reklama

Hrát bez diváků je jako sex v jednom. Dotace jsou pro návštěvníky, říká Töpfer

„Divadlo na Vinohradech žádnou dotaci nedostává, tu dostávají diváci. Kdybychom hráli bez příspěvku města, lístek by stál 1 500 korun,“ řekl herec a ředitel vinohradské scény Tomáš Töpfer. Ohradil se tak proti nevoli soukromých divadel, která mají pocit, že je stát v koronavirové krizi staví oproti městským divadlům na druhou kolej. „Možná nás pandemie poučí, státní hmotné rezervy budou plné, a herci nebudou muset šít roušky v krejčovnách,“ pokračoval Töpfer v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

reklama

Tomáš Töpfer se domnívá, že hrát představení bez diváků je proti smyslu divadelního umění. „Divadlo vzniklo v době kamenné někde v jeskyni, když přišel lovec, ulovil mamuta a ostatním vyprávěl nebo hrál ten příběh. Vyprávět příběh bez diváků je jako sex v jednom,“ uvedl šéf Divadla na Vinohradech metaforu.

Jeho scéna se přesto zapojila mezi divadla, která během pandemie nabízela on-line streamy. Nehrozí podle něj, že by diváci, kteří zhlédnou záznam inscenace, už nepřišli do divadla. „Záznam je konzerva, není to představení. Ti, kteří si k němu přičichnou, naopak přijít chtějí. Sledovali nás lidi na Islandu, na Novém Zélandu i v USA. Měli jsme přes 200 tisíc zhlédnutí a to projekt ještě není u konce,“ pochlubil se Töpfer, který od jednoho diváka dokonce dostal roušku v barvách a s nápisem Divadla na Vinohradech. Nyní už členové vinohradského souboru zkoušejí všechny premiéry plánované na březen. „Divadlo zevnitř velmi intenzivně žije,“ popsal Töpfer, který jako ředitel musel vyřešit problémy se streamováním představení.

„Streamování probíhá za přísných podmínek dodržení autorských práv. Dostali jsme povolení na jedno představení a jednu reprízu, pochopitelně se to ale hned objeví na nějakém serveru, odkud to lidi stahují. Musím pak komplikovaně psát, aby to vymazali. Jsme vychovaní v tom, že duševní vlastnictví nic není, že se může krást. Bohužel je to krádež za několik milionů korun,“ vysvětlil Töpfer.

Představení pro 100 diváků je hospodářská kriminalita

Hrát pro 100 platících diváků se, stejně jako mnohým dalším scénám, Divadlu na Vinohradech nevyplatí. „Když přišlo poslední uvolnění, že můžeme mít 100 diváku v hledišti, které má 648 míst, řekl jsem panu místopředsedovi vlády a ministru průmyslu a obchodu Havlíčkovi, že je to jako kdybych mu dovolil jet autem do Brna, ale mohl by natankovat jen dva litry,“ vyprávěl Töpfer. „Vláda nás dostala do situace, kdy nám lidé říkají, že jsme pyšní a nafoukaní, protože nám nestačí 100 diváků, aniž by uvažovali o tom, že hrát pro 100 lidí je taková ekonomická ztráta, že už hraničí s hospodářskou kriminalitou. To si prostě nemohu dovolit,“ vysvětlil šéf divadla důvody, proč je scéna zatím uzavřená.

Töpfer se také ohradil proti nevoli soukromých divadel, jako jsou Divadla Kalich či Broadway. Jejich zástupci se nechali slyšet, že na rozdíl od dotovaných divadel žijí pouze ze vstupného, o nějž přišli. O problému hovořil například provozovatel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. „Vadí nám, že pan ministr mluví o dotacích, které byly zase rozděleny mezi ty, co už je dostali. Mám pocit, že se s despektem a pohrdáním dívá na branži, kterou nazval komerční,“ reagoval Lichtenberg 12. května na ministra kultury Lubomíra Zaorálka v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

K tématu

Šéf vinohradské scény však s Lichtenbergem nesouhlasí. „Divadlo na Vinohradech žádnou dotaci nedostává, tu dostávají diváci. Kdybychom hráli bez příspěvku města, a my jsme reprezentativní divadlo města, tak by lístek stál 1500 až 1800 korun. Běžní diváci by si to nemohli dovolit,“ ohradil se Töpfer a dodal: „Máme tak nízké platy, že jsou hluboko pod celostátním průměrem, a z dotací nemáme vůbec nic.“

Divadla soukromníků jsou podle Töpfera zvláštním druhem byznysu. „Problém soukromých divadel je svým způsobem stejný jako problém každého soukromého podnikatele. Nezaviněně se dostala do stejné situace jako řemeslníci, hospodští, kadeřníci. Jenže kdo je nutil, aby ta divadla založili? Je mi jich líto, jenže v Praze je 90 divadel a všechna by chtěla nějaký příspěvek,“ řekl Töpfer, který sám soukromé divadlo vedl čtrnáct let.  „Jsou to prostory, v nichž hrají herci, kteří jsou v angažmá v divadle placeném městem. Vlastně to tedy nejsou divadla v pravém slova smyslu,“ dodal k fungování soukromých divadelních subjektů.

Töpfer doufá, že koronavirová pandemie bude mít na performativní umění i pozitivní dopady, například, že návštěvníci divadel budou ohleduplnější a nebudou chodit na představení nachlazení. „Možná nás pandemie taky poučí, státní hmotné rezervy budou plné, a herci nebudou muset šít roušky v krejčovnách,“ dodal v narážce na nedostatek ochranných pomůcek v začátcích nouzového stavu v České republice.

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama