnost, ale na jejich skutky, které mají morální dopad na naši společnost,“ uvedl Klus v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Sám se však do politiky nehrne, protože by v ní prý trpěl.

Dopis generálů hýbe Francií. Le Penovou táhne vzhůru, lidé spekulují o převratu
Doufali jsme v zázrak. Lidé na sociálních sítích truchlí za 15letého Tomáše
Ruští agenti z Vrbětic povýšili. Pracují pro Kreml, tvrdí novinář Bellingcatu
Mistrovská Slavia nedala v poháru Spartě šanci. Sešívaní si finále zahrají s Plzní
reklama
reklama
Hamáčkovi věřím. Výměna Vrbětic za Sputnik V je nesmysl, zdůrazňuje Babiš

Politika

Domácí zpravodajství

Vláda musí prověřit únik informací v případu Vrbětice, rozhodli poslanci
Pacienti s rakovinou se bojí nejen nemoci, ale i její léčby, přiznal lékař Klener
Zatčený aktivista i vyjádření známých osobností. Česko si připomíná Pražské povstání
Další články
reklama
reklama