reklama

Hrát bez diváků je jako sex v jednom. Dotace jsou pro návštěvníky, říká Töpfer

„Divadlo na Vinohradech žádnou dotaci nedostává, tu dostávají diváci. Kdybychom hráli bez příspěvku města, lístek by stál 1 500 korun,“ řekl herec a ředitel vinohradské scény Tomáš Töpfer. Ohradil se tak proti nevoli soukromých divadel, která mají pocit, že je stát v koronavirové krizi staví oproti městským divadlům na druhou kolej. „Možná nás pandemie poučí, státní hmotné rezervy budou plné, a herci nebudou muset šít roušky v krejčovnách,“ pokračoval Töpfer v pořadu Silný hlas Markéty Fialové.

reklama

Tomáš Töpfer se domnívá, že hrát představení bez diváků je proti smyslu divadelního umění. „Divadlo vzniklo v době kamenné někde v jeskyni, když přišel lovec, ulovil mamuta a ostatním vyprávěl nebo hrál ten příběh. Vyprávět příběh bez diváků je jako sex v jednom,“ uvedl šéf Divadla na Vinohradech metaforu.

Jeho scéna se přesto zapojila mezi divadla, která během pandemie nabízela on-line streamy. Nehrozí podle něj, že by diváci, kteří zhlédnou záznam inscenace, už nepřišli do divadla. „Záznam je konzerva, není to představení. Ti, kteří si k němu přičichnou, naopak přijít chtějí. Sledovali nás lidi na Islandu, na Novém Zélandu i v USA. Měli jsme přes 200 tisíc zhlédnutí a to projekt ještě není u konce,“ pochlubil se Töpfer, který od jednoho diváka dokonce dostal roušku v barvách a s nápisem Divadla na Vinohradech. Nyní už členové vinohradského souboru zkoušejí všechny premiéry plánované na březen. „Divadlo zevnitř velmi intenzivně žije,“ popsal Töpfer, který jako ředitel musel vyřešit problémy se streamováním představení.

„Streamování probíhá za přísných podmínek dodržení autorských práv. Dostali jsme povolení na jedno představení a jednu reprízu, pochopitelně se to ale hned objeví na nějakém serveru, odkud to lidi stahují. Musím pak komplikovaně psát, aby to vymazali. Jsme vychovaní v tom, že duševní vlastnictví nic není, že se může krást. Bohužel je to krádež za několik milionů korun,“ vysvětlil Töpfer.

Představení pro 100 diváků je hospodářská kriminalita

Hrát pro 100 platících diváků se, stejně jako mnohým dalším scénám, Divadlu na Vinohradech nevyplatí. „Když přišlo poslední uvolnění, že můžeme mít 100 diváku v hledišti, které má 648 míst, řekl jsem panu místopředsedovi vlády a ministru průmyslu a obchodu Havlíčkovi, že je to jako kdybych mu dovolil jet autem do Brna, ale mohl by natankovat jen dva litry,“ vyprávěl Töpfer. „Vláda nás dostala do situace, kdy nám lidé říkají, že jsme pyšní a nafoukaní, protože nám nestačí 100 diváků, aniž by uvažovali o tom, že hrát pro 100 lidí je taková ekonomická ztráta, že už hraničí s hospodářskou kriminalitou. To si prostě nemohu dovolit,“ vysvětlil šéf divadla důvody, proč je scéna zatím uzavřená.

Töpfer se také ohradil proti nevoli soukromých divadel, jako jsou Divadla Kalich či Broadway. Jejich zástupci se nechali slyšet, že na rozdíl od dotovaných divadel žijí pouze ze vstupného, o nějž přišli. O problému hovořil například provozovatel Divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. „Vadí nám, že pan ministr mluví o dotacích, které byly zase rozděleny mezi ty, co už je dostali. Mám pocit, že se s despektem a pohrdáním dívá na branži, kterou nazval komerční,“ reagoval Lichtenberg 12. května na ministra kultury Lubomíra Zaorálka v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Šéf vinohradské scény však s Lichtenbergem nesouhlasí. „Divadlo na Vinohradech žádnou dotaci nedostává, tu dostávají diváci. Kdybychom hráli bez příspěvku města, a my jsme reprezentativní divadlo města, tak by lístek stál 1500 až 1800 korun. Běžní diváci by si to nemohli dovolit,“ ohradil se Töpfer a dodal: „Máme tak nízké platy, že jsou hluboko pod celostátním průměrem, a z dotací nemáme vůbec nic.“

Divadla soukromníků jsou podle Töpfera zvláštním druhem byznysu. „Problém soukromých divadel je svým způsobem stejný jako problém každého soukromého podnikatele. Nezaviněně se dostala do stejné situace jako řemeslníci, hospodští, kadeřníci. Jenže kdo je nutil, aby ta divadla založili? Je mi jich líto, jenže v Praze je 90 divadel a všechna by chtěla nějaký příspěvek,“ řekl Töpfer, který sám soukromé divadlo vedl čtrnáct let.  „Jsou to prostory, v nichž hrají herci, kteří jsou v angažmá v divadle placeném městem. Vlastně to tedy nejsou divadla v pravém slova smyslu,“ dodal k fungování soukromých divadelních subjektů.

Töpfer doufá, že koronavirová pandemie bude mít na performativní umění i pozitivní dopady, například, že návštěvníci divadel budou ohleduplnější a nebudou chodit na představení nachlazení. „Možná nás pandemie taky poučí, státní hmotné rezervy budou plné, a herci nebudou muset šít roušky v krejčovnách,“ dodal v narážce na nedostatek ochranných pomůcek v začátcích nouzového stavu v České republice.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou
Volby 2021

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?

ČR i Evropu trápí inflace. Zdražuje se zboží i energie a nárůst cen zdaleka není u konce. Jak se na to připravit? Kdy se inflace zastaví? O tom budou diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a místopředseda strany ODS Zbyněk Stanjura v Partii Terezie Tománkové. Pořad můžete sledovat v neděli 26. září od 11:00 na CNN Prima NEWS i zde v článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

reklama