Hrát ve čtyři ráno? Železný Murray se vztekal, že nemůže na záchod. Absurdní, řekl expert

Andy Murray možná lituje, že na Australian Open není placený od hodiny. Kdyby tomu tak bylo, dostal by ze všech tenistů na melbournském grandslamu po druhém kole největší obnos. Za dva zápasy strávil na kurtu vražedný čas 10 hodin a 44 minut. Čtvrtečně-páteční, moderním slangem epická, bitva s Thanasim Kokkinakisem končila po čtvrté hodině ranní. I když Brit nakonec slavil, během zápasu se dost zlobil ohledně dvou věcí. Nechápal, proč se nemůže jít vyčůrat a proč se hraje v tak nesmyslném čase.

Murray zatím na Australian Open píše nejsilnější příběh. Před lety měla být jeho veleúspěšná kariéra orámovaná třemi grandslamovými tituly, olympijskými zlaty a postem světové jedničky na samotném konci. Pravá bolavá kyčel se ale rodáka z Glasgow vehementně snažila vystrkat z kurtů. Namísto ní dostal kovovou náhradu.

A pak se pozvolna zkusil vrátit do tenisového kolotoče. I když pro svoji odhodlanost přijímá 35letý Murray pochvaly dlouhodobě, především za to, co teď předvádí v Melbourne, smekají experti, fanoušci i soupeři klobouky.

Jako by svěřenci Ivana Lendla nestačilo, že už v prvním kole svedl pětisetovou bitvu s favorizovaným Mateem Berrettinim. S domácím Thanasim Kokkinakisem si nejdelší možný scénář zopakoval a ještě ho o takřka hodinu protáhl. Na dvorci v aréně Margaret Courtové hráči strávili pět hodin a 50 minut.

Murray, který v tenise zažil už takřka vše, si nikdy předtím nestřihl delší maraton. Zápas s výsledkem 4:6, 6:7(4), 7:6(5), 6:3, 7:5 se do historie zapsal jako ten s druhou největší stopáží na Australian Open. Nezapomenutelný je i proto, že Kokkinakis držel vedení 2:0 na sety a 5:2 ve třetí sadě. Protivník nabídl světu dechberoucí comeback.

Tak moc neuctivé

Evropští fanoušci se bavili, ale když utkání začalo, u „protinožců“ hodiny ukazovaly více než deset hodin večer. To znamená, že vítězný bekhendový úder vyslal ze své rakety Murray po čtvrté hodině ráno.

„Stává se to zřídka, ale podle mě by se mělo zařídit, aby se to nestávalo vůbec,“ kritizoval to pro stanici Eurosport legendární John McEnroe. „Je bláznivé chtít po hráčích, aby hráli v takovouto hodinu, když je v sázce tolik. Absurdní a lidé to budou dost řešit,“ pokračoval.

Program australského grandslamu je v brzkých fázích turnaje nahňácaný a příliš prostoru k manipulaci s časy zápasů pořadatelům nezbývá. Večerní utkání většinou tenisté vítají, protože v dějišti prvního velkého turnaje sezony je nyní léto se sužujícím vedrem a po západu slunce se hraje lépe. Nicméně pracovat i ve čtyři hodiny ráno už jako velká výhoda nevypadá.

Podobně situaci vnímal během zápasu Murray.

„Proč hrajeme ve tři ráno? Víte co? Respektuju pravidla. Ale je tak neuctivé, že nás turnaj nutí hrát do tří nebo čtyř hodin ráno a my se nesmíme jít ani vyčůrat. Je to vtip a je to neuctivé,“ pokřikoval na umpirovou rozhodčí po konci čtvrtého dějství. Tenisté totiž během utkání disponují jedinou přestávkou na toaletu, ať je utkání jakkoliv dlouhé. A zlobící se hvězda ji už předtím využila.

McEnroe – trojnásobný šampion Wimbledonu – ví, že zamezit zápasům končícím pomalu za kokrhání kohouta nelze tak, aby byli všichni spokojení. „Vyvstávaly by různé otázky a objevovaly by se stížnosti. Proč zápas skončil v jednu hodinu ráno, když je to 2:1 na sety a některý z hráčů chtěl hrát dál? Jaký je ideální čas na konec zápasu? Ale je třeba se tomu věnovat,“ uzavřel Američan, který byl během kariéry proslulým bouřlivákem.

Tagy:
Austrálie tenis Melbourne sport Australian Open Andy Murray John McEnroe tenis Thanasi Kokkinakis Ivan Lendl