Houslista Jaroslav Svěcený v KB Interview: Jak získal uznání po celém světě?

Jaroslav Svěcený

KB INTERVIEW: Jaroslav Svěcený

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený je ve svém oboru opravdová hvězda. Objel celý svět, lidé mu tleskají, vstávají a volají bravo. Za tím vším ale není pouze talent, ale i obrovská dřina a hodiny a hodiny tréninků. Kvůli svému obrovskému nasazení ale nakonec skončil v nemocnici. Dnes už je naštěstí v plné síle a večer bude hostem KB Interview Martina Moravce.

Cena houslí se nedá snadno odhadnout. „To je jak když se mě zeptáte, kolik stojí obraz. Je to podle jména, zachovalosti, lokality. Nejslavnější a nejdražší jsou nástroje italské. Někdy jsou to milionové částky v eurech,“ říká Jaroslav Svěcený s tím, že se na housle má koukat hlavně jako na hudební nástroj, který je pro něj v podstatě partnerem, se kterým denně spolupracuje.

„Cena vás už pak vůbec nezajímá. Zajímá Vás jak ten nástroj hraje a jakou to má v sobě energii.“

Staré housle hrají lépe než nové

Podle houslisty mají starší hudební nástroje vyzrálé dřevo a špičkový tón. „Zajímavé je, že se nikdy nedozvíme, jak například moje housle hrály, když byly nové. Nevím ani jaký měly původní lak. Tenkrát asi hrály jako ty dnešní nové. Ale to stáří se opravu nedá napodobit.“

Dříve se podle Jaroslava housle obecně vyráběly ze dřeva, které rostlo třeba dvě stě let. „Dřevo bylo konzistentní a hutné, mohlo se výborně vypracovat. Zvuk samozřejmě s takovým materiálem pak funguje.“

Smyčec

Stále se mluví jen o houslích. Jsou nádherné na poslech i na pohled. Jaroslav dokonce tvrdí, že pohled na krásné housle se vyrovná pohledu na krásnou ženu. Debata o smyčcích už se ale zanedbává. „Bez smyčce housle nehrají. Ty nejlepší smyčce se dělají z takzvaného fernambukového dřeva. To dřevo se jmenuje podle brazilského města Pernambuco. To dřevo je pevné a pružné, proto smyčec pak vydrží obrovské množství let. Sen každého houslisty jsou Italské housle a francouzský smyčec.“

Bylo mu pět let, když mu dědeček dal do ruky první housle. Tehdy jim ještě uplně nepropadl. Naplno se muzice začal věnovat ve dvanácti a v patnácti odešel na konzervatoř. Nyní je jeden z nejlepších houslových virtuózů.

V reportáži nás vezme na jeden ze svých online koncertů a dnes večer promluví o svém životě, zdravotním kolapsu a samozřejmě o dalších zajímavostech týkajících se houslí. Celý díl uvidíte v KB Interview Martina Moravce ve 21:25.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: