Žloutenka se nebezpečně šíří Moravskoslezským krajem. Hygienici apelují na občany
housle
Výpis příspěvků ke štítku „housle“
Vzácné housle Josefa Suka: Nová cena pro talenty proslulé Kocianovy soutěže
Přední tuzemská houslová soutěž, Kocianova houslová soutěž (KHS), se právě stala ještě atraktivnější. Díky novému partnerství s Českým královským institutem se do hry vkládají housle od mistra houslaře Jana Špidlena, na kterých kdysi zaznívaly tóny samotného Josefa Suka.
Nález nedozírné ceny: Objevily se housle uloupené nacisty, svede se o ně právní bitva
Ve Francii se podařilo identifikovat vzácné housle vyrobené Antoniem Stradivarim, které na konci druhé světové války uloupili nacisté z muzea ve Varšavě. Na experty ze společnosti Musique et Spoliations, která historii nástrojů zkoumá, se obrátil současný majitel houslí. Dozvěděl se, že nejspíš vlastní housle pojmenované Lauterbach Stradivarius, které před válkou patřily polskému průmyslníkovi Henryku Grohmanovi. Napsal o tom list The Times.
Rocker Janda s houslemi: Šlo o buržoazní přežitek. Za futrál jsem se styděl, svěřil se
Že má Petr Janda jednu velkou životní lásku, kterou je kytara, víme. Ale to, že známý rocker dokáže táhnout smyčcem a jeho původním hudebním nástrojem byly housle, to už ví jen málokdo. Redakce ShowTime zjišťovala, jak se Janda k nástroji stavěl.
Šťastné shledání umělce s ukradenými houslemi. Nástroj za miliony ležel u popelnice
Italskému profesionálnímu hudebníkovi Enrikovi Teddemu loni v listopadu ukradli housle ve vlaku, když byl na cestě na koncert v Paříži. O čtyři měsíce později se nástroj v ceně 100 000 eur (2,4 milionu korun) našel téměř nepoškozený u popelnice ve francouzské metropoli. O šťastném shledání umělce s houslemi informovala francouzská média.
Umělec s absolutně vyváženým smyslem života
Houslařství je nádherné a ušlechtilé řemeslo. Dává možnost vzniknout úžasnému hudebnímu nástroji, jenž vyluzuje okouzlující až úchvatné tóny. Mistry tohoto řemesla můžeme přirovnat k umělcům, díky nimž přichází na svět jeden z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Václav Pikrt svou práci miluje a stala se pro něj zároveň i tím největším koníčkem v životě.
Houslista Jaroslav Svěcený v KB Interview: Jak získal uznání po celém světě?
Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený je ve svém oboru opravdová hvězda. Objel celý svět, lidé mu tleskají, vstávají a volají bravo. Za tím vším ale není pouze talent, ale i obrovská dřina a hodiny a hodiny tréninků. Kvůli svému obrovskému nasazení ale nakonec skončil v nemocnici. Dnes už je naštěstí v plné síle a večer bude hostem KB Interview Martina Moravce.
Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.
Končí další český výrobce hudebních nástrojů. Po Amati je v insolvenci Strunal
Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.
Hudební faleš: Příběh Američanky, která hrála v orchestru na playback
Jessica Hindmanová cestovala jako úspěšná houslistka se svým orchestrem po Spojených státech a mnohokrát se objevila i v americké televizi. Nejednalo se ale o orchestr ledajaký. Hudebníci svou hru předstírali a svůj muzikantský um předváděli na playback.