reklama

Hráč, který byl 78 minut mrtvý. Nevěřil jsem, co se stalo, vzpomíná na děsivý večer Muamba

Více než 30 000 lidem na stadionu White Hart Lane se během večera 17. března 2012 při tom pohledu málem zastavilo srdce. Fotbalista Fabrice Muamba ležel na trávníku obklopen hroznem doktorů. Jemu se srdeční sval zastavil na 78 minut doopravdy. Tehdejší záložník Boltonu Wanderers jako zázrakem přežil bez vážných následků. Konec fotbalové kariéry byl v kontextu událostí přijatelným ústupkem. Po devíti letech se o hororovém zážitku rozpovídal pro web Sport Bible i s jedním z mužů, kterým vděčí za to, že vůbec může něco vyprávět.

reklama

Po 40 minutách čtvrtfinálového duelu FA Cupu mezi Tottenhamem Hotspur a Boltonem začal mít mžitky před očima, spoluhráče i soupeře viděl dvojmo. Pak se skácel na zem. V té době bylo Fabriceovi Muambovi pouhých 23 let a se srdcem neměl žádný problém. Ostatně jinak by nemohl hrát za klub, který tehdy působil v Premier League.

Jenže během utkání na stadionu Tottenhamu jeho srdce vypovědělo službu. Desetitisíce fanoušků na tribunách White Hart Lane a miliony diváků u televize rázem viděly v přímém přenosu boj o život.

„Doktore, když jsem byl v nemocnici, myslel jste si, že se ještě probudím?“ tázal se Muamba po více než devíti letech v rozhovoru pro Sport Bible. Otázku směřoval na Jonathana Tobina, někdejšího klubového lékaře Tottenhamu, jenž byl jednou z mnoha osob, která 17. března 2012 zachraňovala fotbalistovi narozenému v Demokratické republice Kongo život.

„Ne. Nemyslel jsem si, že se znovu probudíš, příteli. Nikdo si to nemyslel.“

„Myslíte to vážně?“

„Byl jsi mrtvý na 78 minut. V jednom případě z milionu to dopadne dobře.“

Opravdu ho tady před zraky všech budeme resuscitovat?

Aby se někdo bez následků dostal z toho, co potkalo Muambu, nelze skutečně pojmenovat jinak než zázrak. „Opravdu nikdo nečekal, že po svých vyjde z nemocnice. Každý si myslel, že bude mít poškozený mozek, případně bude nějakým způsobem trvale postižený. Pokud to vůbec přežije. Když se zeptáte kardiologa, nikdo se plně nezotaví ze srdeční zástavy, která trvá 78 minut. Nikdo,“ vysvětluje Tobin.

Hodiny začaly tikat ve 41. minutě utkání, když byl stav 1:1. Muamba se cítil divně a… „Najednou zničehonic rána. Byl jsem na trávníku. To bylo naposledy, co jsem byl fotbalista.“

Muamba spadl na hřiště hlavou dolů. Hýbal se jen minimálně. Režie přenosu rychle přesměrovala záběry jinam. Bylo jasné, že nejde pouze o nějaké běžné svalové zranění. Jako první se k hráči dostal fyzioterapeut Boltonu Andy Mitchell, hned za ním následovali také medici Tottenhamu Shabaaz Mughal a zmiňovaný kolega Jonathan Tobin.

„Když jsme dorazili, Fabrice už byl v bezvědomí,“ vzpomíná. „Podívali jsme se s kolegou na sebe a hlavou nám běželo: ‚Opravdu budeme někoho resuscitovat před 36 000 fanoušky a miliony diváků u televizí?‘ Také jsem si říkal, co když se probudí a řekne: ‚Co to, chlapi, sakra děláte?‘ Ale pak nám došlo, že to musíme udělat.“

Mughal začal se srdeční masáží, která trvala 67 vteřin. A pak už úřadoval defibrilátor. Vše fungovalo až překvapivě rychle. „Už po minutě a 17 vteřinách dostal první šok. Odehrálo se to daleko rychleji, než kdyby se něco podobného stalo například v supermarketu,“ poznamenal Tobin.

Ten posléze aplikoval dýchání z úst do úst. To se dělo ve chvíli, kdy lidé na stadionu na severu Londýna začali skandovat Muambovo jméno a hrobové ticho na chvíli zmizelo. I tak fanoušci mohli jen těžko tušit, jak moc je situace vážná. I když leccos napovídala gesta většiny hráčů, kteří se drželi za hlavu a nevěřili tomu, čeho jsou svědky.

Zápas mezi Tottenhamem a Boltonem rozhodčí Howard Webb z pochopitelných důvodů předčasně ukončil s tím, že se dohraje jindy. „Nikdo nevěděl, co má dělat. Pamatuju si, že pár kluků brečelo,“ vybavuje si bývalý stoper Boltonu David Wheater.

Po 38 minutách od kolapsu a po 15 neúspěšných elektrických šocích dorazila záchranka s Muambou do nemocnice London Chest Hospital. Ve voze s ním seděl i kardiolog Andrew Deaner, který se na utkání přišel podívat jen díky tomu, že jeho synovec nemohl, a tak dostal vstupenku gratis. Když viděl, co se odehrává na trávníku, opustil svoji sedačku na tribuně a rozhodl se v záchraně mladého života pomoct, jak to jen půjde.

V nemocnici se doktoři snažili restartovat srdce Muamby dalších 40 minut, a to i za pomoci dalších 15 výbojů. Poté, co byl 78 minut prakticky mrtvý, začal srdeční sval zázračně spolupracovat.

Byl tu i Messi

Lékaři Muambu uvedli do umělého spánku, druhého dne se hráč probudil a absolutně netušil, co se v předchozích desítkách hodin odehrálo. „Když mi říkali, že jsem měl srdeční zástavu, myslel jsem si, že si dělají srandu. Řekl jsem jen: ‚Ten byl dobrej, co se doopravdy stalo?‘ Brzy jsem si ale uvědomil, k čemu došlo. Stavilo se za mnou spoustu lidí, které jsem předtím dlouho neviděl, chtěli se poptat, jak se mi daří.“

Když za ním přišla skupina spoluhráčů, vyfabuloval si před nimi historku, že ho svojí návštěvou poctil i hvězdný Lionel Messi. Až manželka Muamby Shauna musela fotbalisty v úžasu přesvědčit, že žádný Messi nemocnici nenavštívil.

Mezitím týmy z Premier League před zápasy oblékaly trička s nápisy „Brzy se uzdrav, Muambo“, „Myslíme na tebe, Fabrici“ nebo „Modleme se za Muambu“.

Muamba se domů dostal po čtyřech týdnech. Jak sám uvedl, neměl ani tak fyzické potíže jako spíše psychické. Přiznal, že byl velmi náladový, což odnášeli lidé v nejbližším okolí, a tak vyhledal pomoc psychiatra, kterému se ze svých pocitů pořádně vypovídal.

Stále věřil, že by se ještě mohl vrátit na hřiště, ovšem v srpnu – pět měsíců po dramatu na White Hart Lane – vydal prohlášení, ve kterém na doporučení doktorů oznámil konec kariéry. „Hlavní je, že žiju, a za to ještě jednou krom Boha musím poděkovat i záchranářům, kteří mi pomohli,“ uvedl v oznámení.

Ještě předtím poznal, jak je pro něj těžké účastnit se fotbalu pouze na tribuně. Původně měl být součástí britského týmu pro olympijské hry, které se v roce 2012 konaly v Londýně. 26. července se tedy zašel podívat, jak se daří jeho kolegům v utkání proti Senegalu. Ale pro Muambu to bylo utrpení. „Vzal jsem si mikinu s kapucí, aby mě nikdo nepoznal. Už jen sledovat rozcvičku bylo bolestivé. A po pěti minutách zápasu jsem chtěl jít domů, zkrátka bylo pro mě strašně těžké se jen dívat. V hlavě jsem měl, že bych měl hrát na hřišti. Nebyla to ničí chyba, ale pro mě šlo o opravdu hořkou pilulku.“

I teď, ve 32 letech, se občas potýká s psychickými obtížemi. „Bojím se, že mě to potká znovu,“ podotkl Muamba. Ale jinak je nesmírně vděčný za to, že stále může žít. Proto nijak nelenil a našel si věci, díky kterým se po předčasném konci kariéry nenudí.

Získal bakalářský titul v oboru sportovní žurnalistika, pak si opatřil potřebné licence pro trénování a ve třetiligovém týmu Rochdale AFC vedl mládež. Teď coby člen nejstarší sportovní odborové organizace na světě – Asociace profesionálních fotbalistů – rozdává otec čtyř dětí rady hráčům.

Tagy:
zástava srdce resuscitace Tottenham Hotspur fotbal sport defibrilátor FA Cup Fabrice Muamba Bolton Wanderers White Hart Lane Jonathan Tobin

Hlavní zprávy

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?
Koronavirus

Zavřené hospody i kina. Co by platilo, kdyby se vláda řídila covidovými balíčky z jara?

Čísla nakažených covidem dramaticky letí vzhůru. Incidence vzrostla na hodnotu 154. Pokud by platily balíčky, kterými se vláda řídila na jaře, Česko by se při takových hodnotách blížilo k uzavření restaurací a hospod, ale také kultury či bazénů. Ministerstvo zdravotnictví se ale incidencí už neřídí, důležitější je prý počet hospitalizovaných v nemocnicích. I těch však přibývá.

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně
USA

Baldwin ignoroval zásadní pravidlo, má jasno bezpečnostní expert. Vypadá to pro něj špatně

Herec Alec Baldwin, který při natáčení filmu Rust nešťastnou náhodou zabil hlavní kameramanku, by nikdy neměl mířit na jiného člověka, i kdyby se domníval, že je to bezpečné. Řekli to hollywoodští odborníci na bezpečnost deníku The New York Post. Podle právních expertů bude Baldwin nyní pravděpodobně čelit řadě právních problémů, včetně možného obvinění z trestného činu.

Výkonný mobil na hry a videa či „rtěnka“ se sluchátky. Vyzkoušeli jsme novinky od Huawei

Čínský technologický gigant Huawei po krátké pauze ukázal svou nejnovější řadu mobilních telefonů. Model Nova 9, který se naplno představil na vídeňské akci, cílí dle slov výrobce především na mladší zákazníky, kteří tráví čas focením a natáčením videí. Tomu odpovídají i nové funkce, svižný operační systém i výkon. Mimo to byla na tiskovém brífinku představena také bezdrátová sluchátka v designu rtěnky či nové prémiové chytré hodinky. Redakce CNN Prima NEWS měla možnost si tato zařízení vyzkoušet v praxi.

Postoj mladých Čechů vůči Romům se zlepšil. Raději ale žijí s Vietnamci či Židy

Postoj mladých Čechů vůči Romům se oproti minulosti zlepšil, přesto k nim ale nepřistupují stejně jako k Čechům. Vyplývá to z letošního výzkumu, který pro kampaň HateFree Culture zpracovala agentura Median. Respondenti také méně věří mýtům o menšinách, jsou odmítavější vůči rasistickému humoru a pozitivně hodnotí vietnamskou komunitu. K porovnání sloužil obdobný výzkum z roku 2014.

Foldyna: Senát si počíná jako Hitler. Jednání o zbavení Zemana pravomocí zablokujeme

Čeští senátoři se chovají jako Adolf Hitler, vrátili jsme se do doby před 50 lety, prohlásil v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Reagoval na rozhodnutí Senátu a šéfů sněmovních stran hlasovat o odebrání pravomocí prezidentovi Miloši Zemanovi kvůli jeho zdravotnímu stavu. Foldyna také varoval před ústavním pučem. Ostatní hosté pořadu s ním ale ostře nesouhlasili.

KOMENTÁŘ: Piráti by neměli vstupovat do vlády. Budou tam zbyteční a doplatí na to

Účast Pirátů v pětikoaliční vládě se na první pohled zdá jasná. Byli to oni, respektive jejich šéf Ivan Bartoš, kdo nesli hlavní tíhu předvolebního boje s Andrejem Babišem. A bylo by paradoxní, kdyby právě s ním a s Tomiem Okamurou zamířili do opozice. Jenže tak jednoduché to není. Už proto, že koalice jako celek sice nad Babišem zvítězila, avšak za cenu velkých ztrát – mezi Piráty.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Masarykův candát, Novotného tlačenka a Zemanův ovar aneb Z dějin prezidentské kuchyně

Na Pražském hradě se v posledních 103 letech servírovalo ledasco, strůjce pádu komunismu v Evropě Michail S. Gorbačov třeba dostal kuřecí plátek s ananasem. Nyní Hrad osiřel a odpadá i recepce ke státnímu svátku 28. října. Okuste proto speciality prezidentské kuchyně alespoň prostřednictvím Archivu Kanceláře prezidenta republiky. Co třeba na Hradě obědval syrský či zambijský prezident?

reklama