reklama

Houslista Jaroslav Svěcený v KB Interview: Jak získal uznání po celém světě?

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený je ve svém oboru opravdová hvězda. Objel celý svět, lidé mu tleskají, vstávají a volají bravo. Za tím vším ale není pouze talent, ale i obrovská dřina a hodiny a hodiny tréninků. Kvůli svému obrovskému nasazení ale nakonec skončil v nemocnici. Dnes už je naštěstí v plné síle a večer bude hostem KB Interview Martina Moravce.

reklama

Cena houslí se nedá snadno odhadnout. „To je jak když se mě zeptáte, kolik stojí obraz. Je to podle jména, zachovalosti, lokality. Nejslavnější a nejdražší jsou nástroje italské. Někdy jsou to milionové částky v eurech,“ říká Jaroslav Svěcený s tím, že se na housle má koukat hlavně jako na hudební nástroj, který je pro něj v podstatě partnerem, se kterým denně spolupracuje.

„Cena vás už pak vůbec nezajímá. Zajímá Vás jak ten nástroj hraje a jakou to má v sobě energii.“

Staré housle hrají lépe než nové

Podle houslisty mají starší hudební nástroje vyzrálé dřevo a špičkový tón. „Zajímavé je, že se nikdy nedozvíme, jak například moje housle hrály, když byly nové. Nevím ani jaký měly původní lak. Tenkrát asi hrály jako ty dnešní nové. Ale to stáří se opravu nedá napodobit.“

Dříve se podle Jaroslava housle obecně vyráběly ze dřeva, které rostlo třeba dvě stě let. „Dřevo bylo konzistentní a hutné, mohlo se výborně vypracovat. Zvuk samozřejmě s takovým materiálem pak funguje.“

Smyčec

Stále se mluví jen o houslích. Jsou nádherné na poslech i na pohled. Jaroslav dokonce tvrdí, že pohled na krásné housle se vyrovná pohledu na krásnou ženu. Debata o smyčcích už se ale zanedbává. „Bez smyčce housle nehrají. Ty nejlepší smyčce se dělají z takzvaného fernambukového dřeva. To dřevo se jmenuje podle brazilského města Pernambuco. To dřevo je pevné a pružné, proto smyčec pak vydrží obrovské množství let. Sen každého houslisty jsou Italské housle a francouzský smyčec.“

Bylo mu pět let, když mu dědeček dal do ruky první housle. Tehdy jim ještě uplně nepropadl. Naplno se muzice začal věnovat ve dvanácti a v patnácti odešel na konzervatoř. Nyní je jeden z nejlepších houslových virtuózů.

V reportáži nás vezme na jeden ze svých online koncertů a dnes večer promluví o svém životě, zdravotním kolapsu a samozřejmě o dalších zajímavostech týkajících se houslí. Celý díl uvidíte v KB Interview Martina Moravce ve 21:25.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
KB Interview Martin Moravec Jaroslav Svěcený houslista

Hlavní zprávy

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný
USA

USA i Británie stahují z Ukrajiny rodiny diplomatů. Ta považuje krok za přehnaný

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví na Ukrajině, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny. Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odejde jich asi polovina. Evropská unie se k podobnému kroku zatím nechystá, řekl šéf unijní diplomacie Josep Borrell. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba
Partie

Ustupujeme neočkovaným a omezujeme vakcinované. To by se mělo změnit, míní Kuba

Téma očkování v Česku nadále rozděluje společnost. Podle hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby (ODS) není v pořádku, že se neustále omezují plně očkovaní. „Bavíme se pořád o tom, jak usnadnit život neočkovaným. Máme zde ale velké množství lidí, co pro ochranu společnosti udělali maximum, ale pořád je limitujeme tím, že se musí zavírat do karantén,“ prohlásil v Partii na CNN Prima NEWS.

Salákovy hříchy včetně neochoty chytat za Spartu? Ať se sbalí a jde, říká trenér Jandač

Největší slávu nepřinesly hokejovému gólmanovi Alexandru Salákovi výkony v brankovišti, ale události, který se kolem něj rozjely v posledních dnech. Sám nechce chytat za Spartu Praha, do toho zvesela přiznal, že koncem roku se šel se spoluhráči „podívat na pár holých zadků“ a v erotickém klubu si ho musela vyzvedávat manželka. Pomyslnou tečku za bizarním příběhem napsal trenér Josef Jandač, který brankáři poslal jasný vzkaz.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

V neděli přibylo 13 tisíc nově nakažených covidem. Počet hospitalizovaných se ale snižuje

V neděli přibylo 12 889 případů covidu, nejvíce za neděli od začátku epidemie. Oproti předchozímu týdnu nárůst počtu nakažených stoupl o čtyři pětiny. Hospitalizovaných s covidem dál ubývá. V neděli jich bylo 1 448, nejméně od loňského října. Proti předchozímu týdnu hospitalizovaných ubylo o 13 procent. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Nečekaně zemřel kapelník skupiny Šlapeto. Slavnému hudebníkovi bylo 57 let

Ve věku 57 let zemřel hudebník z legendární kapely Šlapeto Radan Dolejš. O jeho úmrtí informovala na sociálních sítích zpěvačka a jeho kamarádka Eva Borská. Během svého života působil Dolejš také jako režisér a dramaturg. Jako scénárista například připravoval pro televizi Prima Slavnostní koncert k 65. narozeninám Karla Svobody či Královny muzikálů pro Kapku naděje v roce 2007.

reklama