V posledních letech se na internetu staly velmi populárními videa zachycující „záchranu“ zvířat. Ty však bývají poměrně často inscenovaná, přičemž zvířecí herci jsou v takovém případě využiti pouze jako nástroj pro získání sledovanosti a peněz. Tato praktika má však dalekosáhlé důsledky, a to nejen pro zvířata, ale i pro diváky samotné, upozorňuje web Animal Friendly Life.
Na začátku podobných videí se zvířata vyskytují v nebezpečných situacích, jako je například zapadnutí do bahna nebo uvíznutí v plotě. Poté přijde lidský zachránce, který se jich ujme a začne o ně pečovat. Diváci následně sledují přerod z vystrašeného a zraněného zvířete na šťastné a vděčné.
ČTĚTE TAKÉ: Zakažme fiakry v centru Prahy, vyzývá Pospíšil. Kauzu zhrouceného koně vyšetřuje veterina
Nikoho proto zřejmě nepřekvapí, že milovníci zvířat tato videa rádi sledují a děkují „zachráncům“ za jejich snahu. Tedy do chvíle, než zjistí, co těmto scénám skutečně předcházelo.
Scény bývají totiž poměrně často nahrané a byl to právě onen „zachránce“, kdo kotě předtím hodil do hlubokého bahna nebo způsobil štěněti rány, aby vypadalo, že je pokousané. Zvířeti tak byla způsobena fyzická i psychická újma jen za účelem generování zisku za shlédnutí videa, popřípadě kvůli darům, které někdy diváci smyšleným organizacím přímo posílají. Informoval o tom web Four Paws.
Videa neubližují jen zvířatům
Netrpí však jen zvířata na videu, i když jsou nepopiratelně největšími oběťmi populárního trendu. Samotná povaha falešných záchranných videí může způsobit trvalé škody divákům i skutečným organizacím na ochranu zvířat.
Podle webu Animal Friendly Life mohou divákům tato videa způsobit emoční stres a znecitlivět je vůči utrpení zvířat. Jejich schopnost rozeznat skutečné utrpení od inscenovaných scénářů bývá totiž sledováním podobných podvrhů narušena.
Videa navíc vrhají špatné světlo i na organizace, které zvířata skutečně zachraňují. „Mohou vyvolat nedůvěru veřejnosti a vést ke skepsi vůči skutečným záchranným akcím,“ zdůrazňuje web. Což může bohužel v konečném důsledku odvádět pozornost a zdroje jinam, než kde jsou opravdu potřeba.
Jak falešná videa rozpoznat?
- Působí scéna autenticky? Zpochybnit autenticitu videa je vhodné, pokud je příliš dramatické a zdánlivě dokonalé. Reálné situace často neprobíhají jako ve filmu a skutečná záchrana zvířete může být mnohem komplikovanější a chaotičtější.
- Vyskytuje se zvíře ve více videích? „Často můžete ve více videích identifikovat stejná zvířata, která jsou používána znovu a znovu,“ uvedla pro web Euronews zakladatelka nevládní organizace na ochranu zvířat Lady FreeThinker Nina Jackelová.
- Máte dostatek informací o záchraně? Dalším ukazatelem falešných záchranářských videí může být nedostatek informací o záchraně. Seriózní záchranné organizace často sdílí podrobnosti o tom, kde a jak bylo zvíře nalezeno, jak probíhala jeho léčba a jaký byl jeho pozdější osud.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Žena z Jablonce měla týrat kočky, žily mezi výkaly. Sama si prošla peklem, říká její známá