CNN Prima News housle

housle

Výpis příspěvků ke štítku „housle“

Nález nedozírné ceny: Objevily se housle uloupené nacisty, svede se o ně právní bitva

Ve Francii se podařilo identifikovat vzácné housle vyrobené Antoniem Stradivarim, které na konci druhé světové války uloupili nacisté z muzea ve Varšavě. Na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá, se obrátil současný majitel houslí. Dozvěděl se, že nejspíš vlastní housle pojmenované Lauterbach Stradivarius, které před válkou patřily polskému průmyslníkovi Henryku Grohmanovi. Napsal o tom list The Times.

Umělec s absolutně vyváženým smyslem života

Houslařství je nádherné a ušlechtilé řemeslo. Dává možnost vzniknout úžasnému hudebnímu nástroji, jenž vyluzuje okouzlující až úchvatné tóny. Mistry tohoto řemesla můžeme přirovnat k umělcům, díky nimž přichází na svět jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Václav Pikrt svou práci miluje a stala se pro něj zároveň i tím největším koníčkem v životě.

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

Končí další český výrobce hudebních nástrojů. Po Amati je v insolvenci Strunal

Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.