Výrobce hudebních nástrojů Strunal Schönbach v Lubech na Chebsku končí. První housle tam vyrobil již v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. Firma, která prodávala smyčcové nástroje a kytary do celého světa, se potýkala od přelomu roku s existenčními problémy. I když se jí podařilo najít řešení v podobě reorganizace, pandemie koronaviru a s ní spojený globální pokles prodejů nakonec vedl k vyhlášení konkurzu a nyní i k ukončení provozu firmy, vyplývá z dokumentů v insolvenčním rejstříku.
„Společnost Strunal Schönbach, přední evropský výrobce strunných nástrojů, zastavila ke konci července 2020 svoji výrobu. Stalo se tak paradoxně poté, co vedení firmy zahájilo potřebné kroky k uzdravení podniku, který se potýkal s potížemi již v předchozích letech,“ uvedla firma v tiskové zprávě.
Velké festivaly padly, malé ne. Objevte hudbu v Srbsku či v Budínských vrších
Drtivá většina slavných zahraničních festivalů jako Glastonbury či Cocachella se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Řada z nich však nabízí alespoň alternativní on-line program. Navíc nechávají prostor pro zatím neobjevené komorní festivaly, které se podaří uspořádat i letos. Patří mezi ně například srbský EXIT nebo maďarský Kolorádó Fesztival.
Strunal zaměstnával v poslední době asi padesát lidí. Ti dostali ke konci července výpověď. Náklady na další provoz firmy by snižovaly majetkovou podstatu a tím i možnost upokojit pohledávky vůči věřitelům. Insolvenční správce proto požádal o ukončení provozu.
„Je zřejmé, že aktuálně je trh s hudebními nástroji ovlivněný rovněž pandemickou situací a další vývoj lze odhadovat jen velice těžko. Dlužník sám uvedl, že jeho největším odbytištěm byly trhy v zahraničí, například Kanadě, USA a Rusku, a postupně přišel o asi 60 procent zakázek,“ uvedl insolvenční správce Lukáš Zrůst. Měsíční mzdové náklady firmy byly okolo 800 000 korun.
V podobné situaci jsou i jiní výrobci hudebních nástrojů, které insolvenční správce oslovil s nabídkou na odkoupení nebo převzetí provozu Strunalu. Všichni ale kvůli nejistotě na trhu odmítli. S ohledem na skutečnost, že se Strunal Schönbach nachází v insolvenčním řízení, nedosáhl ani na státní úvěrové programy COVID.
Desítky věřitelů se přihlásily o pohledávky
Celková výše pohledávek Strunalu dosahuje nyní zhruba 57,6 milionu korun. Své pohledávky přihlásilo 35 věřitelů. Majetkovou podstatu firmy tvoří zejména rozsáhlý areál podniku v Lubech, ale také stroje, zásoby a rozpracované zakázky, které je možné ještě po dokončení zpeněžit.
Loni měl Strunal podle účetní uzávěrky tržby přes 30 milionů korun a celkový obrat 35,7 milionu korun. Vykázal ale ztrátu 15,5 milionu korun, v roce 2018 to byla ztráta 13,3 milionu korun. Aktiva společnosti rozprodá pravděpodobně insolvenční správce v jednotlivých celcích.
Je zřejmé, že aktuálně je trh s hudebními nástroji ovlivněný pandemickou situací a další vývoj lze odhadovat jen těžko
Strunal Schönbach navázal na tradici národního podniku Cremona, který byl před rokem 1989 největším výrobcem a vývozcem strunných hudebních nástrojů v Evropě a dosahoval obratu až 500 milionů korun. Firma ale v pozdějších letech čelila hlavně rostoucí konkurenci čínských výrobků a postupně se zmenšovala. První housle vyrobil v Lubech u Chebu už v roce 1664 mistr J. A. Pöpela. V roce 1873 na to navázali další tamní mistři založením Lubské houslařské školy. Od roku 1922 znal svět název Cremona až do privatizace v roce 1992.
Strunal Schönbach v datech
1664 První vyrobené housle v Lubech mistrem J. A. Pöpelou
1873 Založení Lubské houslařské školy tamními mistry
1922 Založení podniku Cremona
1958 Cremona se stává národním podnikem a sdružuje se s Amati Kraslice
1992 Po uskutečněné privatizaci se mění majitel i název na Strunal
2016 Změna názvu na Strunal Schönbach
2020 Ukončení výrobu a likvidace Strunalu Schönbach
Podobný osud potkal již o rok dříve Amati-Denak Kraslice
Stejný osud potkal dalšího světoznámého výrobce hudebních nástrojů ze západních Čech. Výrobce dechových nástrojů Amati-Denak Kraslice, z obce které leží pouhých 15 kilometrů od Lubů, je v insolvenším rízení od loňského roku. Také tato firma v závěru svého působení zápasila s levnou asijskou konkurencí, s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků i obchodních styků a několikrát změnila majitele. V září 2019 byl na firmu podán insolvenční návrh, v listopadu 2019 soud konstatoval úpadek a majitel povolal krizového manažera. Firma věřitelům dluží přes 140 milionů korun. I v souvislosti s odchodem Velké Británie z Evropské unie dostali všichni zaměstnanci na konci roku 2019 výpověď a majitel společnosti z Velké Británie chce kraslickou firmu poslal do likvidace.